۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۹:۴۳
کد خبر: 83294347
۰ نفر
شركت های دانش بنیان شتاب دهنده رونق تولید

كرمان - ایرنا - بكارگیری دانش هدفمند، استفاده از توانمندی های فكری و راهكارهای خلاقانه، اساس فعالیت شركت های دانش بنیان بشمار می رود و با گسترش و حمایت از این شركت ها می توان شتاب دهی به روند رونق تولید به عنوان شعار سال را جامه عمل پوشاند.

به گزارش ایرنا، به رغم سابقه به نسبت طولانی شركت های دانش بنیان در كشورهای توسعه یافته، این كانون های علم و فناوری در كشور ما نوپا و در ابتدای شكل گیری اقتصاد بر پایه دانش است.
با در نظر گرفتن این مهم كه تولیدات شركت های دانش بنیان بر پایه خلق ثروت و ارزش افزوده بر مبنای ایده ها ی جدید، پژوهش و تحقیق بشمار می رود، هدایت و پشتیبانی از اقتصاد دانش بنیان تحول شگرفی در تولیدات و محصولات تجاری ایجاد می كند.
نام گذاری سال 98 بنام 'رونق تولید' از سوی مقام معظم رهبری، فرصت بسیار مغتنمی برای بهره گیری از ظرفیت شركت های دانش بنیان بمنظور اشتغال، سرمایه گذاری و رونق تولید در حوزه های مختلف علمی و صنعتی بشمار می رود.
90 هزار میلیارد تومان درآمد شركت های دانش بنیان در سال گذشته بود
* معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در سفر اخیر خود به استان كرمان در جمع فعالان شركت های دانش بنیان گفت: شركت های دانش بنیان كشور در سال گذشته بین 80 تا 90 هزار میلیارد تومان درآمد داشتند و مهمترین هدف این شركت ها، تغییر پارادایم اقتصادی از منابع زیر زمینی و نفتی به سمت تخصص و دانش نیروی انسانی است.
سورنا ستاری افزود: در سال های اخیر تعداد شركت های دانش بنیان رشد بسیار خوبی داشته است و نسل جدیدی از كارآفرینان در حوزه شركت های دانش بنیان مشغول به كار شده اند كه بزودی به شركت های بسیار بزرگی تبدیل می شوند و پایه توسعه این شركت ها، انسان های خلاق و با اعتماد به نفس هستند.
وی عنوان كرد: ایجاد شركت های دانش بنیان جهت گیری جدیدی در مقابل اقتصاد نفتی است و ثمرات آن در حوزه های مختلف قابل مشاهده است كه جزو جهت گیری های اصلی كشور و از موارد مورد تاكید رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز به شمار می رود.
وی تاكید كرد: در حوزه های دانش بنیان مشكلات زیادی وجود دارد زیرا كار جدیدی است و مهم است كه تلاش كنیم تا بتوانیم این موارد را جا بیاندازیم و جهت گیری بانك ها باید به شركت های دانش بنیان متفاوت از سایر حوزه ها باشد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری تصریح كرد: صندوق های پژوهش و فناوری برای تامین مالی شركت های دانش بنیان نقش بسیار مهمی دارند و ما هم آماده هستیم كه به آنها كمك كنیم.
وی ادامه داد: سرمایه گذاری در حوزه شركت های دانش بنیان زمانی ارزشمند است كه بخش خصوصی به صحنه بیاید زیرا نتیجه پژوهشی كه با پول دولتی انجام شود به درد مردم نمی خورد.
ستاری با اشاره به مزیت های توسعه شركتهای دانش بنیان اظهارداشت: در اكوسیستمی كه برای ایجادشركت های دانش بنیان در كشور ایجاد شده، 130 تا 140 نوع خدمت می دهیم.
** دانش نخبگان شركت های دانش بنیان در خدمت رونق تولید است
رئیس پارك علم و فناوری استان كرمان با اشاره به طرح شعار سال 98 از سوی مقام معظم رهبری گفت: برای اجرایی شدن آن باید ابتدا درك درستی از موضوع و سپس هدف گذاری و ریل گذاری دقیقی توسط عوامل دخیل در اقتصاد و سیاست جهت تحقق آن صورت پذیرد و آنچه در تحقق این شعار بیشترین اهمیت را دارد، این است كه نهادها و سازمان‌ها هر یك متناسب با مسئولیت‌هایشان به حوزه اجرا ورود كنند.
مسعود تركزاده ماهانی افزود: شركت های دانش بنیان با توجه به اینكه از نخبگان، اساتید و فارغ التحصیلان دانشگاهی تشكیل شده اند می توانند با استفاده از دانش و تجربیات خود همچنین دستورالعمل های تشویقی در آیین نامه ها و بخشنامه های اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد مقاومتی در تحقق شعار سال نقش اساسی داشته باشند.
