سیمایی صراف: تعیین ظرفیت پذیرش دانشجو توسط مجلس خلاف است

تهران-ایرنا- معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تعیین ظرفیت پذیرش دانشجو در تمامی مقاطع تحصیلی وظیفه وزارت علوم بوده و اعلام این مسئله توسط مجلس، خلاف اصول سیاست گذاری در آموزش عالی است.

حسین سیمایی صراف روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا گفت: مجلس با تصویب قوانین غیركارشناسی باعث آسیب به آموزش عالی می شود، از این رو نیاز است مجلس موضوعات اجرایی و كارشناسی را به خود وزارتخانه ها واگذار كند.
این مقام مسئول در وزارت علوم ادامه داد: نتیجه آمایش آموزش عالی كوچك سازی است كه باعث چابك سازی، ارتقا كیفیت دانشگاه ها و دانشجویان، اعتبار مدرك دانشگاه های ایران در خارج و داخل كشور می شود.
وی افزود: در راستای افزایش كیفیت دانشجویان و دانشگاه ها باید ظرفیت ها به صورت كارشناسی اعلام شود. اما دستگاه های غیرمرتبط با آموزش عالی مثل مجلس بدون تخصص كافی و بررسی لازم در چارچوب سهمیه دانشگاه ها را وادار به افزایش ظرفیت می كنند.
معاون حقوقی وزیرعلوم تصریح كرد: تعیین ظرفیت و افزایش سهمیه داوطلبان شهدا و ایثارگران موضوع قانون گذاری نیست كه نیازمند ورود مجلس باشد.
سیمایی صراف تاكید كرد: جذب دانشجو در مقاطع ارشد و دكتری مسئله كاملا تخصصی است و مربوط به دستگاه اجرایی تخصصی خود با عنوان وزارت علوم است.
معاون حقوقی وزیر علوم با بیان این جمله كه به مداخله غیركارشناسی مجلس در امور آموزش عالی انتقاد وارد است، گفت: باید از تصویب قوانین آسیب رسان مثل افزایش ظرفیت ها جلوگیری شود زیرا در صورت تصویب دانشگاه ها ملزم به اجرای آن بوده و راه حل اصلاحی ندارد.
وی ادامه داد: برخی دانشگاه ها برای كاهش آسیب افزایش ظرفیت دانشجو و فشار به دانشگاه در مقطع كارشناسی ارشد، در دو مرحله مهر و بهمن ماه دانشجو جذب می كنند.
یادآور می شود، طبق طرح بند (الف) ماده 90 قانون برنامه ششم توسعه در صورتی كه سهمیه 25 درصدی ایثارگران توسط داوطلبان مشمول سهمیه تكمیل نشود، خالی مانده آن، ابتدا به مشمولین سهمیه 5 درصدی ایثارگران كه شرایط و حد نصاب لازم را داشته باشند، تخصیص یافته و اگر باز هم این ظرفیت خالی ماند، باقیمانده آن به داوطلبان سهمیه آزاد اختصاص می یابد.
پیشتر رئیس كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا گفته بود: قانون سهمیه شهدا و ایثارگران بد تصویب و تفسیر شد و مسئله ای كه مد نظر كمیسیون بود، محقق نشد. دو سال در تلاش هستیم تا در صحن مجلس این قانون اصلاح شود اما با توجه به تذكرات و نكاتی كه نمایندگان به این قانون می دهند باز برای تغییر به كمیسیون باز می گردد.
عارف تصریح كرد: نگرانی دانشگاه ها درباره اضافه بر ظرفیت هم به دلیل وجود این قانون به حق است و به همین دلیل وضعیت دو سال گذشته برای دانشگاه ها و حتی خانواده ی داوطلبان كنكور مناسب نبوده است.
همچنین این نماینده مجلس طرح اصلاح بند (الف) ماده 90 قانون برنامه ششم توسعه (سهمیه خانواده شهدا و ایثارگران به دانشگاه ها) در اواخر سال 97 را به ایرنا خبر داد اما هنوز بررسی صورت نگرفته است.
**9465**1601**