۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۷:۴۲
کد خبر: 83294193
۰ نفر
خراسان تشنه سیراب شد

مشهد - ایرنا - خطه سرزمین خورشید پس از سپری كردن 18 سال خشكسالی متوالی، امسال بارندگی خوبی داشت كه گرچه در برخی روزها سیل آسا شد و خسارات و تبعاتی را در برخی مناطق استان به جا گذاشت اما مزایا و بركات بسیار به دنبال داشت.

به گفته كارشناسان میزان بارندگی در خراسان رضوی كه از روزهای پایانی سال گذشته آغاز شد بی سابقه بوده است بطوریكه در جلال آباد بردسكن طی یك شبانه روز 130 میلیمتر باران بارید.
گرچه بارندگی ها در برخی مناطق خراسان رضوی مانند شهرستانهای كلات، سرخس، كاشمر، درگز، بردسكن، تایباد و خلیل آباد خسارت فراوان به جا گذاشت اما مسئولان بر این باورند كه با تدابیر و تمهیدات اندیشیده شده این استان كمترین خسارت و آسیب ناشی از سیلاب و بارش های سیل آسا را داشته است.
بر اثر این بارشها ذخایر آب سدهای استان خراسان رضوی بطور قابل توجهی افزایش یافت و نسبت به سال گذشته بیش از 2 برابر شد و از سوی دیگر 12 سد در این استان سرریز یا در حال سرریز شدن است.
ذخایر سد دوستی مشترك بین ایران و تركمنستان نیز كه یكی از منابع مهم تامین آب مشهد طی سالهای گذشته بوده است، نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو و نیم برابر شده است و هم اكنون 50 درصد ظرفیت این سد آب دارد.
با این حال مسئولان شركت آب منطقه ای خراسان رضوی معتقدند این استان همچنان بحرانی ترین ذخایر منابع آب در كشور را دارد و اثرات بارندگی ها بر آبهای زیرزمینی در درازمدت خود را نشان می دهد.

* افزایش 65 درصدی بارندگی در خراسان رضوی
مدیركل هواشناسی خراسان رضوی گفت: میزان بارندگی در این استان از ابتدای سال زراعی جاری تاكنون نسبت به دوره آماری بلند مدت 65 درصد و نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته 185 درصد افزایش داشته است.
محسن عراقی زاده افزود: از ابتدای مهر ماه پارسال تاكنون 275 میلیمتر باران در خراسان رضوی باریده كه این میزان در دوره آماری بلند مدت 167 میلیمتر بوده است.
وی میزان بارندگی در مشهد را طی این مدت 260 میلیمتر عنوان كرد و اظهار داشت: این میزان نسبت به دوره آماری بلند مدت 27 درصد و نسبت به سال زراعی گذشته 111 درصد افزایش داشته است.
وی گفت: تمام شهرستانهای استان خراسان رضوی از افزایش بارندگی نسبت به دوره آماری بلند مدت برخوردار بوده اند كه در این میان بیشترین بارندگی در شهرستان بردسكن به میزان 335 میلیمتر و با رشد 183 درصدی نسبت به دوره آماری و 295 درصدی نسبت به سال زراعی گذشته بوده است.
عراقی زاده افزود: پس از آن جغتای و خواف به ترتیب با رشد 103 و 88 درصدی بیشترین افزایش بارندگی در این استان را داشته اند.
وی اظهار داشت: همچنین كمترین افزایش بارندگی طی این مدت در شهرستانهای تربت حیدریه و مشهد به ترتیب با 13 و 27 درصد افزایش نسبت به میانگین آماری بلندمدت ثبت شده است اما میزان بارندگی در این دو شهرستان نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته بیش از 100 درصد افزایش داشته است.

* ترسالی برای خراسان رضوی رقم خورد
مدیر مطالعات پایه آب شركت آب منطقه ای خراسان رضوی نیز گفت: دوره ای كه در انتهای آن وضعیت ترسالی باز می گردد برای این استان كه امسال شاهد بارشهای خوب در آن هستیم 25 سال محاسبه شده است.
احمد قندهاری افزود: بر اساس بررسیهای علمی وضعیت ترسالی با بارشهای بسیار هر چند سال یكبار تكرار می شود.
وی دوره منتهی به بازگشت ترسالی را در ایران حدود 50 سال ذكر كرد و اظهار داشت: هرچه دوره بازگشت ترسالی طولانی تر شود، بارشهای سنگینتر رخ خواهد داد.
وی گفت: پیش از این خراسان رضوی به مدت 18 سال درگیر پدیده خشكسالی بود و بدترین نوع آن را تجربه كرد بطوری كه این شرایط طی پنج دهه گذشته بی سابقه بود.
قندهاری افزود: بارشهای متوالی و رطوبت زمین روان آبهای خوبی را در خراسان رضوی ایجاد كرد و رودخانه های استان به ویژه در نواحی غربی و جنوبی آن دبی بی سابقه ای را طی این مدت به دست آورد.