وی تصریح كرد: با توجه به پتانسیل بالای علمی شركت های دانش بنیان، بومی سازی محصولات خارجی با استفاده از مهندسی معكوس، كیفی سازی محصولات داخلی، جمع آوری دانش بومی و گسترش آن در سطح داخلی و بین المللی از جمله آثاری است كه در رونق تولید می توان به آن اشاره كرد.
رئیس پارك علم و فناوری استان كرمان با اشاره به امكان سنجی بازار و توسعه بازار تولیدات ملی تاكید كرد: آسیب شناسی و نیاز سنجی دقیق مراكز تولید و سپس رفع نیاز و آسیب با استفاده از توان داخلی باید مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: افزایش مشوق های مادی و معنوی پرداخت تسهیلات خطر پذیر (كم بهره و بدون بهره)، تسهیل بخشنامه ها و آیین نامه ها اجرایی، تشویق و ترغیب ادبیات رسانه ای كشور به سمت شركتهای دانش بنیان برای توسعه كمی و كیفی این مراكز اهمیت دارد.
تركزاده ماهانی اظهار داشت: شركتهای دانش بنیان استان كرمان هم به لحاظ كمی و هم از بعد كیفی چه در زمینه استانی چه در زمینه ملی و منطقه ای دستاوردهای مهمی داشتند.
وی افزود: به طور مثال شركت های دانش بنیان استان در زمینه صنایع هایتك (تكنولوزی بالا) ورود نمودند و به نتایج خوبی رسیدند به طوری كه برخی از این محصولات چه از نظر كیفی و چه ابه لحاظ قیمت ارزش بالاتری نسبت به نمونه های خارجی دارند.
رئیس پارك علم و فناوری استان كرمان گفت: در حال حاضر حدود 200 واحد فناور و 60 شركت دانش بنیان در این استان در زمینه های آی تی، كشاورزی، پزشكی، نانو، مكانیك، عمران و غیره فعالیت دارند و پیش بینی می شود در سالهای آتی با توجه به ترغیب و تشویق اساتید و فارغ التحصیلان این رقم به 2 برابر افزایش یابد.
**فعالیت شركت های دانش بنیان راه را برای تحقق رونق تولید باز می كند
رئیس انجمن شركت های دانش بنیان استان كرمان گفت: تجربه نشان داده كه هیچگاه نمی توان با تكیه بر منابع طبیعی و خرید تجهیزات پیشرفته به تولید با رشد پیوسته رسید و در واقع رونق تولید معطوف به تولید بومی و دانش بنیان است كه با توانمندی های داخلی و استفاده از نوآوری های داخلی ایجاد شده باشد.
عماد جمعه زاده افزود: تولیدی كه برپایه نوآوری و كسب دانش فنی بنانهاده شده با تحقیق و توسعه در حال رشد و تغییر است و وجود چنین روندی بدلیل كسب تكنولوژی باعث ایجاد ارزش افزوده بسیار شده كه در نهایت می تواند موجب رونق اقتصادی شود.
وی تصریح كرد: در چند سال اخیر شركت‌های دانش بنیان به یكی از جریان های اصلی تولید و اشتغال تبدیل شده اند و توانسته اند جای خود را در اقتصاد باز كنند و امروز با داشتن بیش از چهار هزار شركت دانش‌بنیان بیش از هر زمان دیگری اقتصاد روی آن‌ها حساب باز كرده است.
رئیس انجمن شركت های دانش بنیان استان كرمان تاكید كرد: این شركتها با توجه به ماهیت خصوصی و جذب و ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی و قشر تحصیلكرده جامعه از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند.
وی افزود: شركتهای دانش بنیان به یكی از قوی ترین ابزارهای رشد پایدار و افزایش تولید كه همان دانش و نوآوری است مجهز هستند و در واقع با نوآوری امكان افزایش ارزش محصول و افزایش سهم بازار از طریق بهبود كیفیت و استفاده بهینه از منابع رقم می خورد كه در نهایت باعث دستیابی به رشد اقتصادی بالاتر خواهد شد.
جمعه زاده تاكید كرد: تعداد قابل توجه نیروی انسانی جوان و خلاق در این شركتها به مثابه ارزنده ترین سرمایه كشور، راه را برای تحقق شعار امسال مبتنی بر رونق تولید هموار می‌كند.
وی گفت: شركت‌های دانش بنیان با محوریت ارایه خدمات در حوزه اقتصاد، موتور محرك رونق تولید هستند و باید از ظرفیت آن‌ها نهایت بهره برداری متناسب با نامگذاری سال صورت گیرد.
