۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱:۰۵
کد خبر: 83294157
۰ نفر
گمیشان هم در معرض خطر سیل مجدد قرار گرفت

گرگان - ایرنا - بارندگی اخیر و طغیان رودخانه های گلستان بویژه گرگان رود كه به وقوع سیلاب مجدد در برخی مناطق مخصوصا آق قلا منجر شد در حال حركت به سمت گمیشان است بطوریكه از این شهرستان خبر می رسد مردم منطقه با تلاش شبانه و ایجاد موانع فیزیكی سعی در مقابله با آن دارند.

فرماندار شهرستان گمیشان در همین پیوند گفت: پیش بینی می شود سیلاب خارج شده از آق قلا روز یكشنبه وارد حوزه این شهرستان شود كه در این رابطه به اهالی گمیش تپه و روستاهای حاشیه گرگان رود هشدار های لازم داده شد.
امیر شیر توماج شنبه شب در گفتگو با ایرنا اظهار داشت: امروز استانداری گلستان هم با ارسال اخطاریه به فرمانداری گمیشان اطلاع داد كه سیلابی به حجم یك سوم سیل اوایل فروردین امسال در روز دوشنبه نهم اردیبهشت وارد حوزه استحفاظی شهرستان خواهد شد.
وی اضافه كرد: بر اساس تجربه سیل قبلی و پایش های میدانی صورت گرفته؛ ارزیابی مدیریت شهرستان گمیشان این است كه سیل زودتر از این زمان و احتمالا روز یكشنبه بخش هایی از منطقه را متاثر خواهد كرد و به كمك مردم و با بهره مندی از همه ظرفیت های اجرایی برای این وضعیت آماده می شویم.
وی گفت از دو روز گذشته به شهرداران و بخشداران منطقه اعلام كردیم كه استحكام بخشی دایك های حفاظتی را در دستور كار قرار دهند و پنج بیل مكانیكی هم در حال تقویت سیل بندهای گمیشان هستند.
وی با یادآوری تلاش نیروهای نظامی و داوطلب مردمی و دستگاه های اجرایی طی 30 تا 40 روز گذشته در گمیشان، افزود: تلاش داریم با بهره مندی از تجربه سیل گذشته و بسیج امكانات و نیرو ها تبعات ناشی از سیلاب جدید را به حداقل برسانیم.
فرماندار گمیشان ابراز امیدواری كرد با استفاده از ظرفیت رسانه ها بویژه ایرنا و اطلاع رسانی بهنگام در كنار آگاهی بخشی و هوشیاری عمومی بتوانیم نیازهای احتمالی را به موقع جذب كنیم.
به گزارش ایرنا از اواخر سال 97 و در پی بارندگی های رگباری بخش وسیعی از گلستان به زیر آب رفت و بر اساس برخی آمار و بدون احتساب بارش اخیر و آب ناشی از ذوب برف در ارتفاعات استان دست كم 2.2 میلیارد متر مكعب روان آب در سطح منطقه جاری شده است.
بر اثر این سیل شهرستانهای شرقی گلستان اگر چه مدت زمان كمتری درگیر سیل بودند اما تخریب خانه های مسكونی، واحدهای تولیدی و صنفی، زیرساخت های شهری و روستایی، مزارع و باغات در آنها زیاد بود و مناطق غربی و شمالی استان همچون آق قلا و گمیشان هم در كنار تخریب و آسیب ها همچنان با آبگرفتگی، رطوبت شدید، كاهش بهداشت عمومی و مشكلاتی از این دست مواجهند.
سیل استان گلستان تاكنون در مجموع جان 11 نفر را گرفته است.
7333/2729