۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۰
کد خبر: 83294584
۰ نفر
شوراهای اسلامی ثمره انقلاب برای خدمت به مردم

قزوین - ایرنا - شوراهای اسلامی شهر و روستا نمادی از مردم سالاری دینی و همچنین ظرفیتی عظیم برای خدمت رسانی به شهروندان جامعه به شمار می روند كه آنرا باید یكی از ثمرات مهم انقلاب شكوهمند اسلامی دانست.

به گزارش ایرنا، نهم اردیبهشت به عنوان روز ملی شوراها نام گذاری شده است.
شوراهای اسلامی ظرفیتی برای اداره امور كشور در رده های محلی (شهر و روستا) از طریق اتكا به آرای مردم هستند كه سازوكار مربوط به آن ها را قانون اساسی مشخص كرده است.
در همین خصوص در اصل هفتم قانون اساسی آمده است: طبق دستور قرآن كریم «و امرهم شوری بینهم»، «و شاورهم فی الامر»، مجلس شورای اسلامی، شورای استان، شهرستان، شهر، محل، بخش، روستا و نظایر این‌ها از اركان تصمیم گیری و اداره امور كشور هستند.
همچنین در اصل یكصدم قانون اساسی نیز آورده شده است: برای پیشبرد سریع برنامه های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی، و سایر امور رفاهی از طریق همكاری مردم با توجه به مقتضیات محلی اداره امور هر روستا، بخش، شهر، شهرستان، یا استان با نظارت شورایی به نام شورای ده، بخش، شهر، یا استان صورت می‌گیرد، كه اعضای آن را مردم همان محل انتخاب می كنند.
با گذشت پنج دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، امروزه نقش و جایگاه این نهادهای مردمی تصمیم گیر در اداره امور شهرها و روستاها برای جامعه تا حدودی تبیین شده است اگرچه هنوز بایدها و نبایدها و برخی چالش ها در این حوزه وجود دارد كه به نظر می رسد ناشی از خلاء های قانونی و یا ضعف نظارت باشند كه می توان آنها را به تدریج از میان برداشت تا شاهد بهبود كاركرد و كارایی شوراها باشیم.
شوراهای اسلامی ویژگی ها و وظایفی برعهده دارند كه این موارد در آستانه روز شوراها توسط بعضی مسئولان استان قزوین مورد اشاره قرار گرفت.

**ویژگی ها و مشخصات شوراهای اسلامی
نماینده ولی فقیه در قزوین به مناسبت هفته شوراها با اشاره به جایگاه حساس شوراها به دلیل قرارگیری در راس خدمت رسانی به مردم،گفت: به نظر می رسد شورای شهر باید به مدیریت شورا تبدیل شود، زیرا برنامه‌های شهری كه نیاز به مدیریت دارد به شورای شهر سپرده می‌شود.
آیت الله عبدالكریم عابدینی با اشاره به ویژگی‌های افراد مشورت دهنده در امور شهری،گفت: طبق كلام الهی، ایمان و توكل به خدا از شرایط شایستگی برای مشورت دادن است، هركس از گناهان كبیره، فحشا و ناپاكی‌ها دوری نمی‌كنند و براساس عصبانیت تصمیم می‌گیرند و اهل بخشش و مغفرت نیستند شایستگی شوراشدن را ندارند.
وی خاطرنشان كرد: اعضای شورا باید خدا را اجابت كرده و اقامه كننده نماز باشند بنابراین طبق كلام الهی متوجه می‌شویم كه اعضای شورا خود رای و استبدادی نیستند.
نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین گفت: خداوند در سوره آل عمران به پیامبر گرامی اسلام (ص) می‌فرماید 'مشورت بگیرید و با توكل به خدا تصمیم خود را اجرا كن' بنابراین اگر شایستگی‌های یك شورای دینی را در افراد مختلف لحاظ كنیم باید تحقیق كرد كه چه كسانی براساس تكلیف الهی به میدان آمده اند.
آیت‌الله عابدینی با بیان اینكه امیرمومنان حضرت علی (ع) می‌فرمایند اگر مردم به من هجوم نمی‌آوردند و خداوند این حجت را بر من تمام نمی‌كرد و نیرو و امكانات را در اختیار من قرار نمی‌داد من افسار این شتر خلافت را به گردنش می‌انداختم و رها می‌كردم، افزود: گاهی شاهد هستیم كه عده ای با هزینه كرد كلان، تمام تلاش خود را به كار می‌گیرند تا به عضویت شورا درآیند و با وعده و وعیددادن به مردم به دنبال نشستن روی صندلی شورا هستند كه این رویه با سیره امیرمومنان منافات دارد.
امام جمعه قزوین افزود: یك عضو شورا كه شایستگی لازم برای مدیریت شهری را دارد باید به گونه ای باشد كه جای وی در این جایگاه خالی احساس شود و این تكلیف برای حضور وی ایجاد شود، البته این موضوع به معنای این نیست كه روابط و خویشاوندی و منافع، ملاك انتخاب قرار بگیرد بلكه مردم باید به دنبال انتخاب افراد شایسته باشند.
نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین گفت: خدای متعال در روز قیامت از همه عملكرد شوراها سوال خواهد كرد چرا كه گاهی رأی و نظر و امضای آنها در برپایی حق و باطل موثر می‌شود كه این موارد حق الناس است و باید در این خصوص مراقبت داشت.
وی همچنین گفت: گاهی ما همه مراقبت‌ها را برای برپایی حق به كار می‌گیریم اما نتیجه دلخواه به دست نمی‌آید، ما در این شرایط تلاش خود را انجام داده ایم اما گاهی نیز سفارش افراد و فشارها ما را در مسیر دوراهی تصمیم گیری‌ها قرار می‌دهد كه اگر تصمیم درست نگیریم در قیامت دچار حسرت خواهیم شد.
آیت‌الله عابدینی با اشاره به ضرورت مشورت با جوانان تاكید كرد و گفت: امیرمومنان حضرت علی (ع) سفارش كرده اند كه با جوانان مشورت كنید زیرا آنها خلاقیت و نشاط و انگیزه و جرات اقدامات را دارند اما زمانی كه سن بالاتر می‌رود این قاطعیت كمتر شده و احتیاط جایگزین تصمیم گیری‌ها می‌شود، امام البته در ادامه سخنانشان می‌فرمایند پس از مشورت با جوانان تصمیم خود را با پیران و اهل تجربه درمیان بگذارید.

