همت بلند دولتمردان و مردم برای بازسازی مناطق زلزله زده كرمانشاه

قصرشیرین- ایرنا- بیش از 17 ماه از زلزله مخرب آبان سال 96 غرب كرمانشاه می گذرد و در این مدت دولتمردان با همتی بلند و تلاشی جهادی در كنار زلزله زدگان با همكاری دیگر نهادها در راستای بازسازی مناطق زلزله زده به ركوردی بزرگ در ساخت و ساز واحدهای مسكونی دست یافته اند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شامگاه 21 آبان سال 96 بود كه به یكباره زمین رخ در هم كشید و كاخ آرزوهای چندین و چند ساله مردمان غرب كشور را ویران، بسیاری را بی خانمان و عده ای را در كام مرگ فرو برد.
حاصل چندین ثانیه لرزش بی رحمانه زمین 620 كشته، مصدومیت 12 هزار و 386 تن و خانه خرابی هزاران تن از مردمان دیار كرمانشاه به عنوان «سینه ستبر ایران اسلامی» بود.
زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 كیلومتری بخش ازگله و 32 كیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب كرمانشاه به 10 شهرستان و یك هزار و 930 روستای كرمانشاه خسارت وارد كرد.
براساس ارزیابی بنیاد مسكن انقلاب اسلامی 123 هزار واحد مسكونی شهری و روستایی در این مناطق آسیب كلی و جزئی دید و طبق اعلام هوشنگ بازوند استاندار كرمانشاه ، 2 زلزله بزرگ 7.3 ریشتری آبان سال 96 و 6.4 ریشتری آذر سال 97 در مجموع 15 هزار میلیارد ریال به زیرساخت های استان خسارت زد.
بلندهمتان كرمانشاهی كه یك بار در جنگ تحمیلی تمام هستی خود را برای دفاع از ایران اسلامی از دست داده بودند و سرافرازانه برای روی پا ایستادن كرمانشاه مقاومت كرده بودند، این بار نیز پس از زلزله ویرانگر 21 آبان بار دیگر از نو همه چیز را شروع كردند و در كنار دولتمردان با همتی جهادی برای پاك كردن خرابی ها شروع به سرپا كردن منازل خود كردند.
این روزها چهره مناطق زلزله زده كرمانشاه، قابی از تلاش و كوشش را برای ساختن منازلی مقاوم به تصویر می كشد و این همان روحیه تسلیم ناپذیر مردمان دیار كرمانشاه را بیش از پیش برای همگان نمایان می كند.
با وجود زلزله های بزرگ دیگری كه پس از زلزله مخرب آبان 96 اتفاق افتاد و همچنین هزاران پس لرزه، كرمانشاهیان تسلیم نشدند و در كنار دولتمردان و بنیاد مسكن ساختند و اكنون نیز این ساختن، تا زدودن كامل ویرانی ها و پاك كردن خرابی ها ادامه دارد.
مسئولان ارشد استان كرمانشاه گفته اند كه همه واحدهای خسارت دیده روستایی و شهری را تا نیمه اول امسال تكمیل می كنند.

**همت بلند دولت برای بازسازی مناطق زلزله زده
با وجود تحریم های ناجوانمردانه دشمن و همچنین تنگناهای مالی كه دولت با آن مواجه است، دولتمردان با عزم و همتی بلند با اختصاص تسهیلات به مناطق زلزله زده در كنار مردم بوده و اكنون انقلابی بزرگ را در ساخت و ساز مناطق زلزله زده استان كرمانشاه شاهد هستیم كه درهیچ كجای دنیا چنین حجم انبوهی از بازسازی را در زمان كوتاهی از وقوع زلزله ندیده ایم، به طوری كه تحسین سازمان های بین المللی و مسئولان كشوری را برانگیخته است.
استاندار كرمانشاه در آخرین جلسه شورای اداری استان با اشاره به حمایت های همیشگی رئیس جمهوری از این استان، گفت: دولت هیچ گاه مردم كرمانشاه را در روزهای سخت همانند زلزله تنها نگذاشته است.
هوشنگ بازوند افزود: دولت برای جبران بخش عظیمی از ویرانی های زلزله 880 میلیارد تومان اختصاص داد كه حدود 95 درصد آن تخصیص یافته است.
بازوند همچنین با اشاره به بودجه استانی كرمانشاه در سال 97 كه به 711 میلیارد تومان رسید، گفت: در مجموع و با احتساب اعتبارات مربوط به زلزله پارسال بیش از یك هزار و 590 میلیارد تومان اعتبار برای كرمانشاه تصویب شد.

