یك كارگاه نیروگاه زباله سوز نوشهر در آستانه بهره برداری تعطیل شد

نوشهر- ایرنا - یكی از پیمانكاران نیروگاه زباله سوز نوشهر به بهانه طلبكاری، فعالیت كارگاهی اش را از یك ماه پیش تاكنون تعطیل كرده و برنامه ریزی های استانی را برای بهره برداری از این نیروگاه آن هم در آستانه پایان كار به بن بست كشانده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، نیروگاه زباله سوز نوشهر با هدف امحای 200 تن زباله های تولیدی شهرستان های نوشهر، چالوس و كلاردشت و تولید حدود سه مگاوات برق تولیدی در ساعت در سال 1390 در زمینی به گستره حدود 2 هكتار در منطقه 'پلنگ چال ' نوشهر كلنگ زنی شد و قرار بود در مدت 2 سال به بهره برداری برسد.
روند عملیات اجرایی این طرح ملی طبق اسناد موجود و اظهار نظر دست اندكاران ذیربط تا سال 1395 حدود 25 درصد رشد داشت و پس از توافق هسته ای برجام و انتقال حدود 80 درصد تجهیزات خریداری شده از دیگر كشورها روند ساخت این نیروگاه شتاب گرفت و اكنون حدود 95 درصد پیشرفت دارد.
برای ساخت این نیروگاه دو پیمانكار دارای قرارداد بودند كه یكی از آنها با وجود این كه بیشترین طلب را دارد ، كارش را به پایان رسانده است ولی پیمانكار دیگر به رغم كمتر بودن طلب و به روز سازی آن توسط مسئولان استانی و شهرستانی دست از كار كشیده است.
شهردار نوشهر روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت : تاكنون برای ساخت این نیروگاه حدود 85 میلیارد تومان هزینه شده است و از این مبلغ حدود 50 میلیارد تومان دولت اختصاص داده و بقیه نیز از محل اعتبارات سفر رهبری و نیز شهرداری تامین شده و در مجموع روند پیشرفت فیزیكی آن نیز 94 درصد ارزیابی شده است .
علی امانی افزود : در ساخت این نیروگاه 2 پیمانكار یكی شركت ساختمانی آژند سازنده ابنیه و دیگر نیز شركت تی تی اس نصاب تجهیزات مشغول به كار بودند كه در حال حاضر پیمانكار شركت تی تی اس برای نصب تجهیزات با بدعهدی ترك كار كرده است ، در حالی كه بیشترین طلب بابت انجام كار مربوط به شركت ساختمانی آژند سازنده ابنیه است كه در نیمه نخست سال گذشته كار در این بخش به پایان رساند و شركت تی تی اس نیز دلیلی برای بهانه جویی برای تعطیلی كار ندارد.
وی میزان بدهی پیمانكار قبلی این نیروگاه را حدود هشت میلیارد تومان اعلام كرد و گفت : بخش عمده این بدهی بابت تعدیل قراردادی ناشی از افزایش قیمت هاست.
امانی افزود : در اسفند ماه سال گذشته نیز با رایزنی های به عمل آمده با مسئولان سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور ، حدود یك میلیارد و 250 میلیون تومان به پیمانكار پرداخت شد و پیمانكار شركت تی تی اس نیز وعده داد تا دوباره كار را ادامه دهد ولی تاكنون خلف وعده كرده است.
وی ادامه داد : شهرداری به عنوان ذی نفع در صورت زمانبر شدن تعطیلی ساخت نیروگاه ناگزیراست برابر مقررات با پیمانكار قانونی برخورد كند ولی در حال حاضر در گام نخست تلاش بر این است تا از راه تعامل سازنده این مشكل حل شود.
