۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۳۵
کد خبر: 83294830
۰ نفر
اولین گوساله زرد ایرانی متولد 98 در پردیسان به دنیا آمد

تهران- ایرنا- رییس كلینیك دامپزشكی پردیسان گفت: روز گذشته (هفتم اردیبهشت ماه) شاهد تولد اولین گوساله گوزن زرد ایرانی در سال 98 بودیم كه در این مركز نگهداری می شوند.

علی عمارلویی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: اكنون نسل گوزن زرد ایرانی در زیستگاه طبیعی آن در كشور منقرض شده كه با توجه به اهمیت حفاظت از این گونه ارزشمند، سازمان حفاظت محیط زیست در چند سایت شامل پردیسان (تهران)، دشت ناز ساری، ایلام، ارومیه و خوزستان از آنها نگهداری می كند.
وی درباره وضعیت گوساله تازه به دنیا آمده اظهار داشت: 8 گوزن زرد ایرانی در سایت پردیسان نگهداری می شود كه 5 راس نر و سه راس ماده است كه امسال یكی از آنها زایمان كرده و گوساله در شرایط بسیار خوب و مساعدی به سر می برد و بسیار نیز بازیگوش است.
وی درباره جنسیت این گوساله گفت: چون تازه به دنیا آمده و ممكن است در صورت دست زدن انسان به آن دیگر مادر به گوساله شیر ندهد، هنوز نمی دانیم جنسیت آن چیست اما به محض مهیا شدن شرایط حتما آن را مشخص خواهیم كرد.
عمارلویی اظهار داشت: گوزن های پردیسان در شرایط بسیار خوبی به سر می برند و معمولا هر ساله نیز زایمان می كنند و بعد از مدتی بچه ها را به سایت های دیگر منتقل می كنیم، این كار با هدف جلوگیری از تداخل ژنتیكی و خونی انجام می شود.
وی تاكید كرد: گام بعدی سازمان محیط زیست در راستای حفاظت از گونه ارزشمند گوزن زرد ایرانی رهاسازی آن در طبیعت و زیستگاه های طبیعی است كه البته این كار به مطالعات دقیق و علمی زیادی نیاز دارد چون این تعداد گوزن، سرمایه های ارزشمندی هستند كه باید آنها را حفظ كنیم.
گوزن زرد ایرانی یكی از مهمترین گونه های حیات وحش ایران است كه در طبیعت ایران منقرض شده است اما سازمان حفاظت محیط زیست از این گونه ارزشمند در چندین سایت حفاظت می كند كه كمك زیادی به ماندگاری نسل آن كرده است.
علمی 9014** 1055