۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۱۴
کد خبر: 83294938
۰ نفر
18 هزار كاربر پهپاد غیرنظامی در كشور وجود دارد

كرج - ایرنا - دبیر كارگروه پهپادهای غیرنظامی كشور گفت كه حدود 18 هزار كاربر پهپاد غیرنظامی در كشور وجود دارد كه 6 هزار و 500 نفر از آنان مالك و خلبان دوره دیده بوده و گواهی نامه دریافت كرده اند.

به گزارش ایرنا، حامد سعیدی روز یكشنبه در نشست برنامه ریزی توسعه و بكارگیری پهپادها در حوزه های مختلف عملیاتی بخش كشاورزی كه در سالن جلسات معاونت آب و خاك وزارت جهاد كشاورزی مستقر در كرج برگزار شد، افزود: همچنین 225 واحد، موسسه و شركت تائید شده امنیتی و هواپیمایی برای ارایه خدمات پهپاد در كشور فعال هستند.
وی اظهار داشت: این شركت ها خدمات پهپادی خود را در حوزه های خدمات كشاورزی، سمپاشی، معدن، نقشه برداری، طیف سنجی، امداد و نجات، فیلمبرداری و عكاسی فعالیت می كنند.
وی در خصوص فعالیت شركت های تولید پهپاد در كشور گفت: هر تكنولوژی جدیدی كه داریم، خلاء قانون مانع پیشرفت آن می شود.
وی افزود: نمی خواستیم این پهپاد به سرنوشت وسایلی همچون ویدئو و ریسور(گیرنده) ماهواره دچار شوند كه همه یك وجهه منفی بر روی آن بگذارند و مانع استفاده كشور از این فناوری بشوند.
سعیدی ادامه داد: بعد از جلسات زیادی كه از سال 95 در ستاد كل نیروهای مسلح، شورای عالی امنیت ملی و سازمان هواپیمایی كشوری برگزار شد، تدوین قوانین در جریان افتاد و سال 96 دستور العمل 15 صفحه ای شورای امنیت كشور و سازمان هواپیمایی كشوری ابلاغ شد.
وی گفت: اكنون پهپادها حدود 6 هزار و 500 مالك و خلبان دوره دیده و گواهی نامه دار و پرونده هایی كه پرنده ها در حال ثبت و پلاك هستند داریم و این شركت ها با جهاد كشاورزی استان ها هماهنگ هستند و گواهی های مرتبط با هوا فضا و سامانه پهپاد را اخذ كرده و یا در حال اخذ هستند.
وی با بیان اینكه میانگین سن مدیران این شركت های دانش بنیان بین 25 تا 28 سال است، تصریح كرد: این افراد كه در این سن به محصول و فناوری جدید رسیده اند، بی تردید یك دهه آینده تحول نه فقط در سطح ایران بلكه در سطح منطقه و جهان خواهند داشت.
سعیدی ادامه داد: كارهای ارایه و صادرات فناوری از طریق همین افراد در عراق، گرجستان و كشورهای همسایه به خصوص كشورهایی كه پتانسیل های كشاورزی دارند به جز همسایه های جنوبی و حاشیه خلیج فارس، انجام شده و اگر روزی به اشباع از تولید برسیم باز هم بازار كشورهای اطراف بازار بزرگی است.
وی گفت: ایران همانطور كه در حوزه پهپادهای نظامی و موشكی حرف برای گفتن دارد باید در حوزه پهپادهای غیرنظامی و زیست محیطی و كشاورزی و حوزه خدمات امداد و نجات كه جزو 10 كشور اول است، پیشتاز باشد.
دبیر كارگروه پهپادهای غیرنظامی كشور اضافه كرد: چند سال گذشته كه استارت سمپاشی با پهپاد خورد كسی باور بر این نداشت كه با مخزن 10 لیتری سمپاشی میسر باشد.
وی افزود: متاسفانه گزارش های خلاف واقع از بعضی مجموعه ها منعكس می شود كه جلوی این فناوری پیشرفته گرفته شود.
وی بیان داشت: در اسناد چشم انداز نظام و سیاست های كلی كشور كه بزرگترین آیتم های سیاست گذاری كشور در آن درج شده یك پهپاد در حوزه كشاورزی چه پهپاد طیف سنج كه بهبود مزرعه را داشته باشد چه پهپاد سمپاش همه آنچه كه با هم در چشم انداز است را ارایه می كند.
سعیدی گفت: از جمله در بخش اقتصاد دانش بنیان، صرفه جویی 30 برابری در آب، صرفه جویی در باردهی سرراندمان كشاورزی و زمان، سرعت و عدم تخریب كشاورزی همه را با هم به ارمغان می آورد.

