همه ما نسبت به حضرت امام خميني (ره) وظايفي داريم

تهران- ايرنا- مشاور وزير و مديركل حوزه وزارتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: همه ما نسبت به حضرت امام خميني (ره) وظايفي داريم و اين موضوع (اجراي وظايف) نبايد منحصر به تفاهم نامه و بخش نامه باشد.

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگي ايرنا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، نشست بررسي تفاهم نامه همكاري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و توليت حرم مطهر حضرت امام خميني (ره) برگزار شد.
مشاور وزير و مديركل حوزه وزارتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در ابتداي اين نشست هدف از برگزاري آن را بررسي مجموعه اقدامات وزارتخانه در راستاي امضاي تفاهم نامه ميان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و توليت حرم حضرت امام خميني (ره) درباره موضوعات فرهنگي، هنري و قرآني دانست.
محمدمهدي احمدي افزود: بر اساس اين تفاهم نامه بين تمام معاونت ها و بخش هاي مرتبط وزارتخانه درباره اين موضوع وظايف تفكيك و در جلسه شوراي معاونان بر ضرورت تحقق مفاد آن تاكيد شده است.
وي تاكيد كرد: علاوه بر محول شدن برخي وظايف بر اساس اين تفاهم نامه بايد بدانيم همه ما نسبت به حضرت امام خميني (ره) وظايفي داريم و اين موضوع نبايد فقط منحصر به تفاهم نامه و بخش نامه باشد.

***همكاري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و توليت حرم امام خميني همواره وجود داشته است
رياست توليت حرم حضرت امام خميني (ره) گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به دليل سنخيت با اقدامات فرهنگي و هنري و معنوي از ديرباز و از آغاز جمهوري اسلامي ايران در محضر حضرت امام خميني (ره) بوده است.
حجت الاسلام والمسلمين جوادي تصريح كرد: اين ارتباط بعد از ارتحال حضرت امام خميني (ره) نيز همواره با بيت حضرت امام (ره)، موسسه تنظيم و نشر آثار امام (ره) و حرم مطهر ايشان وجود داشته است.
وي با اشاره به برخي گزارش هاي روسا و نمايندگان معاونت ها و سازمان هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي درباره اقدامات در راستاي اين تفاهم نامه ادامه داد: وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اهتمام ويژه اي به امام و انديشه هاي ايشان دارند و در جلسات با آيت الله سيدحسن خميني تفاهم نامه اي را سال قبل امضا كردند.
وي افزود: هدف از اين تفاهم نامه ترويج تفكر و انديشه حضرت امام خميني (ره) از طريق امكانات فرهنگي و هنري؛ از جمله سينما، كتاب، موسيقي، هنرهاي تجسمي، شوراي فرهنگ عمومي، حج و زيارت، كانون هاي فرهنگي و هنري مساجد و فضاي مجازي است.
جوادي ادامه داد: بايد انديشه ها و سيره عملي حضرت امام خميني (ره) را به وسيله ظرفيت هاي موجود در جامعه به ويژه نسل جوان ترويج دهيم. حرم حضرت امام خميني (ره) ظرفيت هاي بسياري براي برگزاري همايش ها و مسابقات داخلي و خارجي از جمله مسابقات بين المللي قرآن كريم دارد. با اين اقدام هم مسابقات قرآني در حرم برگزار مي شود و هم شركت كنندگان خارجي در اين مسابقات از نزديك با انديشه حضرت امام خميني (ره) آشنا مي شوند.
رياست توليت حرم حضرت امام خميني (ره) افزود: بر اساس تفاهم نامه لازم است قدم هاي جديد و موثري در زمينه ترويج تفكر و انديشه حضرت امام خميني (ره) برداشته شود.
معاونان و مديران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و برخي مديران و معاونان موسسه تنظيم و نشر آثار حضرت امام خميني (ره) گزارشي از مجموعه اقدامات خود درباره ترويج سيره و انديشه حضرت امام خميني (ره) همچنين مجموعه اقدامات در راستاي تفام نامه امضا شده بين وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و توليت حضرت امام خميني (ره) ارائه دادند.

