۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۷:۵۵
کد خبر: 83294200
۰ نفر
خلیج فارس میراثی 2500 ساله

بندرعباس- ایرنا- همان گونه كه در اسناد و مدارك تاریخی و جغرافیایی ملی و بین المللی آمده ، خلیج فارس یك تلاقی و آبراهه ای بین المللی و جهانی و به عنوان میراثی 2 هزار و 500 ساله در اختیار ایران و دولت های حاكم بر آن بوده است.

به گزارش ایرنا، سند موجودیت 25 قرن خلیج فارس هم اكنون در موزه لوور فرانسه نگهداری می شود و كتیبه داریوش در كانال سوئز كه اكنون در این موزه نگهداری می شود یكی از قدیمی ترین منابع در تاریخ است كه نام خلیج فارس را برای همیشه زنده نگه داشته است.
خلیج فارس نمونه كامل یك خلیج تاریخی است و تاریخ، نام خلیج فارس را بر روی این آبراهه جهانی گذشته است؛ این نام برای همیشه ماندگار است و هیچ گاه از اسناد و اذهان پاك نمی شود.
انتشار نام خلیج فارس در كتاب ها و منابع بی شمار تاریخی و جغرافیایی دوران اسلامی و عربی، كاربرد مستمر در اسناد و قراردادهای سازمان ملل و بین المللی، اعتراف حقوقدانان و جغرافی دانان و روشنفكران عربی و غربی به حقانیت تاریخی جغرافیایی و حقوقی نام خلیج فارس می تواند از دلایل اصلی اثبات و حقانیت نام این آبراهه جنوبی ایران باشد.
اما عده ای بی خبر از این سند و با انجام هزینه های سنگین هر از گاهی برای این كه مردم ایران را عصبانی و جلب توجه كنند، تغییر نام خلیج فارس را به شكل جعلی و ساختگی بیان می كنند كه این امر خود باعث می شود مردم ایران حساسیت بیشتری روی این موضوع به خرج دهند.

** درخشش نام خلیج فارس در نقشه های رسمی جهانی
تقریبا تمامی نقشه های رسمی جهان در گذشته و حال نام خلیج فارس را دارند و در تمامی زبان‌ های دانشنامه «ویكی ‌پدیا» به جز زبان عربی از واژه‌های هم‌ معنی با «خلیج فارس» در زبان مربوطه استفاده شده ‌است.
سازمان ها و نهادهای بین المللی زمانی كه نام خلیج فارس را می شنوند، كشوری به نام ایران در ذهنشان تداعی می شود كه در آن ارتباطات دریایی دیده می شود.
سازمان ملل و سازمان های بین المللی و تخصصی نیز نام خلیج فارس را همچنان نام اصلی آن می دانند و بارها این سازمان در كنفرانس‌ های سالانه خود كه در زمینه هماهنگی در نام‌ های جغرافیایی برگزار می‌ كند، به فارسی بودن نام این آبراه بین المللی تاكید دارد و تغییر آن را نپذیرفته اند كه این خود ادعایی بر حقانیت این آبراه جهانی دارد.
همچنین سازمان ملل متحد نیز در بیانیه ها و مصوبه های خود با نشر نقشه های رسمی، بر اصلی بودن نام خلیج فارس تاكید كرده و از هیات ‌های بین ‌المللی نیز خواسته است كه در مكاتبه های رسمی خود بویژه در سندهای سازمان ملل از نام كامل «خلیج فارس» استفاده نمایند.
برتری نام ایران به علت بالا بودن فرهنگ غنی مردمان این سرزمین در منطقه خلیج فارس است كه موجب شده این آبراهه برای همیشه تاریخ در دنیا بدرخشد.

**مدعیان نمی توانند خود را وارث چندین هزار ساله خلیج فارس بدانند
یك محقق و نویسنده نیز در راستای هویت و فرهنگ خلیج فارس می گوید: باید توجه داشت مدعیانی كه عمرشان به 50 سال هم نمی رسد نمی توانند خود را وارث نام و فرهنگ چندین هزار ساله خلیج فارس بدانند.
علی رضایی در گفت و گوبا ایرنا یاد آورشد: این مدعیان كه یك نام جعلی و ساختگی را بر خلیج فارس می نامند، در واقع در نام دریا برای خود به دنبال ریشه هستند.
وی بیان داشت: ایران در طول تاریخ به خاطر نام این آبراهه (خلیج فارس) صاحب آثار، اصطلا حات، ادبیات و دیگر آثار ملموس و غیرملموس شده است اما برخی می خواهند با تغییر نام خلیج فارس به آن دست یابند.
این نویسنده هرمزگانی ادامه داد: ملت ایران در طول تاریخ در خلیج فارس آداب، سنت ها و آثار مختلفی از خود به جای گذشته است كه برخی كشورها با تحریف نام خلیج فارس در پی مصادره این آثار و فرهنگ تاریخی هستند.
رضایی اظهار داشت: باید در نظر داشت كه آنها تنها بدنبال تنها نام خلیج فارس نیست بلكه بسیاری از كشورها می خواهند آداب و سنت های ایرانی را همچون «نوروز باستانی» به نام خود به ثبت برسانند.
وی تصریح كرد: ملتی (ایران) كه در تنگناهای تاریخی توانسته است كارهای مهمی را انجام دهد، امروز نیز می تواند فرهنگ بزرگی ایجاد كند كه به روز رسانی فرهنگ و هویت از لازمه های آن است.
این محقق و پژوهشگر گفت: آبراه (خلیج فارس) به راستی خاستگاه تمدن و فرهنگ بشری است و هر كدام از اقوام پیرامونی كه نام آن را با خود یدك بكشند، به نوعی صاحب فرهنگ و تمدن آن نیز خواهند بود.
رضایی، استقبال ملت های مختلف از فرهنگ ایرانی را ارزشمند دانست و ادامه داد: ایران كهن همچون یك خانه پدری است كه اكنون به فرزند ارشد به ارث رسیده و این مهم است كه دیگران نیز از فرهنگ ایرانی برخوردار شوند اما وظیفه اصلی برای سیطره این تمدن بر جهان بر دوش ملت ایران است.

