وزیر ارتباطات: تروریسم اقتصادی آمریكا در حال تسری به فضای مجازی است

تهران- ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از حذف برنامه‌های ایرانی در سیستم عامل اندروید خبر داد و گفت: تروریسم اقتصادی آمریكا در حال تسری به اقتصاد فضای مجازی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدجواد آذری جهرمی روز شنبه در توئیتر خود نوشت: «گزارش سازمان فناوری اطلاعات حاكی از آن است كه حذف برنامه‌های ایرانی در سیستم عامل اندروید صرفا محدود به پوسته‌های یك پیام‌رسان نبوده است بلكه برخی برنامه‌های كسب و كارهای ایرانی را نیز در برگرفته است.
تروریسم اقتصادی آمریكا در حال تسری به اقتصاد فضای مجازی است».
به گزارش ایرنا، مدتی قبل شركت اپل شروع كرد به حذف و مسدودسازی اپلیكیشن‌هایی كه از گواهی‌های توسعه دهنده سازمانی اپل استفاده نادرست می‌كردند.
استفاده از آن اپلیكیشن‌ها به استفاده غیرشرعی، فساد و حتی قمار محدود شده بود. در پی این قانون، شركت اپل شروع كرد به حذف و مسدودسازی این قبیل اپلیكیشن ها.
به واسطه تحریم‌ها، كسب و كارهای ایرانی نیز از همین گواهی‌ها استفاده می‌كردند و همین مسئله موجب شد با این كه همگی‌شان در چارچوب شرع و قانون فعالیت می‌كردند اما با تصمیم شركت اپل، مسدود شوند. این اتفاق در گذشته نیز رخ داده و كسب و كارهای ایرانی را با مشكلات زیادی رو به رو كرده است و همچنان نیز ادامه دارد.
در حالی كه هنوز بازار مشكلات كسب و كارها و البته كاربران ایرانی با اپ استور و شركت اپل داغ است، خبرهایی به گوش می‌رسد كه سیستم عامل اندروید نیز شروع كرده به پاك كردن اپلیكیشن كسب و كارهای ایرانی.
ماجرا از آن جا شروع شد كه چند روز قبل وزیر ارتباطات در حساب توئیتری خود خبر از حذف پوسته‌های فارسی تلگرام داد و نوشت: برای حق الناس، در دی96 گفتیم «همه» پوسته‌های فارسی تلگرام فاقد امنیت هستند و البته بر اساس جمع‌بندی مركزملی فضای‌مجازی عمل كردیم.
وی افزود: اكنون 127پوسته غیررسمی در كشور هست. باحذف دو تا از آن ها باید دید مدعیان داخلی و خارجی از بقیه و محل تامین بودجه آن‌ها خواهند گفت یا روزه سكوت خواهند گرفت؟
پس از اعلام این خبر، پوسته‌‎های فارسی تلگرام از سیستم عامل اندروید و پلتفرم های خرید برنامه مانند گوگل‌پلی حذف شدند. اما طبق خبرهایی كه در حال حاضر به گوش می‌رسد و به گفته وزیر ارتباطات، سازمان فناوری اطلاعات نیز در خصوص آن گزارشی تهیه كرده، برخی برنامه‌های كسب و كارهای ایرانی نیز در حال حذف شدن از سیستم عامل اندروید هستند.
باید منتظر ماند و دید این جنگی كه آمریكا در خصوص اقتصاد ایران راه انداخته، به تعبیر وزیر جوان دولت دوازدهم به فضای مجازی نیز كشیده می شود یا نه؟
علمی**9207** 1055