۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۱
کد خبر: 83294566
۰ نفر
عضو شورا: شهرداری تهران خود را ملزم به تعامل با شورا نمی داند

تهران - ایرنا- رئیس كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با بیان اینكه امروز حفظ جایگاه شورا از منافع فردی و جناحی مهم تر است، گفت: شهرداری تهران خود را ملزم به تعامل با شورا نمی داند.

به گزارش ایرنا، محمد جواد حق شناس روز یكشنبه در یكصد و سی و هفتمین جلسه شورا در نطق پیش از دستور خود افزود: حدود پنج ماه از انتخاب سومین شهردار دوره پنجم شورای شهر می گذرد و امید و انتظار آن بود كه با انتخاب یك شهردار اصلاح طلب آشنا به امور شهری و شهرداری شاهد دوره ای موفق ، كارآمد و پرافتخار در مدیریت شهری تهران داشته باشیم.
وی افزود: اما به نظر مي رسد كه شهردار تهران و به تبع آن مدیران طراز اول شهرداری تعامل سازنده و قابل قبولی با شورای شهر ندارند و اساسا خود را ملزم به این تعامل نمی دانند.
حق شناس اظهار داشت: این وضعیت یا ناشی از آن است كه مدیران شهرداری آگاهانه قصد بی توجهی به جایگاه قانونی شورا را دارند و یا درك درستی از مدیریت شورایی ندارند.
رئیس كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران گفت: در این شرایط از یك سو شورای شهر از عمل به وظایف ذاتی و قانونی خود باز می ماند و از سوی دیگر در فقدان پشتوانه شورا، سطوح پایین مدیریتی و بدنه شهرداری دلگرمی و ثبات لازم را در پیشبرد امور ندارند.
وی ادامه داد: حاصل چنین وضعیتی بی خاصیت و متزلزل شدن اساس نهاد شورای شهر، نقض عهد و پیمان شورای پنجم با مردم، ركود، رخوت و نابسامانی مزمن و هدر رفت منابع و زمان در حوزه اجرایی شهرداری تهران است.
حق شناس تاكید كرد: آنچه امروز به عنوان شورای شهر می شناسیم براي نخستین بار در سال 78 و در دوره دولت اصلاحات شكل واقعی و عملیاتی به خود گرفت.
رئیس كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران گفت: اساس شورا در قانون اساسی جمهوري اسلامي برآمده از دل انقلاب اسلامی پی ریزی شده و انقلاب اسلامی خود حاصل مبارزه های حق طلبانه و دموكراسی خواهانه پیشینیان و مشروطه خواهان است.
وی ادامه داد: نهاد شورا نهادی مردمی است كه ریشه در عمق تاریخ و اعتقادات دینی و آزادی خواهی این ملت دارد.
حق شناس تاكید كرد: در آن زمان كه جهان غرب در تاریكی و ظلمت خود گم شده بود بر اساس وحی الهی پیامبر اكرم(ص) مدیریت شورایی را كه هم نشان از دموكراسی داشت و هم عقلانیت و خرد را نمایندگي مي كرد در خطیرترین امور سیاسی و اجتماعی امت اسلام بكار می بست.
این عضو شورای شهر تهران یادآور شد: این ملت و نظام جمهوری اسلامی بر اساس این اعتقادات و مبارزات بزرگ مردانی همچون امام خمینی (ره) و آیت الله طالقانی توانست چنین نهاد ارزشمندی را در ساختار سیاسی كشور پایه بگذارد .
رئیس كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران تاكید كرد: هیچ كس حق ندارد گامی در جهت تضعیف و بی خاصیت كردن این نهاد برخواسته از رای مردم بردارد یا در مقابل كسانی كه در صدد تضعیف آنند سكوت و مماشات كند.
وی گفت: این نهاد مبتنی بر اعتقادات دینی و رای مردم وظیفه تقنین و نظارت، انتخاب مجری، ارزیابی عملكرد و پیگیری و پاسخگویی به مطالبات مردم را در حوزه مدیریت شهری به عهده نمایندگان شورای شهر می گذارد.
حق شناس تاكید كرد: نمایندگان شورا به همان دلیلی كه شهرداری همسو و همراه با سیاست های شورا را انتخاب می كنند، برای عمل به وظایف قانونی خود باید در انتخاب مدیران عالی و میانی حوزه شهری در حوزه های تخصصی مورد مشورت قرار بگیرند.
