۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۱
کد خبر: 83294787
۰ نفر
گردهمایی رئیسان دانشگاه های ایران و مجارستان در یزد آغاز شد

یزد - ایرنا - گردهمایی 2 روزه رئیسان دانشگاه های ایران و مجارستان امروز یكشنبه به میزبانی دانشگاه یزد آغاز شد.

به گزارش ایرنا، رئیس دانشگاه یزد در این همایش به سه عامل رقابت دانشگاه ها در جهان كه شامل كیفیت، هزینه و متغیرهای مالی است، اشاره كرد.
محمدصالح اولیاء گفت: این واحد دانشگاهی با در نظر گرفتن عوامل متعدد مرتبط با نظام آموزش عالی، تلاش كرد با جذب دانشجویان خارجی گام مهمی در راستای بین المللی شدن آموزش عالی در یزد بردارد.
وی با بیان اینكه علاوه بر چالش های جهانی، دانشگاه ها امروزه با مسائل محلی نیز مواجهه هستند، ادامه داد: مسئولیت ها در رفع مشكلات فنی و محیطی جامعه، اشتغال دانش ‌آموختگان، بهره وری بیشتر برای رفع چالش های محلی برای دانشگاه های در عصر حاضر با اهمیت است.
رئیس این مركز آموزش عالی یزد همچنین نوآوری را شاه كلید حل چالش ها برای دانشگاه ها دانست و بر تقویت عملكرد اقتصادی و ایجاد یك محیط مساعد اجتماعی تاكید كرد.
اولیاء با تاكید بر اینكه رفع چالش ها درگرو آغاز حركتی با محور پیوند سه ضلع دولت، دانشگاه و صنعت است، یادآور شد: نقش دانشگاه ها شامل آماده كردن دانشجویان برای كارآفرینی، تقویت عنصر فرهنگی و انتقال فناوری از دانشگاه به صنعت و مشاركت تنگاتنگ با بخش خصوصی است.
وی با تاكید بر نیاز اساسی برای تغییر گسترده در فرهنگ آموزش عالی و كارآفرینی، اضافه كرد: توسعه آموزش عالی بر اساس اولویت های توسعه استان، اجرای برنامه های متقابل، ایجاد اندیشكده ها بر اساس پیوند بین دانشگاه، دولت و صنعت، تاسیس نهاد همكاری برای آموزش عالی و ایجاد پارك علم و فناوری یزد از جمله نوآوری های این واحد دانشگاهی است.
اولیاء همچنین تلاش برای تحقق دانشگاه هوشمند، ایجاد پارك اقتصادی، پارك صنعتی و منطقه فرهنگی را از جمله طرح ها و برنامه های این دانشگاه عنوان كرد.
وی با تبیین چالش های محلی در ایران برای دانشگاه ها اظهار داشت: فرآیند بوروكراتیك، مقاومت در برابر تغییر، اعتماد صنعت، فقدان ساختارهای مورد نیاز، حمایت های مالی از چالش های اساسی دانشگاه های ایران در عرصه داخلی است.
رئیس دانشگاه یزد، چالش های بین المللی را كه در سایه چالش های سیاسی قرار دارد از مهمترین موانع فعالیت موثر دانشگاه ها برای فعالیت بین المللی در ایران دانست.
وی همچنین با تاكید بر ایده های دانشگاه یزد در ایجاد اكوسیستم نوآوری برای آینده جوامع اظهار داشت: هنوز برای تحقق آرمان ها راه طولانی وجود دارد و تلاش ما برای ایجاد ظرفیت های ساختاری و حل چالش های جهانی و محلی است.

** 100 بورس تحصیلی برای دانشجویان مجار
همچنین رییس همكاری های علمی و بین المللی دانشگاه یزد از اختصاص 100 بورس تحصیلی دانشگاه های استان برای دانشجویان مجار خبر داد و گفت: این مركز آموزش عالی هم اكنون جزو 200 دانشگاه جوان برتر دنیاست و بیش از 14 هزار دانشجو دارد.
محمدعلی حداد با اشاره به عزم دانشگاه یزد در جهت همكاری های علمی و بین المللی بیان كرد: امسال حدود پنج هزار دانشجوی خارجی متقاضی تحصیل در دانشگاه های یزد بودند.
حداد با بیان اینكه این دانشگاه مسئول روابط ایران با مجارستان تعیین شد، خاطر نشان كرد: تلاش برای اجرای موافقت نامه ها از طریق بورسیه های دولتی و برنامه برای پژوهش‌های مشترك در دستور كار قرار گرفته است.
وی همچنین از رونمایی وب‌سایت پذیرش دانشجویان مجاری در دانشگاه های كشور به ویژه دانشگاه های عضو كارگروه ملی همكاری‌های علمی ایران و مجارستان خبر داد و چشم انداز همكاری های دو كشور را بسیار روشن و امید بخش دانست.
مقام های دانشگاهی مجارستان در كنفرانس «رئسان دانشگاه های جهان» كه مهر 1397 در شهر بوداپست برگزار شد و در آن هیات ایرانی شركت داشتند برای همكاری های دانشگاهی با كشورمان اعلام آمادگی كردند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران چندی قبل درباره وضعیت دانشگاه های كشور در رتبه بندی های بین المللی گفته بود كه بر پایه یكی از رتبه بندی ها 23 مورد از دانشگاه‌ها و بر اساس رتبه بندی دیگری 18 مورد دیگر از دانشگاه‌های ایران، جزو فهرست یكهزار دانشگاه برتر دنیاست.
اكنون علاوه بر دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالی وابسته به وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، مراكز دیگری با كسب مجوز از وزارت علوم دانشجو می‌پذیرند.
كشور اروپایی مجارستان هم از دانشگاه های زیادی با رتبه بندی بالا برخوردار است به خصوص در رشته های پزشكی و دندان پزشكی و داروسازی كه دانشگاه ها و كالج هایی با شهرت جهانی دارد و سازمان بهداشت جهانی كیفیت بالایی را برای تحصیل و اخذ مدرك پزشكی آن مد نظر قرار داده است.
از سال های گذشته تاكنون مجارستان یكی از كشورهای برتر برای تحصیل پزشكی در اروپا بود و دانشجویان خارجی زیادی هر ساله برای ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر آن اقدام و ثبت نام می كنند.
استان یزد هم با یك میلیون و 138 هزار نفر جمعیت، 68 مركز آموزش عالی و 100 هزار دانشجو دارد كه از این تعداد، حدود 14 هزار نفر در دانشگاه یزد تحصیل می‌كنند.
دانشگاه یزد افزون بر 400 عضو هیات علمی و 100 رشته تحصیلی دارد.
7532/ 2047/