۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۰
کد خبر: 83294565
۰ نفر
هاشمي: هنوز اختيارات قانوني شوراها تفويض نشده است

تهران- ايرنا- رئيس شوراي اسلامي شهر تهران گفت: هنوز دو سوم از اختيارات قانوني شوراهاي اسلامي شهرها، به مديريت شهري تفويض نشده و براي اعمال نظارت بر عملكرد شهرداري ها سيستم كارآمدي وجود ندارد.

به گزارش ايرنا، محسن هاشمي در يكصد و سي و هفتمين جلسه شورا با اشاره به روز شوراها ( نهم ارديبهشت ماه) تأكيد كرد: هفت اصل از قانون اساسي به اين نماد مردم سالاري در جمهوري اسلامي اختصاص داده شده است.
وي افزود: جا دارد از آيت الله طالقاني كه حامي اصلي گنجاندن اصل شوراها در قانون اساسي بودند ياد كنيم كه در واپسين خطبه نماز جمعه خود نيز بيانات مبسوطي در حمايت از نهاد شورا ايراد كردند.
رئيس شوراي اسلامي شهر تهران گفت: همچنين بايد از آيت الله هاشمي رفسنجاني كه با ارائه لايحه و پيگيري تصويب و تدوين آيين نامه هاي آن در دولت سازندگي، زمينه قانوني تحقق شوراها را فراهم آوردند ياد كنيم.
هاشمي ادامه داد: همچنين بايد از سيد محمدخاتمي كه نخستين انتخابات شوراها را در كشور برگزار كردند، ياد كنيم.
وي با بيان اينكه 20 سال از تاسيس مردم نهادترين ركن نظام جمهوري اسلامي مي گذرد گفت: در طول 40 سال سپري شده از انقلاب اسلامي، 20 سال طول كشيد كه شوراها تشكيل و 20 سال طول كشيد تا تثبيت شود و اميدواريم 20 سال ديگر طول نكشد كه ظرفيت قانوني آن محقق شود.
رئيس شوراي اسلامي شهر تهران ادامه داد: هنوز دوسوم از اختيارات قانوني شوراهاي اسلامي شهرها، به مديريت شهري تفويض نشده و براي اعمال نظارت بر عملكرد شهرداري ها كه بازوي اجرايي شوراها هستند، سيستم كارامدي وجود ندارد.
وي افزود: مشاركت بي سابقه و آراي بي نظير مردم در پنجمين دوره انتخابات شوراي شهر، اين پيام را دارد كه بايد نقش شورا را در اداره شهر جدي تر گرفت و اختيارات عملي آن را به جنبه هاي تشريفاتي غلبه داد.
هاشمي خاطرنشان كرد: انتظار ما از مجلس شوراي اسلامي و دولت جمهوري اسلامي آن است كه بيش از گذشته به جايگاه شوراي شهر توجه كرده و از آن حمايت كنند.
وي گفت: بارسنگيني كه امروزه بردوش مديريت شهري بويژه در تهران گذاشته شده است بدون حمايت ويژه سه قوه و دستگاهها و نهادهاي مسئول وذيربط به مقصد نخواهد رسيد.
رئيس شوراي اسلامي شهر تهران يادآور شد: امسال سال پرچالش و دشواري براي مردم و دستگاههاي اجرايي در كشور بويژه مديريت شهري است، كاهش منابع مالي همراه با تورم و سوانح طبيعي و تحريم ها، موجب چالش هاي همزمان و همزادي در مديريت شهري است وعبور از اين سال سخت جز با همراهي، همدلي و يكپارچگي ميان شهروندان و مديريت شهري ممكن نخواهد بود.
هاشمي اظهارداشت: در اين شرايط انتظار ما از مديران شهرداري كاهش هزينه ها، برخورد با رانت ها و تخلفات و پرهيز از تشريفات در كنار اولويت گذاري پروژه ها و تمركز در حوزه هاي مورد انتظار مردم است و از شهروندان نيز مي خواهيم كه همچون گذشته با حضور فعالانه و انتقادات و پيشنهادات خود ما را در بهبود بهره وري و ارتقا عملكرد مديريت شهري ياري كنند.
وي ادامه داد: لازم مي دانم كه از طرف اعضاي شوراي شهر تهران از همكاران شهرداري تهران كه همچنان خالصانه در حال خدمت به هموطنان سيل زده در سه استان گلستان، خوزستان و لرستان مي باشند، قدرداني كنم.
وي با اشاره به بازديد هفته گذشته خود به همراه مرتضي الويري و مجيد فراهاني (دو عضو شوراي شهر) از مناطق سيل زده لرستان و خوزستان، گفت: با وجود كم لطفي صداوسيما و رسانه هاي رسمي، رضايت و قدرداني مسئولان محلي از كمك هاي شهرداري تهران به اين مناطق مشهود بود و استانداران لرستان و گلستان و مسئول مديريت بحران استان خوزستان، اقدامات شهرداري تهران را در اين مناطق تاثيرگذار و مهم ارزيابي كردند.
هاشمي ادامه داد: مقرر شد انتظار به حق مردم ومسئولان اين استانها جهت تامين اعتبار براي بازسازي مديريت شهري و زيرساخت هاي آسيب ديده اين مناطق را از طريق آقاي الويري و شوراي عالي استانها و جناب فراهاني در كميته بودجه شورا پيگيري كنيم.
رئيس شوراي شهر تهران خاطرنشان كرد: تنها راهكار اصولي جبران آسيب ها استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملي است كه شهرداري تهران جهت كارسازي، تامين تجهيزات و خدمت رساني گسترده در صورت تامين اعتبار توسط رياست محترم جمهور آمادگي دارد.
تهرام/7244//1348