وی اضافه كرد: در فقدان این نگاه راهبردی و نبود روحیه تعامل و همكاری است كه شاهد بروز ناهماهنگی در تصمیم سازی و ناكارآمدی در مدیریت عالی شهری خواهیم بود.
حق شناس افزود: در این شرایط پس دیگر نظارت و یا سیاستگذاری شورا هم معنایی ندارد و امكان پاسخگویی به مطالبات و پرسش های مردم هم نیست.
‌وی با طرح این پرسش كه آیا درك و فهم ما از شورا و دموكراسی همین قدر است، افزود: اینكه یك ملت در سرما و گرما در صف های طولانی رای با هزار امید بایستند و رای بدهند و نمایندگانی انتخاب شوند و همه رای و اعتماد ملت و خود را یك جا تقدیم یك فرد كنند و فرد منتخب پس از نشستن بر كرسی شهرداری خود را مبرا از رای مردم و نظارت منتخبین آن دانسته و صاحب همای سعادت بداند ، دوستان مدرسه و دانشگاه را دور خود جمع كند و نهاد شورا و تفكر یك جریان و حاصل چند صد سال تلاش و مبارزه یك ملت را به پوچی بكشاند چه معنایی دارد.
رئیس كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران ادامه داد: واضح است كه شوراهای شهر و شهرداری نظامی یكپارچه به عنوان مدیریت شهری دارد.
حق شناس ادامه داد: در نظام مدیریت شورایی مردم نمایندگانی را به عنوان اعضای شورای شهر برای اداره امور شهر بر می گزینند.
وی گفت: نمایندگان منتخب به نمایندگی از طرف مردم و خاستگاه رای خود فردی همسو را به سمت شهردار انتخاب می كنند كه در چارچوب سیاست ها و تحت نظارت شورا سكان اداره امور اجرایی مدیریت شهری را به عهده گیرد.
رئیس كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران ادامه داد: امروز حفظ جایگاه و اساس نهاد شورا از منافع فردی و گروهی و جناحی مهم تر است.
وی افزود: پس ازگله ها و توصیه ها و تذكرات مستقیم و غیر مستقیمی كه تا كنون در این خصوص داده شده وقت آن رسیده كه شورای شهر به عنوان اتمام حجت با قاطعیت تمام و در حركتی جمعی و منسجم تذكر نهایی را در جهت اصلاح رویه فعلی صادر كند چرا كه روح آزادگی و اصلاح طلبی جز این را بر نمی تابد.
*نامگذاری معابر بنام هنرمندان سیاسی نبود
حق شناس در ادامه با بیان اینكه شورای شهر تهران مفتخر است كه تعدادی از معابر شهر را به نام مشاهیر زنده و هنرمندان نام آشنای این مرز و بوم نامگذاری كرده است، گفت: شورای شهر در این نامگذاری به هیچ وجه اهداف سیاسی نداشته و صراحتا اعلام می دارد نامگذاری اماكن و معابر به نام مشاهیر و هنرمندان زنده ، مرد یا زن ، صرفا اقدامی فرهنگی و در راستای پاسداشت سرمایه های فرهنگی و اجتماعی شهر و كشور است .
رئیس كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تأكید كرد: اینكه شورای شهر در تلاش است تا توجه به مشاهیر زنده و در قید حیات را در دستور كار فرهنگی جامعه قرار دهد اقدامی ارزشمند و قابل دفاع است .
وی گفت: هیچ دلیلی ندارد كه نام بزرگان و قهرمانان این مرز و بوم را فقط پس از درگذشتشان بر سر كوچه ها و خیابانها بگذاریم و ببینیم.
حق شناس اظهار داشت: بگذارید نامداران وهنرمندان ما در زمان حیاتشان ببینند و بدانند كه نامشان بر چهره شهر به یادگار خواهد ماند .
وی ادامه داد: بگذارید یكبار هم كه شده بی هیچ طمع و دغدغه سیاسی یك كار اصیل فرهنگی را فقط به خاطر فرهنگ این ملت پاس بداریم .
رئیس كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران ادامه داد: شورا مصمم است، نامگذاری مشاهیر زنده در معابر شهر را به بخشی از فرهنگ عادی و روزمره شهر تبدیل كند و متواضعانه از مردم ، دست اندر كاران فرهنگ و هنر و نهادهای حاكمیتی می خواهد كه از این اقدام فرهنگی حمایت و پشتیبانی كنند.
تهرام/7244//1348