۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۲۱
کد خبر: 83294422
۰ نفر
سرمازدگی 3372 میلیارد ریال به محصولات كشاورزی مركزی خسارت زد

اراك - ایرنا - رئیس اداره مدیریت بحران و كاهش مخاطرات بخش كشاورزی سازمان جهاد كشاورزی استان مركزی گفت: سرمازدگی سه هزار و 372 میلیارد ریال به محصولات باغی و زراعی این استان خسارت وارد كرد.

سید «رضا آل طاها» روز یكشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: كاهش دما در روز های چهارم، پنجم و ششم اردیبهشت ماه سال جاری سه هزار و 318 میلیارد ریال به محصولات باغی و 54 میلیارد ریال به محصولات زراعی استان مركزی خسارت وارد كرد.
وی ادامه داد: 30 هزار و 645 هكتار از سطح زیر كشت محصولات باغی و یك هزار و 200 هكتار سطح زیر كشت محصولات زراعی استان مركزی با كاهش دمای هوا به زیر صفر، دچار خسارت جدی شدند.
آل طاها گفت: با كاهش دما در این مدت، سرمازدگی بین 20 تا 90 درصد به محصولات باغی و 40 تا 90 درصد به محصولات زراعی شهرستان های استان مركزی خسارت وارد كرده است.
رئیس اداره مدیریت بحران و كاهش مخاطرات بخش كشاورزی سازمان جهاد كشاورزی استان مركزی گفت: 69 هزار هكتار از اراضی كشاورزی این استان اكنون زیر كشت محصولات باغی و 323 هزار هكتار زیر كشت محصولات زراعی قرار دارد.
آل طاها خاطر نشان كرد: اكنون خسارت وارد شده به سطح باغ ها و اراضی زراعی استان توسط گروه های كارشناسی سازمان جهاد كشاورزی در حال جمع آوری بوده و پیش بینی می شود با جمع بندی نهایی، سرمازدگی تا هفت هزار میلیارد ریال به محصولات كشاورزی استان مركزی خسارت وارد كرده باشد.
وی، بیشترین خسارت وارد شده به سطح زراعی استان مركزی را مربوط به محصولات كلزا دانست و افزود: با توجه به اینكه محصول كلزا در این استان در مرحله اولیه رویش قرار داشته بیشترین خسارت سرمازدگی مربوط به این محصول بوده و به سایر محصولات از جمله گندم آبی و دیم و جو آبی و دیم خسارت كمتری وارد شده است.
رئیس اداره مدیریت بحران و كاهش مخاطرات بخش كشاورزی سازمان جهاد كشاورزی استان مركزی عدم توجه كشاورزان به بیمه محصولات كشاورزی را از جمله مهمترین مشكلات این استان دانست و افزود: اكنون كمتر از 10 درصد از محصولات باغی و زراعی استان تحت پوشش بیمه قرار دارند كه این مهم مشكلاتی را در هنگام حوادث طبیعی برای كشاورزان به همراه دارد.
استان مركزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت كشور محسوب می شود و در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست كشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با وجود صنعتی بودن در زمره 10 استان نخست كشور در بخش كشاورزی است كه 90 هزار بهره بردار شامل 20 درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.
670 هزار هكتار اراضی باغی و كشاورزی در استان مركزی وجود دارد كه یك و 2 دهم درصد تولیدات كشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می شود.
استان مركزی با تولید حدود 54 هزار تن گوشت سفید، 53 هزار تن تولید گوشت قرمز، 320 هزار تن شیر، حدود 41 هزار تن تولید تخم مرغ از جایگاه ویژه ای در بخش كشاورزی و دامداری كشور برخوردار است.
1955/3075