از تیر ماه سال گذشته به ترویج بخت‌آزمایی در برنامه‌ها انتقاد كردیم

تهران- ایرنا- پایگاه اطلاع رسانی نمایندگی قوه مجریه در شورای نظارت بر صداو‌سیما امروز در بیانیه‌ای اعلام كرد كه تیر ماه گذشته اولین مكاتبه در انتقاد با برنامه‌هایی كه بخت‌آزمایی را ترویج می‌دادند، انجام شد اما شواری نظارت بر صداوسیما پاسخی در این باره نگرفت و این مكاتبات تا سه بار انجام شد.

به گزارس روز شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، شورای نظارت بر صداو‌سیما عصر امروز‌ در بیانیه‌ای اعلام كرد كه تا كنون سه بار متوالی در خصوص برخی برنامه كه مروج بخت آزمایی بودند مكاتبه انجام شده است.
متن این بیانیه به شرح ذیل است:
پیرو مباحث مطرح شده در خصوص مسابقات و جوایز تلویزیونی و حضور گسترده خدمات ارزش افزوده (Value Added Service) یا همان ستاره مربع‌ها در برنامه‌های مختلف صداوسیما حسام‌الدین آشنا نماینده رییس‌جمهور در شورای نظارت بر صداوسیما در خصوص این موضوعات طی سه نامه با دبیرخانه شورای نظارت بر صداوسیما مكاتبه داشته و خواستار تهیه گزارش توسط «مدیریت نظارت اجرایی» شورا و طرح و بررسی این موضوع در جلسه اعضا شده است.

** اولین مكاتبه تیر 97
تاریخ اولین مكاتبه به تاریخ 97/4/20 بر می‌گردد كه نسبت به تبلیغات گسترده كدهای دستوری و ترویج «فرهنگ شانس و بخت و اقبال» انتقاد شده بود اما متاسفانه پاسخی به این مكاتبه داده نشد.

** دومین مكاتبه مرداد 97
در مكاتبه دوم به تاریخ 97/5/2 به عدم شفافیت رابطه مالی سازمان با مشاركت‌كننده‌ها پرداخته شد و از دبیرخانه شورا خواسته شد تا از مسئولان سازمان صداوسیما جهت پاسخگویی به سوالات و ابهامات دعوت به عمل آورد. به این نامه نیز پاسخ داده نشد.

** سومین مكاتبه اردیبهشت 98
در نامه سوم به تاریخ 98/2/7 ضمن اشاره به دو مكاتبه قبلی از دبیرخانه خواسته شد تا اسناد گردش مالی و مدیریت و مالكیت كلیه كدهای دستوری از سازمان دریافت شود تا در جلسه شورا مورد بررسی قرار گیرد.

** ضرورت طراحی در برنامه استعدادیابی
هم‌چنین پیش از آغاز پخش مسابقات استعدادیابی در شبكه‌های مختلف سیما، در یك مكاتبه به ضرورت طراحی محتوایی و بررسی اثرات جانبی و ناخواسته این برنامه‌ها اشاره شده و خواستار بررسی طرح برنامه‌های مذكور در شورای نظارت شده است.
آن‌چه امروز مورد اعتراض مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید قرار گرفته است، بخشی از آن نتیجه كوتاهی، كم كاری و رویكرد محافظه‌كارانه شورای نظارت و نشنیدن هشدارهایی است كه در قالب مكاتبه توسط نمایندگی قوه مجریه به این شورا ارسال شد.
فراهنگ**9210** 9246**

سرخط اخبار فرهنگ