***پهپادهای كشاورزی بحران تهی سازی روستاها را معكوس می كند
سعیدی تصریح كرد: فرزندان كشاورزان به دلیل اینكه وارد تحصیلات عالیه می شوند راه پدران خود را ادامه نمی دهند و با یك بحران كشاورزی نسلی روبرو هستیم.
وی گفت: جالب است كه این فرزندان از شهرهای كوچك به شهرهای بزرگ و كلانشهر آمده و فرایند تهی سازی نخبگان در روستاها و شهرهای كوچك بحران اجتماع كل كشور را به وجود می آورد كه فقط شامل كشاورزی نمی شود.
وی اظهار داشت: ولی پهپاد این جریان را برعكس كرده است و اكنون تمام این شركت های فناوری كه در تهران، شیراز، اهواز و كلانشهرها هستند به روستاها می روند و پهپاد را به روستاها برده اند و اكنون كسانی كه در روستاها هستند می توانند استارت آپ بزنند.
دبیر كارگروه پهپادهای غیرنظامی كشور گفت: این محققان می توانند در منطقه خودشان این كار را انجام بدهند به نقطه سربه سر اقتصادی برسند و از كسی كه در كلانشهر كار پهپاد انجام می دهد جلو می زنند و این استارت آپ ها اكنون شكل گرفته است.
وی افزود: اكنون پنج یا 6 استان فعال است و باید بقیه استان ها فعالتر شوند.
وی اظهار داشت: در بحث مقررات پروازی هماهنگی شورای تامین و هماهنگی مسایل مربوط به واردات چالش های زیادی داشتیم كه به نتیجه رسیده است.
سعیدی گفت: ظرفیت پهپاد در حوزه كشاورزی از كل ظرفیت پهپاد در تمام حوزه های نظامی و امنیتی بزرگتر دیده می شود و ماركت دنیا نیز همین موضوع را بیان می كند.
وی خاطرنشان كرد: برای حدود 20 میلیون هكتار اراضی مسطح و مناسب این محلول پاشی ها را داریم و هر هكتار یعنی یك پرواز پرنده با مخزن 10 لیتری و حداقل سه بار در سال اگر انجام شود یعنی هر هزار هكتار ما سه هزار پرواز شغل برای تعمیركار و تامین كننده و برای تمام مجموعه آموزشی آن ایجاد می كند.
وی افزود: یعنی این بازار به اندازه بیش از یك وزارتخانه با 10 هزار فرصت شغلی و میلیاردها كسب درآمد ظرفیت دارد و خوبی آن این است كه در این بازار همه سود می برند از جمله دولت كه اهداف و سیاست های كلی صرفه جویی و افزایش راندمان و اشتغال و دانش بنیان را پیشرفت داده است.
وی اضافه كرد: همچنین كشاورز سود می برد كه زمینش خراب نشده و زمانش را از دست نداده و جاهای سخت گذر پرنده با دقت و سرعت كار انجام می دهد.
وی گفت: ارایه دهنده خدمات كشاورزی هم سود می برد و تولید كننده هم سود می برد و بعضی محصولاتی در كشور داریم كه با آمدن آن طرفی سود بكند و طرف دیگری ضرر ببرد ولی در حوزه پهپاد در تمام حوزه ها سود داریم.
نخستین نشست برنامه ریزی توسعه و بكارگیری پهپادها در حوزه های مختلف عملیاتی بخش كشاورزی 14 شركت تولید كننده پهپادهای كشاورزی حضور داشتند.
در این نشست شركت های دانش بنیان تولید كننده پهپاد، پهپادهای كشاورزی خود را به نمایش گذاشتند.
6156/6993