فعالیت سامانه اظهار گوشی‌های مسافری فعلا ادامه دارد

تهران-ایرنا- فعالیت سامانه اظهار گوشی‌های مسافری به گمرك همچنان ادامه دارد و گمرك پیشنهاد داده است تا برای رفع مشكلات مربوط به گوشی‌های تلفن همراه مسافری واردات گوشی‌های تلفن همراه به صورت تجاری آسان‌تر شود.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا، برخی خبرگزاری‌ها به تازگی گزارش‌هایی درباره توقف سامانه گمرك برای ثبت تلفن همراه مسافری منتشر كرده‌اند كه بر اساس آن مدعی هستند این سامانه روی گوشی‌هایی كه قرار است با شماره كد ملی و پاسپورت ثبت شوند، بسته شده‌اند.
گمرك در واكنش به این گزارش‌ها با تاكید بر اینكه اختلال به وجود آمده از سمت گمرك نبوده است، اعلام كرد: سرویس ارسال اطلاعات تلفن همراه دچار اختلال بوده و خطاهای دریافتی مرتبط با این سرویس در مراحل ثبت شناسه بین‌المللی گوشی تلفن همراه به همین دلیل بوده است.
در این گزارش آمده سامانه گوشی‌های مسافری گمرك همچنان فعال است و موضوع چگونگی فعال‌سازی گوشی‌های مسافری مربوط به سیاست‌گذاری سایر نهادهاست كه گمرك در این خصوص فقط یك سازمان مجری است. در این خصوص كمیته راهبری طرح رجیستری سیاست‌گذاری می‌كند كه زیر نظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز فعالیت دارد و گمرك مجری تصمیمات و سیاست‌های این كمیته در حوزه رجیستری گوشی‌های تلفن همراه مسافری بوده و سامانه ثبت اطلاعات گوشی‌های مسافری طبق ضوابط و سیاست‌های این كمیته همچنان فعال است.
در حال حاضر پس از پرداخت حقوق و عوارض گمركی تلفن همراه توسط شخص متقاضی، طبق قوانین و مقررات مربوطه، اطلاعات از طریق سرویس «ارسال اطلاعات تلفن همراه» كه زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت فعالیت دارد برای سایر سامانه ها جهت صحت سنجی اطلاعات و به سامانه همتا جهت فعال سازی گوشی های تلفن همراه ارسال می‌شود.
اقتصام**4037**9189