500 میلیارد ریال برای ساماندهی گمرك بازرگان هزینه می شود

ارومیه - ایرنا - معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس گمركات ایران با تاكید بر ساماندهی مرزهای كشور، گفت: 500 میلیارد ریال برای ساماندهی گمرك بازرگان در سه فاز هزینه می شود.

سید مهدی میراشرفی شامگاه شنبه در حاشیه بازدید از گمرك بازرگان و در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در فاز اول 50 میلیارد ریال، در فاز دوم 200 میلیارد ریال و در فاز بعدی نیز مابقی اعتبار در این طرح هزینه می شود.
وی وجود مرزهای كشور را یك ظرفیت عالی برای تجارت خارجی عنوان كرد و اظهار داشت: بهره مندی حداكثری از ظرفیت های مرزی ضروری است و ساماندهی مرزهای كشور از جمله در آذربایجان غربی با همین هدف انجام می شود.
وی به وجود برخی ناهماهنگی ها در مرز اشاره و تاكید كرد: رانندگان برای صادرات و واردات در مرز بازرگان مشكلات زیادی در بخش لجستیكی دارند كه رفع آنها نیازمند ایجاد هماهنگی است.
وی با اشاره به اینكه گمرك ایران در بحث مدیریت هماهنگ مرزی طبق ماده «12 قانون امور گمرك و بند ج ماده 35 رفع موانع تولید» مكلف به هماهنگی در مرزهاست، یادآوری كرد: با اجرای مدیریت واحد مرزی و طبق برنامه ریزی های انجام شده مدت زمان كنترل كالاها در گمرك به حداقل می رسد.
وی افزود: با كمك سازمان منطقه آزاد ماكو لجستیك و تیرپارك هایی در بازرگان ایجاد می شود كه باید از ظرفیت های این سازمان به نحو احسن استفاده شود.
وی همچنین تبدیل كنترل های ملموس و مزاحم مرزی به كنترل های غیرملموس و غیرمزاحم از طریق نصب تجهیزات مدرن را مورد تاكید قرار داد و افزود: اكنون در مرز بازرگان تنها یك دستگاه ایكس ری فعال بوده و ماندگاری كامیون ها از سقف مجاز بیشتر است.
«میراشرفی» با بیان اینكه یك دستگاه ایكس ری ساخت داخل نیز جهت راه اندازی منتظر كسب گواهینامه از سازمان انرژی است، اضافه كرد: با توجه به كشفیات خوب 2 سال اخیر، یك دستگاه ایكس ری اهدایی از ژاپن به گمركات ایران نیز به زودی در بازرگان نصب می شود.
رییس گمركات ایران گفت: با استقرار این دستگاه و با كمك تجهیزات جدید RFID و دوربین های OSD، ماندگاری كامیون ها در این مرز باید به حداقل ممكن برسد.
وی اظهار داشت: در بعد همكاری بین گمركات كشورهای همسایه در مرز بازرگان به دنبال ایجاد دروازه مشترك تجاری با تركیه بوده و به دنبال راه اندازی سیستم ET در تمامی گمركات دو طرف هستیم .
وی ادامه داد: این عمل می تواند در بحث تسهیل صادرات و واردات و ماندگاری كالاها و كامیون ها در مرز نقش موثری داشته باشد.
وی همچنین از وضعیت موجود گمرك بازرگان اظهار گلایه كرد و گفت: وضعیت موجود این گمرك زیبنده این دروازه ورودی كشور نیست.
به گزارش ایرنا، رییس گمركات ایران پس از ورود به منطقه آزاد ماكو از گمرك پلدشت، چشمه ثریا، پایانه صادراتی منطقه آزاد ماكو، بازارچه مرزی ساری سو و گمرك بازرگان بازدید بعمل آورد. «غلامرضا سلیمانی» مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماكو، «رضا حسینی» معاون استاندار آذربایجان غربی، حسین شریف پور، نماینده مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی و ناظر گمركات استان در این سفر معاون وزیر و رییس گمركات كشور را همراهی كردند.
منطقه آزاد ماكو دارای حدود پنج هزار كیلومترمربع وسعت بوده و به تنهایی بیش از 75 درصد كل مساحت مناطق آزاد كشور را به خود اختصاص داده و دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاست.
این منطقه در مجاورت كشورهای تركیه و جمهوری آذربایجان قرار دارد و طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران در این منطقه با این كشورها به ترتیب 130 و 140 كیلومتر است.
7132/3072