نماینده مجلس: برخی در كشور از مردم سالاری وحشت دارند

سمنان - ایرنا - رئیس مجمع نمایندگان استان سمنان گفت: شوراها تجلی حكومت مردم است و برخی در كشور از مردم سالاری وحشت دارند.

به گزارش ایرنا، احمد همتی روز یكشنبه در آیین روز ملی شوراها در سرسرای همایش های هلال احمر سمنان افزود: فلسفه اصلی انقلاب در كشور تغییر حكومت دیكتاتوری به مردم سالاری بود و تجلی این راهبرد در شوراهای اسلامی شهر و روستا نمایان شده است.
وی بیان كرد: یكی از مشكلاتی كه بعد از انقلاب با آن رو به رو بودیم افكار عده ای خاص و معدود بود كه ارزشی برای جایگاه مردم ندارند.
نماینده مردم شهرستان های سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در دولت اصلاحات به خوبی قوانین شوراها در كشور اجرا شد و پیشرفت های خوبی در بخش های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و عمرانی با فعالیت شوراها در آن دوران شاهد بودیم.
همتی اضافه كرد: هنوز هم عده ای در كشور مخالف مردم سالاری هستند و باید ریشه یابی شود كه چرا این افراد با این رویكرد مهم مشكل دارند.
وی اضافه كرد: در پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان سمنان در چارچوب قانون حتی یك نفر هم به دلیل دیدگاه های سیاسی رد صلاحیت نشد، اما در گذشته بسیاری از نامزدها به علت گرایش های سیاسی رد صلاحیت می شدند.
همتی ادامه داد: در كمیسیون تلفیق و صحن علنی مجلس شورای اسلامی اقدام های خوبی برای حمایت از شوراها انجام شد و ارزش افزوده ای كه قرار بود به شورای برنامه ریزی استان ها اعطا شود در سال 98 با رایزنی نمایندگان مجلس به طور مستقیم در اختیار شهرداری ها قرار می گیرد.
وی ادامه داد: همچنین دولت اختصاص 50 هزار میلیارد ریال در قالب اوراق مشاركت به شهرداری و شوراها را در سال 98 پیشنهاد كرد كه با پیگیری نمایندگان مجلس این رقم به 80 هزار میلیارد ریال افزایش یافت.
همتی گفت: در بررسی بودجه سال 98 نمایندگان مجلس شورای اسلامی تلاش كردند تا 50 درصد از هزینه حمل و نقل شهری را دولت پرداخت كند و 10 هزار میلیارد ریال برای نابودی پسماندهای خطرناك به حساب شهرداری ها واریز می شود.
نماینده مردم شهرستان های سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس پیگیری ها سهم قیر رایگان شهرداری ها برای سال 98 افزایش یافت و حمایت بیش از پیش از شوراها و شهرداری ها می تواند كمك بزرگی برای توسعه كشور و استان سمنان باشد.
رئیس مجمع نمایندگان استان سمنان با اشاره به اینكه همكاری دستگاه های اجرایی برای رفع مشكلات استان های سیل زده كشور مطلوب بود، افزود: نیاز است مسئولان استان سمنان نیز برای رفع مشكلات مردم «حسین آباد كالپوش» همت بیشتری داشته باشند.
به گزارش ایرنا، نهم اردیبهشت در سالنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران روز شوراها نام گذاری شده است.
در این آیین، مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان ها، علیرضا آشناگر استاندار سمنان، حشمت الله عسگری معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان، منوچهر فخری معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری سمنان و جمعی از اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستای سمنان حضور داشتند.
7339/6103