**خلیج فارس تنها یك «نام» نیست
عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور واحد بین الملل قشم نیز در راستای فرهنگ 2500 ساله خلیج فارس گفت: خلیج فارس تنها یك «نام» خالی نیست بلكه برای منطقه تحت نام خود یك پیشینه و تاریخ می سازد.
احمد بازماندگان خمیری افزود: از این رو اگرچه در گذشته قوم و نژاد ایرانی از نظر فرهنگی و سیاسی بر این منطقه (خلیج فارس) ذحاكم بوده اند اما زمانی كه این نام تغییر كرد به نوعی تاریخ تحریف می شود.
وی بیان داشت: گروهی كه وزن چندانی در این منطقه (خلیج فارس) نداشته اند به نوعی تاریخی مجعول را جایگزین تاریخ واقعی می كنند.
عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور قشم یاد آورشد: در تمام نقشه های قدیمی این آبراهه، خلیج فارس نام دارد و كسانی كه واژگان جعلی را مطرح می كنند، خود قبل از این در مواضع رسمی از اصطلاح خلیج فارس استفاده می كردند.
بازماندگان خمیری یادآورشد: طرح نام های جعلی و ساختگی برای خلیج فارس ترفندی سیاسی برای دور كردن ذهن مردم از مسائل اصلی است و برخی كشورها برای كسب مشروعیت از این واژه ها استفاده می كنند.
وی گفت: كشورهایی كه از اسم های جعلی برای نامیدن خلیج فارس استفاده می كنند با ایجاد یك تاریخ مجعول قصد هویت بخشی و هویت سازی دارند.

**صرف میلیاردها دلار برای مخدوش كردن نام خلیج فارس
سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استانداری هرمزگان نیز گفت: دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران سالانه میلیارد ها دلار برای مخدوش كردن نام و هویت اصلی خلیج فارس خرج می كنند.
ایرج حیدری در نشست ستاد استانی نهمین جشنواره بین المللی فرهنگی هنری خلیج فارس افزود: با تدبیر و سیاست ها و اقدام های مناسب و به موقع كشورمان خوشبختانه نقشه ها و كینه ورزی های دشمنان ناكام مانده است.
وی یاد آور شد: امروزه با گسترش و سرعت رسانه های پرسرعت و مجازی این امكان فراهم است تا به شكل های مختلف نام و هویت خلیج فارس را به مردم جهان معرفی شود.
معاون استاندار هرمزگان ابراز داشت: روز ملی خلیج فارس كه روزی متعلق به همگان است، به عنوان یك روز خاص و راهبردی در سطح جهانی و بین المللی مطرح است.

** دهم اردیبهشت ماه روز ملی خلیج فارس
دهم اردیبهشت سالروز اخراج پرتغالی ها از تنگه هرمز و آزاد سازی جزیره هرمز از اشغال بیگانگان بوسیله امام قلی خان در دوره صفویه، به عنوان روز ملی خلیج فارس نامگذاری شده است و هیات دولت در تاریخ 22 تیرماه سال 1384 در مصوبه ای بر این نامگذاری مُهر تایید زد.
سردار امام قلی خان در این روز (21آوریل 1622میلادی) موفق شد به 117 سال تسلط پرتغالی ها بر سواحل جنوبی كشور پایان دهد.
شورای عالی انقلاب فرهنگی با توجه به مورد تهاجم قرار گرفتن هویت فرهنگی و تاریخی ملت ایران توسط ایادی استكبار جهانی بویژه برخی از كشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و تلاش آنان برای تحریف نام تاریخی این خلیج، به پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی این روز را انتخاب كرده اند.
دبیرخانه دایمی جشنواره فرهنگی هنری خلیج فارس به علت قرابت تاریخی و مركزیت فرهنگی در بندرعباس واقع شده و سایر استان ها نیز در آن مشاركت فعال دارند.
هرساله به مناسبت این روز مهم برنامه هایی به همت اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان و با همكاری سایر دستگاه های متولی استان از جمله استانداری برگزار می شود كه امسال نیز نهمین جشنواره بین المللی فرهنگی هنری خلیج فارس دهم اردیبهشت ماه جاری با حضور سید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و فرمانده نیروی دریایی ارتش در بندرعباس برگزار می شود.
برای پوشش این رویداد بزرگ و تبیین جایگاه این روز مهم در سطح بین المللی، از شبكه های تلویزیونی برون مرزی صدا و سیما وهمچنین رسانه هایی از كشورهای فرانسه، چین، لبنان و غیره نیز دعوت شده است.
اهتزاز پرچم جمهوری اسلامی ایران برعرشه ناوشكن سهند و اجرای سرود ملی در امتداد قلعه پرتغالی های هرمز و گلباران خلیج فارس از محوری ترین برنامه دهم اردیبهشت، روز ملی خلیج فارس است.
رژه همزمان قایق ها، پایان شناگری خصب تا خلیج فارس توسط محمد امیری رودان شناور معروف شهرستان رودان و پایان تور ملی دوچرخه سواری جانبازان كویر تا خلیج فارس نیز بخش دیگری از برنامه های صبح روز دهم اردیبهشت ماه اعلام كرد.
گزارش از رقیه غلامی زاده خبرنگار ایرنا
7195/6048