۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۶
کد خبر: 83294999
۰ نفر
مدیر حفظ نباتات فارس: برای مبارزه با ملخ در آماده باش هستیم

شیراز-ایرنا- مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی استان فارس با اشاره به اینكه مبارزه با ملخ های صحرایی در نقاطی كه دارای تراكم بودند صورت گرفت، گفت: مبارزه با ملخ های صحرایی به پایان رسیده است لیكن رصد منابع طبیعی همچنان ادامه داد و نیروهای امدادی استان همچنان در آماده باش هستند.

حمید دبیری، یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره آخرین وضعیت ملخ های صحرایی در استان فارس اضافه كرد: مقابله با ملخ هایی كه در استان فارس مشاهده شد و احتمال می رفت به مزارع این استان آسیب وارد كنند صورت گرفت.
وی بیان كرد: با توجه به اطلاعیه ای كه سازمان حفظ نباتات كشور صادر كرده است احتمال این كه شاهد ورود موج جدیدی از ملخ ها به استان و كشور باشیم وجود دارد لیكن نیروهایی امدادی در آماده باش هستند تا شاهد كمترین خسارت به مراتع و مزارع باشیم.
دبیری اظهارداشت: باتوجه به اینكه احتمال وجود ملخ های صحرایی در كانون های داخلی وجود دارد رصد و پایش اراضی منابع طبیعی در استان فارس تاپایان تیرماه ادامه خواهد داشت.
او افزود: هر ملخ امكان تخم ریزی تا 400 عدد تخم را دارد و این امكان وجود دارد كه سال آینده و حتی سال های بعد نیز شاهد حضور ملخ های صحرایی در كشور باشیم البته ورود این ملخ ها به استان و كشور می تواند منشا مختلف داخلی و خارجی داشته باشد.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی فارس گفت: سمپاشی در مناطق مختلفی از استان به صورت زمینی و هوایی انجام شد و محصولات زراعی و باغی در مجاورت با سم قرار گرفتند.
دبیری بیان كرد: محصولاتی كه در مجاورت سم قرار گرفته اند تا 20 روز امكان استفاده نخواهند داشت و پس از آن با از بین رفتن اثرات سم مجددا قابل استفاده خواهند بود.
وی اضافه كرد:ملخ هایی كه به استان فارس هجوم آورده بودند به مزارع و باغ های استان وارد نشدند و خسارتی نیز به مزارع و باغ های فارس وارد نشد لیكن مبارزه با این آفت كشاورزی در اراضی منابع طبیعی صورت گرفت.

** 500 هكتار از اراضی خنج برای مقابله با ملخ سمپاشی شد
مدیر جهاد كشاورزی شهرستان خنج نیز گفت: بیش از 500 هكتار از اراضی این شهرستان برای مقابله با ملخ صحرایی سم پاشی شد.
بستان اسلامی ادامه داد: پس از این كه شرایط هجوم ملخ ها به صورت كنترل شده درآمد سمپاشی موقتا در این شهرستان متوقف شد البته هجوم ملخ ها به این شهرستان عاملی برای آسیب به مزارع نبود و مزارع این شهرستان هیچگونه آسیبی از ملخ ندیدند.
پیش از این مدیر جهاد كشاورزی شهرستان خنج گفته بود: با توجه به اینكه ملخ صحرایی (دریایی) به صورت پراكنده در برخی از مناطق این شهرستان مشاهده شده برای جلوگیری از زیان های هجوم این آفت به مزارع و باغ ها، ستاد مقابله با این حشره در خنج تشكیل شده است.
پیشتر مدیر جهاد كشاورزی شهرستان داراب گفته بود: مناطق مرزی استان های فارس و هرمزگان برای مقابله با ملخ صحرایی سمپاشی شد تا از ورود ملخ به استان فارس جلوگیری شود.
احمدرضا صالحی شنبه 31 فروردین ماه به ایرنا گفته بود: عملیات سمپاشی هوایی برای مبارزه با ملخ صحرایی در اراضی به وسعت 400 هكتار شهرستان داراب آغاز شد و با توجه به حجم و وسعت منطقه پراكنش این ملخ ها به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.
ملخ‌های زرد رنگ صحرایی (دریایی)، گروهی از ملخ‌های پرنده هستند كه بزرگی آنها به 15سانتی‌متر می رسد و در زمره مضرترین حشرات به شمار می آیند.
شهرستان خنج و داراب به ترتیب در 278 و 225 كیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارند.
ع.پ / 1876