**بازسازی بیش از 66 هزار واحد تعمیری درمناطق زلزله زده كرمانشاه پایان یافت
رئیس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق زلزله زده كرمانشاه، از اتمام عملیات بازسازی و مقاوم سازی 66 هزار و 500 واحد تعمیری خسارت دیده زلزله 7.3 ریشتری سال 96 در مناطق زلزله زده این استان خبر داد.
رضا خواجه ای در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تمامی مالكان واحدهای تعمیری با معرفی به بانك های عامل از تسهیلات تعمیرات برای واحدهای مسكونی خود با توجه به نوع آسیب دیدگی برخوردار شده اند.
وی اظهار داشت: از مجموع 67 هزار واحد تعمیری، عملیات تعمیر 66 هزار و 500 واحد به پایان رسیده و عملیات تعمیر 500 واحد باقی مانده نیز بزودی به پایان می رسد.
رئیس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق زلزله زده كرمانشاه گفت: همچنین از مجموع 37 هزار و 335 واحد مسكونی كه در زلزله 7 و سه دهم ریشتری سال 96 غرب كرمانشاه تخریب دید، تاكنون عملیات بتن ریزی 37 هزار و 100 واحد مسكونی با همت بنیاد مسكن انقلاب اسلامی و حضور ستادهای معین انجام شده است.
خواجه ای ادامه داد: اسكلت بندی 35 هزار و 200 واحد، دیوارچینی 32 هزار واحد، سقف گذاری 32 هزار و 800 واحد، عملیات گچ و خاك 28 هزار و 500 واحد و نصب درب و پنجره نیز برای 28 هزار و 800 واحد مسكونی به پایان رسیده است.

**بیش از 11 هزار مسكن برای زلزله زدگان سرپل ذهاب ساخته شد
فرماندار سرپل ذهاب از اتمام ساخت 11 هزار و 11 واحد مسكونی برای زلزله زدگان شهری و روستایی این شهرستان كه در زلزله 7.3 ریشتری سال 96 غرب كرمانشاه آسیب دیده بودند، خبر داد.
محبت جمالی نیا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این تعداد واحد مسكونی ساخته شده، سه هزار و 509 واحد مسكونی شهری و هفت هزار و 502 واحد روستایی است.
وی ادامه داد: همچنین 12 هزار و 350 واحد شهری و پنج هزار و 665 واحد روستایی نیز در این شهرستان كه در جریان زلزله 7.3 ریشتری آسیب دیده بود، تعمیر شده است.
نماینده عالی دولت در سرپل ذهاب گفت: در جریان زلزله سال 96، برای 34 هزار و 729 واحد آسیب دیده ( تخریبی و تعمیری) تشكیل پرونده شد كه از این تعداد 16 هزار و 772 واحد شهری و روستایی تخریبی و 18 هزار و هفت واحد شهری و روستایی تعمیری است.

