مدیرعامل آبفا استان تهران: تكمیل طرح ها 8 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

تهران- ایرنا- مدیرعامل شركت آبفا استان تهران اعلام كرد: برای اتمام طرح های آب و فاضلاب پایتخت 8 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است كه انتظار داریم 2 هزار و 500 میلیارد تومان آن از سوی شهرداری تامین شود.

به گزارش ایرنا، محمدرضا بختیاری روز یكشنبه در یكصد و سی و هفتمین جلسه علنی شورای پنجم شهر تهران وضعیت بارندگی استان تهران را از ابتدای امسال مطلوب دانست و تصریح كرد: میزان بارندگی از ابتدای امسال 363 میلیمتر بوده است كه نسبت به سال گذشته 18 درصد و نسبت به 40 سال گذشته 62 درصد افزایش یافته است.
وی همچنین با اشاره به اینكه حجم مخازن سدهای استان تهران بهبود یافته تاكید كرد: به غیر از سد لار بقیه سدهای استان تهران در وضعیت نرمال هستند.
این‌مقام مسئول درباره اصلاحیه تمدید مصوبه تامین منابع مورد نیاز اجرای پروژه های آب و فاضلاب تهران نیز گفت: در 8 سال گذشته 2 هزار و 268میلیارد و 400 میلیون تومان از محل تبصره سه بودجه دریافت كرده ایم.
مدیرعامل شركت آبفا تهران خاطرنشان كرد: انتظار داریم همچنان شورای شهر با درخواست اصلاحیه برای بخش دیگر اعتبارات مورد نیاز موافقت كند.
وی با اشاره به اینكه از محل بودجه تبصره سه و ماده 7 تاكنون ، 27 درصد برای پروژه های آب و 21 درصد برای فاضلاب هزینه شده است، گفت: برای اتمام پروژه های آب و فاضلاب با وجود هزینه های انجام شده 8 هزار میلیارد تومان دیگر بودجه نیاز است و انتظار داریم 2 هزار و 500 میلیارد تومان آن از این محل و مابقی از منابع داخلی ابفا تامین شود تا 5 سال دیگر این پروژه ها به اتمام برسد.
بختیاری با اشاره به اینكه طرح های آب و فاضلاب شهر تهران 65 درصد پیشرفت فیزیكی داشته است گفت: تا پیش از اجرای این طرح ها تعداد تصفیه خانه های شهر تهران 7 عدد بود كه امروز این تعداد به 13 تصفیه خانه رسیده است.
وی ادامه داد: همچنین در بخش فاضلاب در شهر تهران 75 درصد شبكه فاضلاب ایجاد شده است اما تنها 43 درصد طرح اجرایی شده و اولویت ما این است كه عملیاتی كردن تصفیه خانه های تهران را از 42 درصد به 60 درصد افزایش دهیم.
مدیرعامل شركت آبفا درباره هدر رفت آب نیز گفت: در سال 88 میزان هدر رفت تهران 28.66 درصد بود كه با اقدامات انجام شده این رقم به 22.5 درصد تقلیل یافته است در حال حاضر نرم دنیا برای هدر رفت آب 15 درصد است و تلاش می كنیم به این نرم دست یابیم.
به گفته بختیاری، نكته مهم این است كه برای كاهش هر درصد به 375 میلیارد تومان اعتبار نیاز است و برای اهمیت این موضوع كافی است به این آمار توجه كنیم كه یك درصد هدر رفت در تهران 10 میلیون متر مكعب آب شرب تهران است.
وی با بیان اینكه در طرح رینگ پیرامونی آبرسانی شهر تهران تلاش می كنیم تمام مخازن 5 سد تهران به هم وصل شود، تصریح كرد: با اتصال این مخازن تهران به لحاظ تامین و توزیع آب در شرایط ایده آلی قرار خواهد گرفت.

* تصویب كلیات تأمین اعتبار پروژه‌های آب و فاضلاب شهر تهران
پس از اظهارات بختیاری، كلیات اصلاحیه و تمدید مصوبه تأمین اعتبار مورد نیاز برای اجرای پروژه‌های آب و فاضلاب شهر تهران با 18 رأی موافق و یك رأی مخالف به تصویب رسید.
حجت نظری عضو شورای شهر تهران در مخالفت با كلیات این مصوبه گفت: هزینه‌های توافق شده نباید از جیب مردم پرداخت شود؛ امسال، سال افزایش هزینه‌ها خواهد بود و ما نیز نباید در افزایش هزینه‌ها به مردم نقش داشته باشیم.
وی با بیان اینكه امسال پیش‌بینی می‌شود هزینه‌های احتمالی شهروندان، افزایش سرسام‌آوری داشته باشد.
نظری پیشنهاد كرد: محلی برای تأمین اعتبارات لازم برای تكمیل این پروژه‌ها پیش‌بینی شود.
میرلوحی عضو كمیسیون برنامه و بودجه در مخالفت با اظهارات نظری گفت: حادثه زلزله سال گذشته را نباید فراموش كنیم. تهران با یك زلزله پنج ریشتری، شبكه آب و فاضلابش دچار مشكل می‌شود بنابراین باید رینگ فاضلاب شهر تهران، هر چه سریعتر تكمیل شود.
وی با تأكید بر اینكه اگر این رینگ تكمیل شود، كیفیت آب مصرفی تهران از شمال تا جنوب بیش از استانداردهای موجود می‌شود، گفت: باید سفره فاضلاب شهر تهران، جمع و این موضوع باید در همین شورای شهر تعیین تكلیف شود.
میرلوحی تأكید كرد: تصفیه‌خانه شماره 6 تهران تاكنون 2000 میلیارد هزینه داشته و 300 میلیارد دیگر برای تكمیل لازم دارد.
به گزارش ایرنا، در نهایت كلیات این مصوبه با 18 رأی موافق و 1 رأی مخالف به تصویب رسید و قرار شد جزئیات آن در جلسه آینده مورد بررسی قرار گیرد.
تهرام/9343//1348