*** دوره آموزشي «چهارده، چهل» و آشنايي با انديشه هاي امام خميني (ره)
در ادامه حجت الاسلام والمسلمين حميدرضا ارزاني دبير ستاد عالي كانون هاي فرهنگ و هنري مساجد كشور گفت: در راستاي اين تفاهم نامه دوره آموزشي «چهارده چهل» را داشته ايم كه بر اساس آن قرار است دوره آشنايي با انديشه هاي امام خميني (ره) برگزار شود.
مشاور اجرايي معاون امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با ارائه گزارشي از مجموعه اقدامات اين معاونت در حوزه هاي مختلف در راستاي امضاي تفاهم نامه همكاري اين وزارتخانه با توليت حرم حضرت امام خميني (ره) گفت: نمايشگاه عكس حضرت امام (ره) و مردم در تعدادي نگارخانه هاي شهر تهران و شهرستان ها، برگزاري نمايشگاه آثار نقاشي درباره امام و انقلاب در ٤٠ نقطه از كشور با ٢٠ اثر براي اولين بار، حضور هنرمندان در سالگرد ارتحال حضرت امام خميني (ره) در حرم مطهر و تجديد ميثاق با آرمان هاي امام خميني (ره) از جمله اقدامات اين معاونت در اين زمينه است.
حميد قبادي حمايت از توليد آلبوم هاي مبتني بر اشعار و عكس هاي حضرت امام خميني (ره)، برگزاري نشست هاي تخصصي درباره نظرها و انديشه حضرت امام درباره هنر همزمان با جشنواره هاي ٤ گانه هنري فجر را از ديگر اقدامات معاونت امور هنري برشمرد.
رئيس كارگروه مد و لباس معاونت امور هنري ادامه داد: ساخت اپراي انقلاب اسلامي از سوي بنياد رودكي، ساخت سمفوني انقلاب اسلامي توسط استاد چكناواريان از اقدامات در دست اجراي اين معاونت است.
معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در گزارشي از مجموعه اقدامات اين معاونت گفت: سال گذشته جايزه پروين در جماران برگزار شد و انتخاب كتاب «الف لام خميني» نيز به عنوان كتاب سال و جايزه جلال آل احمد انتخاب و از طريق نهاد كتابخانه هاي عمومي به كتابخانه هاي مختلف ارسال شده است.
محسن جوادي افزود: بخش از جايزه جلال آل احمد نيز به آثار و انديشه هاي حضرت امام خميني (ره) اختصاص داشت و يك شاعر و پژوهشگر در اين بخش انتخاب شدند.
محمد سلگي رئيس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات نيز گفت: حمايت از چاپ كتاب و پايان نامه هاي با موضوع انديشه و تفكر حضرت امام خميني (ره) از جمله اقدامات اين پژوهشگاه در اين زمينه است.
در بخش ديگري معاون سازمان حج و زيارت گفت: با توجه به اينكه بيت حضرت امام خميني (ره) در نجف است در نظر داريم كه كاروان هاي دانشجويي زائر به عتبات عاليات در منزل حضرت امام خميني (ره) نيز حضور يابند.
وي افزود: برگزاري همايش هاي عمومي در حرم حضرت امام خميني (ره) نيز از ديگر اقدامات سازمان حج و زيارت در اين زمينه است.
در ادامه محمدرضا بهمني رئيس مركز فناوري اطلاعات و رسانه هاي ديجيتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: شناسايي، ساماندهي و ترويج اپليكيشن ها و نرم افزارهاي فعال در فضاي مجازي مرتبط با انديشه حضرت امام خميني (ره)، قرار گرفتن موضوعي با عنوان انقلاب اسلامي و مقاومت در جشنواره سالانه رسانه هاي ديجيتال از جمله اقدامات اين مركز است.
وي افزود: شبكه اي از فعالان فضاي مجازي داريم كه لازم است توليد محتوا و ترويج انديشه حضرت امام خميني (ره) را از طريق آن ها تقويت و از آن بهره ببريم.
بهمني ادامه داد: برگزاري كارگاه هاي توانمندسازي براي اين فعالان نيز ضروري است كه به صورت گروه هاي تخصصي به آن ها آموزش داده شود.
در بخش ديگري از اين جلسه نماينده معاونت امور قرآني نيز گفت: آزمون سراسري قرآني، برگزاري نمايشگاه بين المللي قرآن كريم در ماه مبارك رمضان و ... از جمله اقدامات معاونت قرآن و عترت در اين زمينه است.
همه تلاش خود براي هم افزايي و اجرايي شدن مفاد تفاهم نامه را به كار مي گيريم
در ادامه همايون اميرزاده رئيس مركز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و نماينده اين وزارتخانه در ستاد ارتحال حضرت امام خميني (ره) گفت: در بند ٧ اين تفاهم نامه به بسته هاي فرهنگي اشاره شده است و ما در جهت هم افزايي و اجرايي شدن مفاد تفاهم نامه تمام تلاش خود را مي كنيم.
وي افزود: بسته هاي فرهنگي مي تواند شامل كتاب و آثار مكتوب در زمينه سيره حضرت امام خميني (ره) و تاريخ انقلاب اسلامي، منشور گام دوم انقلاب، آثار توليد شده با موضوع حضرت امام خميني (ره)، آثار توليد شده سينمايي، موسيقي، مستند و ... با موضوع حضرت امام خميني (ره) و پوستر و تصوير حضرت امام خميني (ره) باشد.
در ادامه نماينده سازمان سينمايي گفت: در اين تفاهم نامه به كمك به توليد آثار فرهنگي و هنر ي و سينمايي اشاره شده است و در جشنواره فيلم فجر در سال ٩٦ مستند بانو قدس ايران را داشتيم كه در جشنواره سينما حقيقت نيز به نمايش درآمد.
وي افزود: در جشنواره فيلم فجر در سال ٩٧ نيز فيلم هايي كه متاثر از مسائل انقلاب باشد مانند فيلم ٢٣ نفر، رد خون، شبي كه ماه كامل شد و ... به نمايش درآمد و در آن ها گفتماني از حضرت امام امام خميني (ره) مطرح شد.
در بخش ديگري از اين جلسه حجت الاسلام كمساري معاون فرهنگي موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره) گفت: همه دستگاه ها در قالب انديشه حضرت امام خميني (ره) در حركت هستند و قانون اساسي نيز ريشه در اين انديشه دارد.
وي افزود: اين تفاهم نامه رويكردهايي دارد كه لازم است كارگروهي براي پيگيري مفاد آن تشكيل شود.
كمساري ادامه داد: آمادگي همكاري در حوزه هاي مختلف سينمايي، هنري و فرهنگي با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در زمينه ترويج انديشه حضرت امام خميني (ره) را داريم.
در پايان مقرر شد كارگروهي با مسئوليت همايون اميرزاده رئيس مركز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و نمايندگان تام الاختيار معاونت ها و سازمان هاي مرتبط براي بررسي و پيگيري اقدامات انجام شده و در دست اجرا تشكيل شود.
فراهنگ **1085**9157