**ساخت 378 واحد مسكونی در قصرشیرین
فرماندار قصرشیرین هم، از ساخت 378 واحد مسكونی شهری و روستایی این شهرستان كه در جریان زلزله 7.3 ریشتری 21 آبان سال 96 تخریب شده بود، خبر داد.
مرادعلی تاتار در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: از مجموع این واحدهای تازه احداث شده، 82 واحد در مناطق شهری و 296 واحد نیز در مناطق روستایی است.
وی گفت: از مجموع واحدهای تخریبی تاكنون صاحبان 765 واحد مسكونی با تشكیل پرونده به منظور دریافت تسهیلات بازسازی به بانك های عامل معرفی شده اند كه از این تعداد 353 واحد شهری و 412 واحد روستایی است.
نماینده عالی دولت در قصرشیرین با بیان اینكه در زلزله غرب كرمانشاه آبان پارسال در مجموع 960 واحد مسكونی تخریب شد، اظهار داشت: از واحدهای تخریبی، 650 واحد مسكونی شهری و 310 واحد مسكونی روستایی است.
تاتار عنوان كرد: اكنون 739 واحد مسكونی شهری و روستایی قصرشیرین در مرحله پی كنی، 696 واحد در مرحله پی سازی، 653 واحد در مرحله اسكلت بندی، 542 واحد در مرحله دیوارچینی، 589 واحد در مرحله سقف گذاری و 431 واحد نیز در مرحله گچ و خاك است.
وی گفت: پنج هزار و 347 تن از مالكان واحدهای مسكونی آسیب دیده شهری و روستایی ناشی از زلزله 7.3 دهم ریشتری 21 آبان پارسال برای دریافت تسهیلات مورد نیاز بازسازی به بانك های عامل این شهرستان معرفی شده اند.
وی ادامه داد: از مجموع واحدهای معرفی شده به بانك های عامل، مالكان پنج هزار و 264 واحد مسكونی با عقد قرارداد با بانك های عامل، موفق به دریافت تسهیلات مورد نیاز شدند.

**ساخت بیش از سه هزار واحد مسكونی در گیلانغرب
فرماندار گیلانغرب از ساخت سه هزار واحد مسكونی آسیب دیده ناشی از زلزله 7.3 ریشتری 21 آبان پارسال در این شهرستان خبر داد.
كوروش محمودیان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در مجموع در 2 زلزله 7.3 ریشتری پارسال و 6.4 ریشتری امسال غرب كرمانشاه، چهار هزار و 200 واحد مسكونی در گیلانغرب تخریب شد كه با اتمام ساخت سه هزار واحد مسكونی، ساخت یك هزار و 200 واحد مسكونی دیگر آن از 10 تا 90 درصد پیشرفت فیزیكی دارد.
وی اظهار داشت: همچنین كار تعمیرات 12 هزار واحد تعمیری كه در این 2 زلزله آسیب دیدند نیز با اعطای تسهیلات به مالكان آن ها پایان یافته است.
نماینده عالی دولت در گیلانغرب گفت: خدمات بسیار خوبی به زلزله زدگان شامل تسهیلات ارزان قیمت و كمك های بلاعوض و تسهیلات معیشتی ارائه شده و همه توان دولت در راستای بازسازی واحدهای مسكونی زلزله زدگان به كارگیری شده است.
كار بازسازی واحدهای آسیب دیده از زلزله سال 96 در شهرستانهای دالاهو، پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی، روانسرو اسلام آبادغرب نیز با همت دولت و تلاش مردم سخت كوش این دیار ادامه دارد و امید می رود عملیات ساخت و ساز این مناطق بزودی به پایان برسد.
زلزله زدگان مرزنشین غرب كرمانشاه بر این باورند و یقین دارند كه باز هم می توانند با همت بلند دولتمردان، بهترین ها را برای خود رقم بزنند و اكنون نیز در ادامه راه بازسازی با تمام توان خود ادامه می دهند تا بار دیگر در مدار شكوفایی و رشد و توسعه قرار بگیرند و پایان كامل بازسازی ها را تا نیمه اول امسال جشن بگیرند.
3012/8066
گزارش از نازنین باباخانی