**شوراها فرصتی برای خدمت رسانی بهتر و بیشتر به شهروندان
استاندار قزوین نیز در گفت و گو با ایرنا به مناسبت روز شورا گفت: شوراها سازوكاری هستند كه بركت انقلاب شكوهمند اسلامی در كشور ایجاد شده و فرصتی برای خدمت رسانی بهتر و بیشتر به شهروندان به شمار می روند.
عبدالمحمد زاهدی با اشاره به مبنای دینی 'شور و مشورت'، افزود: شوراهای اسلامی عصاره نظرات و آرای مردم و شهروندان هستند و به 'مشورت' كه در دین مبین اسلام به آن تاكید و سفارش شده است عینیت می بخشند.
وی با اشاره به جایگاه شورا و مشورت در دین اسلام و تاكیدات رسول اكرم(ص) در این خصوص،گفت: در فرهنگ سیاسی دین ما به موضوع شورا توجه ویژه ای صورت گرفته و در آیات و روایات دینی نیز به این مساله پرداخته شده است.
استاندار قزوین اظهار داشت: شوراها از قابلیت های زیادی برای خدمت رسانی و توسعه شهرها و روستاها برخوردار هستند و هنوز ظرفیت های فراوانی در این حوزه وجود دارد كه باید از آنها استفاده كرد.
زاهدی با اشاره به اینكه قانون شوراها در دوره های مختلف به دلیل اقتضائات زمانی و نیازهای جامعه نیازمند اصلاح و ویرایش است، افزود: به نظر می رسد با ترسیم سازوكارهای جدید توسط قانون گذاران بتوان از ظرفیت های شوراهای اسلامی برای خدمت رسانی به مردم و شهرها و روستاها به شكل بهتری استفاده كرد.
این مسئول گفت: باید ضمن به رسمیت شناختن استقلال شوراهای اسلامی شهر و روستاها، سازوكارهای نظارتی در این حوزه را افزایش داد تا از این طریق شاهد بهبود كارایی شوراها و رفع برخی مشكلات در این حوزه كه طی دوره های قبل تاكنون شاهد انها بوده ایم، باشیم.
وی در ادامه پرهیز از سیاست زدگی را اصلی كه باید شوراها مورد توجه جدی خود قرار دهند نام برد و گفت: شوراهای اسلامی باید به دور از جناح نگری و سیاست زدگی امور مربوط به شوراها را پیش ببرند و در پیگیری وظایف خود تابع نگرش های سیاسی و حزبی نباشند.
استاندار قزوین همچنین خاطرنشان كرد: شوراها باید نسبت به هزینه كرد منابع و اعتبارات شهرداری ها كه بیت المال است حساسیت زیادی به خرج دهند چرا كه در این خصوص وظیفه شرعی و قانونی دارند.
زاهدی همچنین خاطرنشان كرد: شوراها باید در فضایی شفاف به فعالیت بپردازند و گزارش كارها و اقدامات خود را به شكل مستمر در اختیار شهروندان بگذارند چرا كه تحقق این مهم حق طبیعی مردم است.

