ملخ های صحرایی 200 هزار هكتار از زمین های كشور را آلوده كردند

جیرفت - ایرنا - معاون كنترل آفات سازمان حفظ نباتات كشور گفت: ملخ های صحرایی 200 هزار هكتار از زمین های كشور را در 6 استان آلوده كرده اند.

علی مراد سرافرازی شامگاه شنبه پس از بازدید از عملیات مبارزه با ملخ های صحرایی در مرتع جازموریان جنوب استان كرمان افزود: در حال حاضر حدود 200 هزار هكتار از زمین های كشور در 6 استان به آفت ملخ صحرایی آلوده شده و مبارزه در سطح 50 هزار هكتار از این زمین ها انجام شده است.
معاون كنترل آفات سازمان حفظ نباتات كشور گفت: مبارزه با ملخ صحرایی بسیج همه دستگاه ها را می طلبد و نیاز داریم كه بیش از این كمك شود و آنچه كه امروز من در جازموریان مشاهده كردم، جمعیت بسیار بالای ملخ های صحرایی است.
وی ادامه داد: هماهنگ كردیم كه شركت خدماتی هواپیمایی به صورت ویژه، روزهای یكشنبه و دوشنبه همین هفته كار سم پاشی هوایی در منطقه جازموریان را شروع كند و سعی می كنیم سم پاش های ULV هم در اختیار سازمان جهاد كشاورزی جنوب استان قرار داده شود كه بتوانند سریعا سم پاشی هایشان را انجام بدهند.
سرافرازی عنوان كرد: تاكنون 50 هزار هكتار از زمین های آلوده به ملخ در سطح كشور سم پاشی شده و اعتبار مورد نیاز مبارزه با ملخ ها از محل اعتبارات استانی كه برای سازمان حفظ نباتات است تامین می شود.
وی افزود: اینكه برای مقابله با ملخ مهاجر صحرایی چقدر اعتبار نیاز داریم، به جمعیت ملخ ها بستگی دارد اما 10 میلیارد تومان از وزارت كشور برای این طرح اختصاص یافته كه بین 6 استان درگیر مبارزه با ملخ صحرایی، توزیع خواهد شد.
جنوب كرمان، یك منبع غذایی برای ملخ ها به شمار می رود و اگر مسئولان نتوانند از پسِ كنترل این حشرات برآیند، بیش از چهار و نیم میلیون تن انواع محصولات كشاورزی این دیار در خطر نابودی قرار خواهد گرفت.
بر اساس گزارش سازمان حفظ نباتات كشور و دفتر F.A.O در غرب آسیا (SWAC)، مبنی بر نبود مبارزه با ملخ های صحرایی در عربستان سعودی، دسته های زیادی از این حشرات به سمت جنوب ایران در حركت هستند.
شهرستان منوجان با وسعتی معادل هفت هزار و 500 كیلومتر در فاصله 430 كیلومتری جنوب مركز كرمان قرار دارد.
7429/7450/ 5054