۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۵۹
کد خبر: 83294899
۰ نفر
رمضان، آیین های اقوام خراسان شمالی را احیا می كند

بجنورد - ایرنا - مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: به منظور احیا و زنده نگه داشتن آیین های اقوام مختلف استان، مراسم خاص سحری، افطاری و روزه داری آنان در ماه مبارك رمضان بازخوانی و احیا می شود.

حبیب یزدان پناه روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: خراسان شمالی سرزمین تیره ها و قومیت های مختلف است و براین اساس آیین های رمضانی این اقوام نیز از تنوع و غنای خاصی برخوردار است.
وی گفت: اهالی استان تقریبا برای هر مناسبتی، مراسم خاصی دارند كه ماه رمضان یكی از آنهاست و آیین و آداب و رسوم این ماه نیز ریشه در فرهنگ مردم این خطه دارد.
یزدان پناه گفت: اقوام مختلف ساكن در این خطه، هر یك به نوعی و با توجه به خاستگاه اعتقادی و آیینی خود آیین های ماه مبارك رمضان را برگزار می كنند كه می تواند برای دیگران جذاب باشد.

* افطاری های روستایی در آیینه خانه بجنورد
وی افزود: 12 روستا از قومیت های مختلف استان كه دارای بیشترین جمعیت در بجنورد هستند انتخاب شده اند كه آیین های آنان در شبهای ماه رمضان بازخوانی و گرامی داشته خواهد شد.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: این مراسم كه با مشاركت خیران در محل مجموعه تاریخی آیینه خانه مفخم بجنورد برگزار می شود، با افطاری ساده ای نیز همراه خواهد بود.
خراسان شمالی، 863 هزار نفر جمعیت از اقوام مختلف دارد كه 44درصد آنان در نواحی روستایی زندگی می كنند.
این استان با توجه به همزیستی مسالمت آمیز اقوام كرد، ترك، تركمن، تات و بلوچ، به عنوان گنجینه فرهنگ ها لقب گرفته است.
ب/5132