شهردار نوشهر میزان اعتبار مورد نیاز برای راه اندازی نیروگاه و نیز ساماندهی زباله های پیرامون آن را حدود 23 میلیارد تومان برآورد و ابراز امیدواری كرد كه طبق وعده ای كه سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور داده این اعتبار امسال محقق شود و این نیروگاه پس از سال ها از زمان ساخت آن به بهره برداری برسد.
** پروژه ای در حد حرف تا سال 93
مدیرعامل و مشاور نیروگاه زباله سوز نوشهر هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن تایید ترك كار پیمانكار ، گفت : عملیات اجرایی این طرح ملی تا سال گذشته به علت تخصیص ندادن بموقع اعتبار یك روند لاك پشتی داشت منتهی به علت افزایش میزان طلبكاری سازندگان نیروگاه ، پیمانكار آن دست از كار كشیده است.
علی قضا بانوئی افزد : در مجموع تا سال 1393 به علت محدودیت های زیست محیطی هیچ عملیاتی در ساخت این نیروگاه انجام نشده بود و از آن سال تا سال 1395 روند پیشرفت فیزیكی این طرح ملی حدود 23 درصد ارزیابی شده بود ولی از سال 1395 در پی توافق هسته ای و رفع تحریم های ظالمانه حدود 80 درصد از تجهیزات برای ساخت این نیروگاه كه در كشور سازنده آن بلوكه شده بود ، آزاد و برای نصب به محل اجرای طرح انتقال داده شد.
وی گفت : تا سال 1397 روند پیشرفت فیزیكی این طرح به حدود 90 درصد رسید ولی از اوایل سال گذشته به علت افزایش نرخ دلار ، نوسانات ارز و در پی آن تورم و گرانی روند ساخت نیروگاه دچار تعلل شد و حدود چهار درصد رشد داشت .
قضابانویی افزود : به عنوان نمونه قیمت در ماههای نخست سال 1397 نرخ هرمترمكعب بتن حدود 80 هزار تومان بود ولی در نیمه دوم همان سال این رقم به حدود 200 هزار تومان افزایش یافت ، منتهی قراردادی كه با پیمانكار تا پیش از افزایش نرخ دلار و نوسانات ارز منعقد شده بود حدود 20 میلیارد تومان بود كه تاكنون بیش از 10 میلیارد تومان آن پرداخت شده است و از طرفی هم قیمت ها افزایش پیدا كرده و برای پیمانكار صرفه اقتصادی ندارد.
به گفته قضا بانوئی، از طرفی هم دولت با وضعیت موجود دچار محدودیت های اعتباری شده و به جای پرداخت اعتبار، اوراق بها دار می دهد و پیمانكار نیز با چنین وضعیتی دست از كار كشیده و رغبتی برای ادامه كار ندارد.
وی میزان اعتبار پیش بینی شده مورد نیاز برای اجرای كامل این طرح و نیز ساماندهی زباله های موجود تلنبار شده پیرامون نیروگاه را حدود 23 میلیارد تومان اعلام كرد و افزود : از این میزان اعتبار حدود 15 میلیارد تومان آن باید صرف محوطه سازی ، چراغ های روشنایی ، اتاق های نگهبانی ، تصفیه خانه شیرابه ، ساماندهی زباله ها و نیز ایجاد سلول های دفن بهداشتی زباله شود.
قضابانویی گفت كه بیش از چهار دهه است كه زباله های منطقه در زمینی به گستره حدود هشت هكتار در جوار نیروگاه به شكل سنتی وغیربهداشتی دفن می شود و شیرابه های آن به داخل رودخانه ماشلك هدایت و به دریا منتهی می شود بنابراین صحیح نیست نیروگاه راه اندازی شود ولی برای ساماندهی زباله های آن اقدامی انجام نشود.
وی ابراز امیدواری كرد كه با توجه به سرمایه ملی هزینه شده تاكنون برای ساخت این نیروگاه این میزان اعتبار پیش بینی شده نیز بزودی تخصیص یابد و این طرح ملی امسال به بهره برداری برسد.
7078 / 1602/1654