* ذخایر سدهای خراسان رضوی به 47 درصد رسید
مدیر بهره برداری و نگهداری تاسیسات شركت آب منطقه ای خراسان رضوی هم گفت: در پی بارندگی های اخیر 47 درصد از مخازن سدهای خراسان رضوی پر آب شد كه این میزان در مدت مشابه سال گذشته 23 درصد بوده است.
رضا نوروز زاده افزود: هم اكنون 750 میلیون متر مكعب آب در مخازن سدهای خراسان رضوی جمع شده است در حالی كه این میزان در مدت مشابه سال گذشته حدود 220 میلیون متر مكعب بود.
وی اظهار داشت: ذخایر آب در سدهای خراسان رضوی در سال جاری نسبت به سال گذشته حدود 25 درصد افزایش داشته است.
وی گفت: خراسان رضوی دارای 32 سد در حال بهره برداری در تربت حیدریه، قوچان، مشهد، خواف، درگز، سبزوار، تایباد، تربت جام، چناران، سرخس، نیشابور، كلات و فریمان است.

* ذخیره سد دوستی سه و نیم برابر شد
مدیر عامل شركت آب منطقه ای خراسان رضوی نیز توان ذخیره سازی سدهای بزرگ و در حال بهره برداری در این استان را یك میلیارد و 512 میلیون مترمكعب اعلام كرد و گفت: یك میلیارد و 250 میلیون مترمكعب از این مقدار مربوط به سد دوستی است بین ایران و تركمنستان است.
محمد علایی افزود: در پی بارندگی های اخیر، سهم سد دوستی در تامین آب مشهد افزایش یافت و برای امسال 60 تا 70 درصد پیش بینی شده است در حالی كه سال گذشته این سد سهم كمتر از 10 درصدی در تامین آب مشهد داشت.
وی اظهار داشت: نیاز آب كلانشهر مشهد 225 میلیون متر مكعب در سال برآورد شده است كه سال گذشته 40 میلیون متر مكعب از این میزان از طریق سد دوستی تامین شد.
وی گفت: در حال حاضر 600 میلیون متر مكعب آب پشت سد دوستی جمع شده است كه این میزان در مدت مشابه سال گذشته 180 میلیون متر مكعب بوده است كه بیش از سه و نیم برابر افزایش داشته است.
علایی افزود: هم اكنون 50 درصد از ظرفیت سد دوستی پر آب است در حالی كه این میزان در مدت مشابه سال گذشته 21 درصد بود.

* 12 سد در خراسان رضوی سرریز شده یا در آستانه سرریز شدن است
مدیر بهره برداری و نگهداری تاسیسات شركت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: به دنبال بارندگی های اخیر 9 سد غیر شرب در این استان سرریز شده و سه سد دیگر غیر شرب نیز در آستانه سرریز شدن است.
رضا نوروز زاده افزود: هم اكنون سدهای غیر شرب زاوین كلات، سده خواف، كمایستان سبزوار، یام سبزوار، دولت آباد چناران، بقچیز بجستان، استای تایباد، چشمه سبز گلمكان و بند گلستان در استان خراسان رضوی سرریز شده اند.
وی اظهار داشت: سد چشمه سبز در اختیار شورای شهر گلمكان و بند گلستان نیز متعلق به آستان قدس رضوی است.
وی سدهای غیر شرب در حال سرریز شدن استان را نیز شامل سدهای فریمان، چالی دره و قره تیكان عنوان كرد.
مدیر بهره برداری و نگهداری تاسیسات شركت آب منطقه ای خراسان رضوی ادامه داد: با ذخیره سازی روان آب و تكمیل ظرفیت آب مخازن سدهای غیر شرب كه به مرحله سرریز رسیده اند، كشاورزان می توانند با اطمینان از حقابه تخصصی نسبت به آبیاری محصولات باغی و زراعی خود اقدام كنند.
وی گفت: در سالهای گذشته حقابه تخصصی كشاورزان به علت كاهش ذخایر سدهای استان صد در صد تخصیص پیدا نمی كرد.
وی افزود: سرریز شدن سدهای غیر شرب در برخی سازه ها نیز به تغذیه قنوات و چاههای پایین دست كمك می كند و از سوی دیگر كشاورزان می توانند تا حد امكان از آبهای رهاسازی شده بر اثر سرریز سدها برای آبیاری مزارع خود استفاده كنند.

* موتور پمپ چاههای كشاورزی خاموش شدند
مدیر عامل شركت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: نیاز آب این استان با 6 میلیون و 400 هزار نفر جمعیت ثابت و بیش از 30 میلیون زائر و مسافر حدود 500 میلیون متر مكعب در سال برآورد می شود.
علایی افزود: بارندگی های خراسان رضوی طی سال زراعی جاری تفاوت معنا دار نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته و دوره آماری بلند مدت داشته و بیشترین اثر خود را بر آبهای سطحی برجای گذاشته است.
وی اظهار داشت: در حال حاضر وضعیت خوبی را از نظر تامین آب مشهد و دیگر شهرستان های استان شاهد هستیم اما این به منزله آن نیست كه مردم اسراف كنند و آب را بهینه مصرف نكنند.
وی با اشاره به اثرات بارندگی ها بر فعالیت چاههای كشاورزی گفت: به دنبال بارشهای اخیر تمام موتور پمپ های چاه های كشاورزی غیر شرب در استان خراسان رضوی خاموش هستند در حالی كه در مدت مشابه پارسال به دلیل كم آبی بسیاری از موتور پمپ چاههای كشاورزی استان روشن بود.
علایی تعداد چاههای كشاورزی در این استان را 26 هزار و 800 حلقه چاه عنوان كرد.
3027 / 6053