۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۹
کد خبر 83294640
۰ نفر
«درخت بخشنده» به ياري كودكان و نوجوانان سيل‌زده شتافت

تهران-ايرنا- مديران چهار دهه‌ كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان استان تهران و كارمندان اين مركز طي گلريزان فرهنگي درخت بخشنده، بخشي از درآمد خود را صرف اقدامات فرهنگي در مناطق سيل زده كردند.

به گزارش روز يكشنبه روابط عمومي‌ اداره كل كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان استان تهران، محسن چيني‌فروشان مديرعامل اسبق كانون، محسن فضلي، محسن گنج كريمي، محمود سليماني، عبدالله علوي، حسين زرين مديران سابق كانون استان تهران ضمن حضور در اين مراسم به بيان پيشينه‌ اقدامات فرهنگي و تاثيرگذار كانون در دوره‌هاي مختلف پرداخته و اين سياست را اقدامي ‌ارزشمند عنوان كردند.
مديركل كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان استان تهران درباره برپايي گلريزان فرهنگي درخت بخشنده اظهارداشت: اين نهاد از همان روزهاي اول امسال و با شروع سيل در استان‌هاي مختلف كشور، برنامه كمك‌رساني به سيل‌زدگان را آغاز كرده و اين امداد فرهنگي همچنان ادامه دارد.
مرتضي نظري با تاكيد بر ايجاد موج‌هاي فرهنگي توسط كانون پرورش فكري كوددكان و نوجوانان گفت: كانون همواره در چنين حوادثي براي كمك هاي فرهنگي، تجهيزاتي و مادي پيشتاز بوده است.
وي با اشاره به فعاليت‌هاي سازمان‌يافته كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان همچون برنامه «پيك اميد»، درباره فضاي همدلي جاري در ميان تمام بخش‌ها و اعضاي خانواده بزرگ كانون افزود: در كنار اين موارد، شخصا اطلاع دارم كه از ميان همكاران ما و به‌ويژه مربيان، كساني بوده‌اند كه حتي منتظر اعلام برنامه كانون نشدند و خود كمر همت بسته و با خانواده اقدام به كمك‌رساني به مناطق سيل زده كرده‌اند.
در ادامه‌‌ اين آيين محسن چيني‌فروشان كه سابقه 18 سال تصدي سمت مديرعاملي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان را در كارنامه خود دارد، با اشاره به پيشگامي ‌كانون در امور فرهنگي اظهارداشت: اين نهاد همواره در بحران‌ها براي كمك‌رساني پيشگام مي‌شود و زلزله بم و قائنات و سيل استان گلستان در سال 1380 نيز شاهد حضور مربيان و مديران كانون براي انجام امور فرهنگي بوده است.
وي، كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان استان تهران را تابلوي كانون كشور دانست و گفت: برنامه‌ درخت بخشنده هم ابتكار خوبي در اين واحد بود، اگرچه ممكن است بسياري از اقدامات كانون جنبه‌ مادي نداشته باشد اما كم‌نظير و بسيار ارزشمندند و تاثيرات بلند مدت دارند.
محسن فضلي نيز از جمله مديراني است كه در كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان نزديك به 2دهه مديريت را تجربه كرده و به‌طور خاص با توجه به شناختي كه از كانون استان تهران دارد، به دغدغه‌هاي امروز كانون اشاره كرد و افزود: قدر كانون را بايد دانست در كانون كار زياد است و گرچه ممكن است اين زحمات از لحاظ مادي جبران نشوند اما تعلق سازماني موجود در كانون در هيچ جاي ديگري يافت نمي‌شود.
وي اظهارداشت: اين روزها شايد گاهي مطرح كنند دوره اين قبيل فعاليت‌ها گذشته و فعاليت‌هاي كانون حالا ديگر جوابگوي نياز نسل جديد نيست اما من مخالف اين ديدگاهم.
فضلي افزود: در كشورهاي پيشرفته هنوز فعاليت‌هايي از جنس كانون در زندگي كودكان جريان دارد و اين نشان از كارآمدبودن چنين سيستمي ‌است، گذر زمان نبايد ما را نسبت به كاري كه انجام مي‌دهيم، دلسرد كند. گرچه نياز به تغيير و به‌روز بودن هميشه وجود دارد اما اصل ماجرا زير سوال نمي‌رود.
مديرعامل اسبق كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان استان تهران، نيروي انساني‌ را سرمايه اين نهاد دانست و گفت: امكانات هميشه اهميت دارد اما قدر مربيان را واقعا بايد دانست لذا معتقدم درخت بخشنده كه اشاره به داستاني از شل سيلوراستاين دارد، قبل از هرچيز نماد مربيان كانون است كه جواني طراوت و انگيزه‌هاي خود را بي‌دريغ به كودكان مي‌بخشند.
در ادامه اين آيين، محسن گنج كريمي، نقش همدلي را در شالوده كانون بسيار پررنگ دانست و افزود: در جريان كمك به سيل‌زدگان خوشحالم كه بخش مهمي از اين امدادها توسط كانون صورت گرفت و مي‌گيرد.
وي اظهارداشت: نگاه من اين است كه همدلي و كمك هموطنان تسكيني بر خسارت‌هاي وارده بوده و همين همدلي هميشه در كانون جاري ‌بوده و هست، اعتقاد دارم اگر كسي به اين توانايي برسد كه هميشه ديگران را دوست داشته باشد، (گرچه ديگر در كانون مشغول به كار نباشد) مي‌تواند تا پايان عمر كانوني بماند.
در اين آيين، پيمان‌نامه گلريزان فرهنگي درخت بخشنده قرائت شد:«امروز دست‌هاي من و تو شاخه‌هاي به‌هم رسيده‌اي مي‌شود كه تصوير باران را براي كودكان سرزمينم چيزي به جز خانه‌هاي به گل نشسته معنا كند. امروز دست‌هاي من و تو بهم مي‌رسند تا تلخي بارش را در حافظه كودكان سرزمينم مهار كنيم و باران پشت سيل‌بندهاي شهر نيك بماند و ببارد. امروز دست‌هاي من و تو به هم مي‌رسند تا با كودكان شمال تا جنوب سرزمينم آواي(باز باران/ باترانه/ با گوهرهاي فراوان /مي‌خورد بربام خانه) را بخوانيم و براي آرزوهايمان دست تكان بدهيم. دست‌هاي من و تو به هم مي‌رسند تا آب تا هميشه نماد روشنايي بماند.»
در پايان مديران و ميهمانان حاضر كاغذهايي را به صورت نمادين بر درخت بخشنده نصب كردند و بخشي از درآمد خود را به اقدامات فرهنگي كانون در مناطق سيل زده اهدا كردند.
به گزارش ايرنا، به دنبال بارش هاي شديد از روزهاي پاياني سال گذشته در برخي مناطق كشور سيل برخي استان ها از جمله خوزستان، لرستان و گلستان را درگير كرده است.
تهرام/7245//1348