۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۳۱
کد خبر: 83294816
۰ نفر
پرواز دوباره زنبورداری ییلاقی در مازندران از خاكستر سیل

ساری - ایرنا - تولید عسل دارویی و به طور كلی زنبورداری در مازندران اگر چه طی چند سال گذشته به خاطر تغییرات اقلیمی و خشكسالی در معرض تهدید قرار گرفته بود، ولی اكنون با گذر از سیل و سیلاب بهاری در مناطق جلگه ای و برف در بالادست از خط قرمز فاصله گرفته و از خاكستر خشكی برخاسته است.

بررسی های میدانی خبرنگار ایرنا از مناطق كوهستانی و ییلاقی مازندران نشان می دهد كه بهار امسال وضعیت رویش آویشن و گلدهی گون به خاطر بارندگی های مناسب و فراتر از انتظار متحول شده و تمامی دشت و دمن پوشیده از انواع گیاهان خودرو و دارویی است كه بعضی از گونه های آن طی چند سال گذشته به ندرت در هر مكانی قابل مشاهده بود.
مناطق بالادست شرق مازندران كه بیشتر از مناطق مركزی و غربی طی یك دهه گذشته از خشكسالی آسیب دیده بود این روزها پوشیده از رویش گیاهان خودروی آویشن و گون است به گونه ای كه بسیاری از كشاورزان و بومیان را بار دیگر وسوسه كرده است تا كار زنبورداری را از سر بگیرند.
این در حالی است كه در پی سیلاب اواخر اسفند و اوایل فروردین امسال ، زنبورداری در مازندران یكی از بخش هایی بود كه دچار خسارت و آسیب جدی شد. بر اساس اعلام سازمان جهاد كشاورزی مازندران در این بلاطی طبیعی به 21هزار و 128كلنی زنبور عسل استان خسارت صد در صدی وارد شد و آبگرفتگی بخش زیادی از كندوها هم سبب كاهش جمعیت لارو شده بود.
زنبورداران مازندران همه ساله به دلیل تنوع گونه های گیاهی سه نوع عسل شامل عسل بهاره با تغذیه زنبورها از شكوفه مركبات و كلزا ، عسل تابستانه با تغذیه از شكوفه های و شهد درختان و گیاهان جنگلی و عسل ییلاقی یا دارویی با تغذیه از انواع گیاهان دارویی بویژه آویشن و گون تولید می كنند.
بر اساس اعلام سازمان جهاد كشاورزی پارسال از 602هزار و 719كلنی زنبور عسل مازندران 6 هزار و 704 تن عسل تولید شد و این استان رتبه پنجم را در این زمینه داشته است.
كارشناس مسئول زنبورداری سازمان جهاد كشاورزی مازندران اثرگذاری بارش های بهاری بر رویش و شكوفه دهی انواع گیاهان و درختان به عنوان میزبا زنبور عسل را بسیار مناسب و ایده آل توصیف كرد و گفت : به طور یقین شاهد افزایش چشم گیر تولید انواع عسل در استان خواهیم بود.
حسین سیه چهره روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : هرچند طبق آخرین آمار بیش از 21 هزار كلنی زنبور عسل استان بر اثر سیلاب كاملا از بین رفته و آبگرفتگی كندوها سبب كاهش جمعیت لارو زنبور ها شده است، اما وضعیت شهد گیاهان برای تغذیه زنبورها به نسبت سال های گذشته بسیار مطلوب شده است.
سیلابی كه در روزهای آخر سال 97 مناطق مركزی و شرقی مازندران را خانه تكانی كرد و با تكرار شدن طی روزهای 12 و 13 فروردین مناطقی از غرب استان را هم شست و شو داد، بیش از 15 هزار میلیارد ریال به بخش های مختلف خسارت زد ولی بیشترین خسارت بر اساس اعلام مسئولان مربوط به بخش كشاورزی بوده است.
بر اساس اعلام هواشناسی مازندران از سال زراعی جاری ( مهر ماه سال قبل تا كنون ) حدود 660 میلمتر باران در مازندران بارید كه نسبت به مدت مشابه سال قبل باران حدود 43 درصد بیشتر شد.
بنابر این آمار در فروردین امسال حدود 91 میلیمتر بارندگی در ایستگاههای هواشناسی مازندران به ثبت رسیده است كه این میزان نسبت به فروردین سال گذشته افزایش 169 درصدی را نشان می دهد.
هواشناسی مازندران برای هفته های پیش رو تا پایان اردیبهشت را آسمانی صاف همراه با بارندگی كوتاه مدت پیش بینی كرده است.
كارشناس زنبور داری مازندران شرائط شكوفه دهی باغات مركبات و دانه روغنی كلزا را هم بی نظیر توصیف كرد و ادامه داد : به نظر می رسد امسال ركورد شكنی تولید عسل مركبات و كلزا را در استان داشته باشیم.
مازندران 160هزار هكتار زمین باغی دارد كه 110هزار هكتار آن را باغات مركبات تشكیل می دهد.
بر اساس آمار سازمان جهاد كشاورزی مازندران امسال حدود 25هزار هكتار از زمین های كشاورزی استان زیر كشت دانه روغنی كلزا رفته است.
سیه چهره با اشاره به اهمیت عسل دارویی از گیاهان آویش و گون در مناطق ییلاقی مازندران ، گفت: با توجه به آمار بارندگی و برف در ارتفاعات البرز ،وضعیت رویش این 2 نوع گیاه مهم به عنوان میزبانان زنبورها برای عسل دارویی بسیار مطلوب تر از سال های گذشته است.
وی توضیح داد : خشكسالی و كمبود گل و گیاه بویژه در ییلاقات استان مازندران تولید عسل ییلاقی را طی پنج سال اخیر كاهشی كرده بود.
عسل به دلیل طبیعت گرم و خاصیت های فراوانی كه دارد از دیرباز در درمان بسیاری امراض استفاده می شده به گونه ای كه تقریبا از 2 هزار و 500 سال پیش در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گرفته است.
یك قاشق غذاخوری عسل خام شامل 64 كالری بدون چربی، بدون كلسترول و بدون سدیم است و بر اساس تحقیقات انجام شده حدود 80 درصد كربوهیدرات، 18 درصد آب، و 2 درصد ویتامین، مواد معدنی و اسیدهای آمینه در عسل طبیعی وجود دارد.
سالانه 70 هزار تن عسل در كشور تولید و روانه بازار مصرف می‌شود،اما مشكلی كه در این زمینه وجود دارد این است كه عسل تولید شده همانند سایر محصولات تولیدی از بسته‌بندی مناسبی برخوردار نیست.
ایران از جمله معدود كشورهایی است كه زنبور عسل به صورت بومی در آن وجود دارد و در حال حاضر 9 گونه زنبور عسل در جهان دو گونه آن ( زنبورعسل كوچك در مناطق گرمسیری و زنبور عسل اروپایی) در ایران وجود دارد.
عسل انواع گوناگونی دارد و از انواع دارویی آن می توان به عسل طبیعی گون و آویشن ، شبدر ، چهل گیاه ، گشنیز ، كنار ، اقاقیا ، آفتابگردان ، یونجه و پونه اشاره كرد .
6990/1654