مدیرعامل شركت دانش بنیان پیشرو صنعت دانش فراز با اشاره به نقش آفرینی مثبت شركت های دانش بنیان در سالهای اخیر در رونق تولید تصریح كرد: در حال حاضر نزدیك به چهار هزار 320 شركت دانش بنیان در كشور وجود دارد و در سال گذشته نزدیك به 500 هزار میلیارد ریال از محل فعالیت های اقتصادی آنها درآمد حاصل شده است.
وی افزود: سالانه بیش از 600 میلیون دلار صادرات محصولات دانش بنیان در كشور وجود دارد كه هنوز پتانسیل رشد بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد.
جمعه زاده بیان كرد: با توجه به نوع فعالیت علمی و اقتصادی اینگونه شركتها، تقریبا بیش از 60 درصد نیروی انسانی آنها از فارغ التحصیلان دانشگاهی می باشد كه همین امر باعث می شود كه توسعه شركت های دانش بنیان باعث كاهش نرخ بیكاری فارغ التحصیلان دانشگاهی شود.
وی با اشاره به فعالیت شركت های دانش بنیان استان كرمان افزود: با توجه به وجود مراكز دانشگاهی و مراكز رشد مختلف و همچنین پتانسیل استان هنوز از لحاظ تعداد شركت های دانش بنیان استان به جایگاه خود نرسیده است و هنوز بستر های رشد شركت های فناور در استان تكمیل نشده است.
رئیس انجمن شركت های دانش بنیان استان كرمان گفت: به منظور رشد و توسعه شركت های فناور نیاز به بسترسازی و وجود اكوسیستم فناوری و نوآوری در استان وجود دارد كه در این اكوسیستم تمامی عناصر از قبیل دانشگاه ها، پارك علم و فناوری، مراكز مهارت آموزی و سایر نهاد های مرتبط وظیفه خود را بخوبی انجام دهند.
**نتایج و آثار فعالیت شركت های دانش بنیان چشمگیر بوده است
مدیرعامل شركت پزشكی دانش بنیان زیست سالك گفت:این شركت از حدود 2 سال قبل تاسیس شده است و در حوزه تولید واكس سالك انسانی و تهیه كیت های آزمایشگاهی فعالیت دارد.
حمید دانشور افزود: این واكسن در مناطقی از خراسان رضوی بكار برده شد و نتایج بسیار خوبی از آن بدست آمد و به درخواست وزارت بهداشت در استان ایلام و فارس نیز استفاده شد و بیش از پنج هزار نفر زیر پوشش این واكسن قرار گرفتند.
وی تصریح كرد: تصمیم داریم مركزی در كرمان به عنوان مركز تحقیق و تولید واكسن در جنوب شرق كشور ایجاد كنیم و مطالعه در رابطه با تهیه واكس برای بیماری سرطان پروستات نیز از جمله فعالیت هایی در دست اقدام است.
مدیرعامل شركت پزشكی دانش بنیان زیست سالك تاكید كرد: امكانات محیطی و سخت افزاری برای فعالیت شركت های دانش بنیان كافی نیست و هیچ حمایت مالی نداشتیم و هزینه ها به طور كامل توسط شركت پرداخت شده است.
وی با اشاره به قابلیت صادرات محصول واكسن به كشورهای مختلف دنیا اگر تجاری سازی محصولات شركت با موفقیت به پایان برسد ضمن درآمد زایی چشمگیر، اشتغالزایی زیادی ایجاد خواهد كرد.
وی با اشاره به اهمیت كار شركت های دانش بنیان در چرخه اقتصاد كشور افزود: تحقق اقتصاد مقاومتی در گروه توسعه تولید است و یكی از ویژگی ها برای اشتغالزایی و رونق تولید استفاده از شركت های دانش بنیان محسوب می شود.
دانشور با اشاره به اینكه امكانات و منابع داخلی به طور كامل و صحیح در اختیار اشتغالزایی قرار نگرفته است تصریح كرد: برای رسیدن به رشد اقتصادی و افزایش تولید، حمایت از كسب و كارهایی مانند شركت های دانش بنیان بسیار راهگشا است.
وی افزود: شركت های دانش بنیان به رغم مدت زمان كمی كه از عمر فعالیت آنها می گذرد توانستند نتایج و آثار درخشانی بوجود بیاورند و ادامه فعالیت آنها بستر رونق تولید محسوب می شود.
شركت های دانش بنیان با استفاده از ظرفیت پژوهشگران، نخبگان و دانش آموختگان كشور قادر هستند تا تحول عمیقی در تولید بوجود بیاورند كه هم در داخل و هم در صادرات به خارج از كشور ارزش افزوده فراوانی نصیب اقتصاد كنند.
نام گذاری سال رونق تولید فرصت بسیار مغتمنی است تا مسئولان با بهره گیری از تجارب و دستاوردها، پشتیبانی و حمایت خود را از شركت های دانش بنیان واستارت آپ ها افزایش دهند.
گزارش از داود رجبی
7437/ 5054