كم‌ توجهي به داده ها، مخالف حركت توسعه اي است

زنجان - ايرنا - رئيس سازمان نقشه‌ برداري كشور با بيان اينكه كم ‌توجهي به اطلاعات، داده‌ها و زيرساخت‌هاي نرم، مخالف حركت توسعه‌اي است، گفت: گذر از اقتصاد كلنگي به اقتصاد بي‌وزن، نيازمند سرمايه‌گذاري در GIS ( سامانه اطلاعات جغرافيايي) و SDI (زيرساخت داده‌هاي مكاني) است.

به گزارش ايرنا، مسعود شفيعي شامگاه شنبه در جلسه شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان با اشاره به نقش پررنگ GIS و SDI براي تحقق اقتصاد بي‌وزن افزود: سرمايه‌هاي مورد استفاده در اين بخش‌ها، ناملموس بوده كه شامل تغيير نگرش، ايجاد درك مشترك و باور به استفاده از اطلاعات در كنار هم است.
اين مسئول با بيان اينكه بيش از 80 درصد اطلاعات و داده‌ها ماهيت مكاني دارند، خاطرنشان كرد: يكي از چالش‌ها در سيل‌ اخير، فقدان آگاهي از اطلاعات است كه محل نگهداري آن‌ها مشخص نبود بنابراين با اجراي SDI مي‌توان اين ادعا را داشت كه بخش عمده‌اي از مسير دسترسي و استفاده از اطلاعات را طي كرده‌ايم.
وي اظهار داشت: پنهان و زيرزميني بودن بخش عمده اقتصاد، يكي از چالش‌هاي عمده اين بخش است و دولت زماني مي‌تواند مشكلات اقتصادي را حل كند كه عرصه را با شفافيت براي حضور مردم و كنشگران عرصه اقتصادي و توليدي فراهم كند.
شفيعي اظهار داشت: GIS و SDI براي اين است كه زيرساخت‌هاي نرم در كنار زيرساخت‌هاي سخت، زيرساخت داده‌هاي مكاني را ايجاد كند.
اين مسئول تاكيد كرد: متاسفانه در عصر ارتباطات و انفجار اطلاعات كه سرعت داده‌هايي كه توليد مي‌شوند به ‌صورت تصاعدي و لحظه‌اي در حال افزايش است، قانون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات كه با حقوق شهروندي نيز گره خورده خيلي جدي گرفته نمي‌شود.
شفيعي تصريح كرد: اين در حالي است كه اطلاعات براي تصميم‌گيري، بسيار مهم بوده و در صورتي كه اجازه ندهيم شهروندان به‌صورت عادلانه به اطلاعاتي كه براي رشد، بالندگي و توسعه به آن نياز دارند دسترسي داشته باشند بر ضد توسعه عمل كرده‌ايم.
وي اظهار داشت: شايد كم‌تر از يك درصد اطلاعاتي كه توليد مي‌شود جنبه طبقه‌بندي داشته باشد و به اين دليل همه شهروندان براي سرمايه‌گذاري و انجام برنامه‌هاي فردي و اجتماعي بايد به يك نوع و اندازه به اين اطلاعات دسترسي داشته باشند.
اين مسئول با بيان اينكه اطلاعات و داده‌ها سرمايه هستند، گفت: سرمايه، زماني ارزش دارد كه در گردش باشد و اين در حالي است كه ما با حبس اطلاعات و داده‌هاي توليدشده، آن را به ضد ارزش تبديل كرده و به عنوان مولفه ضد توسعه‌اي به كار برده‌ايم.
رئيس سازمان نقشه برداري كشور با بيان اينكه 90 هزار كيلومتر خطوط ترازيابي در كشور وجود دارد، گفت: اين نقطه هاي ترازيابي به طور معمول در محدوده جاده ها در زمين كارگزاري و اطلاعات آن ها ثبت شده است.

** 90 هزار كيلومتر خطوط ترازيابي در كشور وجود دارد
رئيس سازمان نقشه برداري كشور همچنين در جمع خبرنگاران زنجاني با بيان اينكه 90 هزار كيلومتر خطوط ترازيابي در كشور وجود دارد، گفت: اين نقطه هاي ترازيابي به طور معمول در محدوده جاده ها در زمين كارگزاري و اطلاعات آن ها ثبت شده است.
مسعود شفيعي افزود: از اين ترازيابي ها به صورت دوره اي و براي نقشه برادري هاي موردي به طور مثال براي علل فرونشست زمين، استفاده مي شود.
وي اظهار داشت: هنوز سند آمايش سرزميني تدوين نشده و تصميم گيري ها فارغ از نگرش هاي آمايشي، محيط زيستي و اكولوژيك اتخاذ مي شود كه دليل آن نبود فرهنگ عمومي است كه فرهنگ سازماني نيز آن را تشديد مي كند ، نبود آموزش و عدم اطلاع نيز بر اين موضوع موثر است.
رئيس سازمان نقشه برداري كشور گفت: دنيا علاوه بر كارهاي حاكميتي به سمتي رفته كه براي به روز نگهداري نقشه ها و استفاده بيشتر از ظرفيت هاي فناوري اطلاعات از تكنيكي به نام «جمع سپاري» استفاده مي شود.
وي افزود: نسخه كاربردي و تكامل يافته اين تكنيك بر روي گوشي هاي تلفن همراه و خودروهاي حمل و نقل عمومي نصب شده است.
شفيعي خاطرنشان كرد: تفاهم اوليه براي اجراي اين تكنيك در يكي از شهرهاي شمالي كشور در حال پيگيري است كه اميدواريم امسال اجرايي شود.
رئيس سازمان نقشه برداري كشور با اشاره به قرارگيري ايستگاه هاي تعيين موقعيت ماهواره اي در اطراف گسل ها در كشور، گفت: براي اين منظور حدود 140 ايستگاه در كشور و 5 ايستگاه نيز در استان زنجان قرار گرفته است.
وي افزود: براي تحت پوشش قرار دادن تمام نقاط زلزله خيز به 4 برابر اين تعداد ايستگاه، نياز است كه هزينه بسيار بالايي دارد اما همين تعداد نيز داده هاي مهمي در اختيار سازمان نقشه برداري قرار مي دهند.
رئيس سازمان نقشه برداري كشور با بيان اينكه شاخص هاي آماري مركز آمار، متني بوده و توصيفي نيست، اظهار داشت: اين نوع آمار كمتر جلب توجه مي كند لذا طبق هماهنگي با مركز آمار ايران در آينده نزديك، شاخص هاي اقتصادي مانند بيكاري، رشد اقتصادي و تغييرات جمعيتي به صورت اطلس يا كارتوگراف در اختيار جامعه قرار مي گيرد كه كمك زيادي براي فهم بهتر اطلاعات و داده ها مي كند.
وي با بيان اينكه استان زنجان با 2 ميليون و 100 هزار هكتار، 1.3 درصد مساحت كشور را دارد، ياد آور شد: 840 هزار هكتار از اراضي اين استان، مستعد كشاورزي است و در صورتي كه از اين ظرفيت استفاده شود پتانسيل بالايي در جهت توسعه و فرصت‌هاي اقتصادي است.
8068/9556/3088