**شوراها نماد مردم سالاری دینی و جمهوریت نظام
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین نیز در گفت و گو با ایرنا با بیان اینكه شوراها را باید نماد مردم سالاری دینی و جمهوریت نظام بدانیم، اظهار داشت: شوراها عینیتی از پیشبرد امور با اتكا به آرای ملت در میهن اسلامی ما هستند.
علی فرخزاد با اشاره به تشكیل شوراهای اسلامی شهر و روستا از طریق انتخابات و آرای مردم مطابق با اصل هفتم قانون اساسی،گفت: بدین ترتیب شاهد مشاركت مردم در اداره امور شهرها و روستاها هستیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین از آموزش به عنوان یكی از نیازهای اساسی و مهم شوراها یاد كرد و گفت: در این خصوص اقدامات خوبی توسط وزارت كشور صورت گرفته كه منجر به ارتقای بینش و دانش شوراها از وظایف خود و بایدها و نبایدهای حوزه كاری شان شده است.
وی به وظایف شوراهای اسلامی اشاره كرد و اظهار داشت: انتخاب شهرداران و شناسایی كمبودها و نیازهای عمرانی، فرهنگی، اجتماعی، آموزشی و رفاهی شهروندان، نظارت بر حسن دارایی های شهرداری ها به همراه پیشنهاد و تصویب بودجه سالانه شهرداری ها از جمله مهم ترین وظایف شوراهاست كه نشان از جایگاه مهم آنها در حوزه مدیریت شهری دارد.
فرخزاد در ادامه آسیب شناسی فعالیت های شوراهای اسلامی را اقدامی ضروری كه به ارتقا و بهبود كارایی این نهادهای مردمی منجر می شود دانست و گفت: این مهم باید ابتدا توسط خود شوراها دنبال شود تا آنها بتوانند از طریق یك نظام خودكنترلی نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی كرده و در خصوص رفع كاستی ها و بهبود نقاط قوت شان برای خدمت رسانی بهتر به شهروندان بكوشند.

**عدم تطبیق و همخوانی انتظارات مردم با اختیارات شوراها
عضو شورای اسلامی شهر قزوین نیز در گفت و گو با ایرنا با اشاره به جایگاه و نقش شوراهای اسلامی در خدمت رسانی به مردم و پیشبرد نظرات و خواسته های شهروندان در اداره شهرها و روستاها،گفت: شوراها تبلور اراده مردم برای مشاركت در عرصه تصمیم گیری و بخشی مهمی از جامعه مدنی برخواسته از ملت هستند.
مهدیه قافله باشی از شوراهای اسلامی شهر و روستا به عنوان حلقه ای واسط بین مردم و دولت و دیگر نهادهای حاكمیت یاد كرد و افزود: شوراها با توجه به نقشی كه در پیشبرد مدیریت محلی دارند بهتر با مردم در ارتباط هستند و فاصله ای بین آنها با شهروندان وجود ندارد بنابراین بهتر می توانند صدای جامعه را شنیده و به مسایل و مشكلات جامعه رسیدگی كرده و دیگر نهادهای حاكمیت را در جریان خواسته های مردم قرار دهند.
وی در ادامه با اشاره به مشكلات پیش روی اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا،گفت: متاسفانه اختیارات شوراها با سطح توقعات مردم از آنها تطبیق و همخوانی لازم را ندارد و متاسفانه هر ساله شاهد هستیم كه تلاش می شود تا اختیارات شوراها محدودتر شود.
رئیس كمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر قزوین با بیان اینكه متاسفانه در هر دوره اختیارات شوراها محدودتر شده است به طوری كه اختیارات شورای اول نسبت به شورای فعلی (دوره پنجم) وسیع تر بود، گفت: شهروندان توقع دارند شوراها شورای شهرداری نباشند و انتظار دارند مشكلات مالی، فرهنگی، اجتماعی، اشتغال و ... شهرها بوسیله اعضای شورا حل شود در صورتی كه این اقدامات فراتر از دایره اختیارات شوراهاست.
قافله باشی ادامه داد: به نظر می رسد در حوزه شوراها شاهد یكسری خلاء های قانونی هستیم و با توجه به ظرفیت های این بخش برای كمك به حل مشكلات كشور و مردم باید اختیارات شوراهای اسلامی شهر و روستا بیشتر و گسترده تر شود.
3013