۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۴
کد خبر: 83294964
۰ نفر
بازار متشكل ارزی مانع جولان دلالان می شود

تبریز- ایرنا- عضو هیات رئیسه كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: تشكیل و رونق بازار متشكل ارزی، اتاق‌های تاریكی را كه توسط برخی افراد سودجو برای تعیین قیمت ارز شكل گرفته است، از بین می‌برد و كسب و كار دلالان در این بازار را كساد می‌كند.

معصومه آقاپور علیشاهی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به تشكیل بازار متشكل ارزی توسط شورای پول و اعتبار، اظهار داشت: این بازار دیر شكل گرفت و باید پیش از این ایجاد می‌شد تا بتواند اعتماد مردم را برای تبادل ارز جلب و مانع نوسان در این بازار شود.
نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه در شرایط كنونی باید اعتماد سرمایه اجتماعی برای فعالیت در بازار متشكل ارزی جلب شود، افزود: نهادهای دولتی، بخش‌های خصولتی و خصوصی كه بنیه مالی قوی دارند، باید وارد بازار متشكل ارزی شوند تا اطمینان مردم برای فعالیت در این بازار جلب شود، در غیر این صورت و در شرایط فعلی نباید انتظار داشت كه مردم وارد این بازار شوند.
وی با تاكید بر اینكه بازار متشكل ارزی می‌تواند نوسان‌گیر نرخ دلار شود، اظهار داشت: این مجموعه عرضه و تقاضا واقعی را جلب كرده و بازار رقابتی سالم در كشور شكل می‌دهد و قیمت واقعی ارز در این بازار كشف می‌شود.
آقاپور تاكید كرد: تشكیل بازار متشكل ارزی اتاق‌های تاریك كه توسط برخی افراد سودجو برای تعیین قیمت ارز شكل گرفته را از بین می‌برد و كسب و كار دلالان در این بازار را كساد می‌كند.
وی با بیان اینكه اگر بازار متشكل ارزی رونق نگیرد فقط یك ساختار اداری جدید در كشور شكل گرفته كه هیچ كارایی ندارد، افزود: ایجاد این بازار سبب می‌شود دیگر شاهد جهش ناگهانی نرخ ارز نباشیم و نوسانات فراوان در بازار ارز اتفاق نیفتد.
عضو هیات رئیسه كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: اساس كار این بازار بر پایه نظارت بانك مركزی و فعالیت بانك و صرافی‌هایی كه قوانین مرتبط بانك مركزی را پذیرفته‌اند، بوده و با ایجاد و رونق این بازار دلالان دیگر نقشی در فعالیت‌های ارزی نخواهند داشت.
شورای پول و اعتبار در راستای ساماندهی و توسعه بازار شفاف، منصفانه و كارای ارز مطابق صورتجلسه 1264 مورخ 18 دیماه 97 با راه‌اندازی بازار متشكل معاملات ارزی با عنوان بازاری خودانتظام موافقت كرد.
بازار متشكل ارزی مهمترین برنامه دولت برای مهار تلاطم های بازار ارز، كنار زدن بازار دبی امارات و سلیمانیه عراق در تعیین قیمت ارز در ایران و به حاشیه راندن معاملات كف خیابان است كه حتی ادعا می شود كه قادر است قیمت ارز را نیز به تدریج تا كانال 10 هزار تومان كاهش دهد.
/3071/6132