كاهش لغو پروازهاي فرودگاه نوشهر در شرايط بد جوي

نوشهر- ايرنا - رئيس فرودگاه نوشهر اعلام كرد در پي رفع مشكل سيستم كمك ناوبري DVOR/DME (سامانه هدايت هواپيما ) اين فرودگاه از اين پس كمتر شاهد كنسلي پروازها در شرايط بد جوي دراين شهرستان خواهيم بود.

اكبر فريفته روز شنبه به خبرنگار ايرنا گفت: روز چهارشنبه هفته گذشته يك فروند هواپيماي فلايت چك با انجام چند سورتي پرواز در فرودگاه اين شهرگردشگرپذير تائيد كرد كه نواقص سيستم كمك ناوبري يا همان سامانه هدايت هواپيما فرودگاه نوشهر برطرف شده و در زمان شرائط نامساعد جوي قادر به ارائه خدمات است.
اين دستگاه با صرف اعتباري حدود 400 هزار يورو براي خريد تجهيزات و يك ميليارد تومان نيز براي ساخت ابنيه آن به منظورافزايش ايمني و جلوگيري از لغو پروازها در شرايط بد جوي و نيز استفاده جايگزين براي فرودگاه همجوار در سال 1393 با حضور جمعي از مسئولان كشوري ، استاني و محلي در فرودگاه نوشهر راه اندازي شد.
رئيس فرودگاه نوشهر گفت كه از آن سال تاكنون اين دستگاه دچار نقص فني شد و به محض ناپايداري جوي و نيز فراگرفتن مه غليظ در منطقه ، پروازهاي ورودي به اين فرودگاه باطل مي شد.
فريفته افزود: گاهي اوقات نيز خلبانان پس از پرواز از فرودگاه مبدا و هنگام نشست دراين فرودگاه به علت كاهش افق ديد دچار مشكل و ناگزير مي شدند براي ايمني پرواز و امنيت جان مسافران به فرودگاه مبداء باز گردند و تكرار اين وضعيت با نارضايتي خيلي از مسافران و گردشگران همراه بود.
وي اظهاركرد: هم اينك پس از رفع نقص فني دستگاه از سوي مهندسان اداره كل ارتباطات و ناوبري شركت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران و انجام عمليات وارسي پروازي تا حدودي مشكل كنسلي پروازها در اين فرودگاه حل شد.
فرودگاه نوشهر در زميني به مساحت حدود 85 هكتار و با باندي به طول حدود 2 هزار و 150 متر در سال 1332 در قسمت ساحلي و ضلع شمالي اين شهر گردشگرپذير ساخته شده است .
هم اكنون در بيشتر روزهاي هفته پرواز در مسيرهاي رفت و برگشت تهران - نوشهر و مشهد - نوشهر در فرودگاه نوشهر واقع درغرب مازندران برقراراست.
7078 / 1602/1899