۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۲
کد خبر: 83294902
۰ نفر
رئیس شورای عالی استان ها: شهرداری ها به بودجه دولتی دلخوش نباشند

سمنان- ایرنا- رئیس شورای عالی استان ها گفت: شهرداری ها و اعضای شورای های اسلامی شهر در نقاط مختلف كشور برای اجرای طرح های عمرانی به اعتبارهای دولتی دلخوش نباشند.

به گزارش ایرنا، مرتضی الویری روز یكشنبه در همایش روز ملی شوراها در سالن همایش های هلال احمر سمنان افزود: مشاركت مردم برای توسعه و آبادانی منطقه ای باید پررنگ شود و شوراها برای رفع مشكلات امور شهری از دولتمردان توقع چندانی نداشته باشند.
وی خاطرنشان كرد: مردم در بسیاری از آیین های مذهبی به صورت خودجوش برای امور مختلف نقش آفرینی می كنند و باید برای مشاركت مردم در اجرای طرح های شهری هم منسجم عمل كرد.
رئیس شورای عالی استان ها ادامه داد: نمایندگان مردم در شوراهای اسلامی شهر و روستا برای تحقق یافتن جایگاه واقعی شوراها در كشور به نوعی تلاش نكردند، اما در این شرایط باید با عزم راسخ و ارایه برنامه های مدون برای رسیدن به شرایط مطلوب تلاش كرد.

** جلوگیری از تبعض كاركرد ویژه شوراها
الویری گفت: جایگاه ویژه شوراهای اسلامی شهر و روستا جلوگیری از تبیعض است اما این رویه مهم و اصولی كه در قانون اساسی به آن تاكید شده در كشور جایگاه چندانی ندارد.
وی تصریح كرد: براساس قانون باید شوراها در بسیاری از مسایل اجرایی و تصمیم گیری ها بتوانند اظهار نظر كنند و تاثیرگذار باشند، اما در عمل این رویه قانونی برای توسعه و آبادانی كشور اجرا نمی شود.
رئیس شورای عالی استان ها گفت: با وحدت و هم افزایی اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا و اجرای قانون، برای دستیابی جایگاه واقعی شورا، می توان برای توسعه كشور گام برداشت.
به گزارش ایرنا، نهم اردیبهشت در تقویم جمهوری اسلامی ایران روز شوراها نام گذاری شده است.
در این آیین،علیرضا آشناگر استاندار سمنان، احمد همتی رئیس مجمع نمایندگان استان سمنان، حشمت الله عسگری معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان، منوچهر فخری معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری سمنان و جمعی از اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستای سمنان حضور داشتند.
استان سمنان 20 شهر دارد و در انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا یكهزار و 19 نفر به عنوان اعضای اصلی و 642 نفر به عنوان اعضای علی البدل در شوراهای اسلامی شهری و روستایی از سوی مردم انتخاب شدند.
7339/6103