۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۵۱
کد خبر: 83294875
۰ نفر
قائم ‌مقام وزیرعلوم: تبادل علم درعرصه جهانی مهمترین راهبرد است

یزد - ایرنا - قائم‌ مقام وزیر در امور بین ‌الملل و رئیس مركز همكاری ‌های علمی و بین ‌الملی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: مهمترین راهبرد جمهوری اسلامی ایران تبادل علم و فناوری در عرصه بین الملل است.

به گزارش ایرنا، حسین سالار آملی روز یكشنبه در نخستین گردهمایی رئیسان دانشگاه‌های ایران و مجارستان در دانشگاه یزد افزود: اهداف اصلی این سیاست، مواردی از جمله رفع مشكلات جامعه در كنار تجاری ‌سازی پژوهش و نتایج، توسعه آموزش حرفه‌ ای و بین‌المللی كردن آموزش عالی است.
وی با بیان اینكه ایران در بین كشورهای در حال ‌توسعه در رده میانی قرار دارد، تصریح كرد: نقش دانشگاه‌ها در فرآیند تحول جوامع بسیار حائز اهمیت است.
وی با ابراز خرسندی از برگزاری نخستین گردهمایی رئیسان دانشگاه‌های ایران و مجارستان در دانشگاه یزد خاطر نشان كرد: این گردهمایی موجب افزایش اطلاعات وضعیت نظام آموزش عالی در 2 كشور می‌شود و در فرآیند افزایش و تقویت همكاری‌ها در آینده بسیار اثرگذار خواهد بود.
قائم مقام وزیر علوم درامور بین الملل اظهار داشت: اكنون حدود 81هزار نفر عضو هیات ‌علمی در بخش دولتی و خصوصی فعالیت دارند و حدود یك میلیون دانشجو نیز در این حوزه مشغول به تحصیل هستند.
سالار آملی همچنین از 53 هزار و 340 مقاله منتشر شده پژوهشگران ایرانی در ژورنال‌های بین‌المللی اسكوپس و آی اس آی خبر داد و افزود: در سال 2018 میلادی طرح های مشترك پژوهشی بین ایران و سایر كشورها به 466 مورد افزایش یافت كه حدود نیمی از آنها با كشورهای عضو اتحادیه اروپاست.
وی با یادآوری اثرگذاری اندك این پژوهش‌ها در جامعه ایرانی، این مساله را بزرگ‌ترین چالش دانست و خواستار توجه جدی به اثرگذاری پژوهش‌ها در جامعه شد.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در بخشی از سخنان خود با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در ایران در راستای تقویت حوزه علم و دانش از تأسیس 42 پارك علم و فناوری، 186 مركز رشد، 30 هزار مركز پژوهشی، 231 میلیون دلار صادرات پژوهشی، و فعالیت 2 هزار و 150 شركت دانش‌بنیان در ایران خبر داد.
سالار آملی از رشد 11 درصد مقالات مشترك ایران و كشورهای اتحادیه اروپا از سال 2016 خبر داد و بر همكاری‌های ایران و مجارستان در زمینه فعالیت های پژوهشی دوره‌های تحصیلی ، راهنمایی پایان ‌نامه‌های دكتری و گروه‌های پژوهشی مشترك تأكید كرد.
گردهمایی 2 روزه رئیسان دانشگاه های ایران و مجارستان امروز یكشنبه به میزبانی دانشگاه یزد آغاز شد.
محمدصالح اولیاء رئیس دانشگاه یزد كه به عنوان مسئول همكاری های دانشگاهی ایران و مجارستان انتخاب شد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، بحث و تبادل نظر درباره تبادل استاد و دانشجو، انجام طرح های تحقیقاتی و برگزاری دوره های آموزشی مشترك را از جمله اهداف برگزاری این گردهمایی عنوان كرد.
مقام های دانشگاهی مجارستان در كنفرانس «رئیسان دانشگاه های جهان» كه مهر 1397 در شهر بوداپست برگزار شد و در آن هیات ایرانی شركت داشتند برای همكاری های دانشگاهی با كشورمان اعلام آمادگی كردند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران چندی قبل درباره وضعیت دانشگاه های كشور در رتبه بندی های بین المللی گفته بود كه بر پایه یكی از رتبه بندی ها 23 مورد از دانشگاه‌ها و بر اساس رتبه بندی دیگری 18 مورد دیگر از دانشگاه‌های ایران، جزو فهرست یكهزار دانشگاه برتر دنیاست.
هم اكنون علاوه بر دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالی وابسته به وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، مراكز دیگری با كسب مجوز از وزارت علوم دانشجو می‌پذیرند.
مجارستان هم از دانشگاه های زیادی با رتبه بندی بالا برخوردار است به خصوص در رشته های پزشكی و دندان پزشكی و داروسازی كه دانشگاه ها و كالج هایی با شهرت جهانی دارد و سازمان بهداشت جهانی كیفیت بالایی را برای تحصیل و اخذ مدرك پزشكی آن مد نظر قرار داده است.
از سال های گذشته تاكنون مجارستان یكی از كشورهای برتر برای تحصیل پزشكی در اروپا بود و دانشجویان خارجی زیادی هر ساله برای ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر آن اقدام و ثبت نام می كنند.
استان یزد هم با یك میلیون و 138 هزار نفر جمعیت، 68 مركز آموزش عالی و 100 هزار دانشجو دارد كه از این تعداد، حدود 14 هزار نفر در دانشگاه یزد تحصیل می‌كنند.
دانشگاه یزد افزون بر 400 عضو هیات علمی و 100 رشته تحصیلی دارد.
7532/ 2047/