۷ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۲
کد خبر: 83293432
۰ نفر
آتش خشم جلیقه زردها با سیاست كاهش مالیات ها هم فروكش نكرد

تهران - ایرنا - آتش خشم جلیقه زردها با عقب نشینی دوباره رئیس جمهوری فرانسه و كاهش مالیات ها فروكش نكرد.خیابان های شهر های مختلف این كشور امروز(شنبه) بار دیگر شاهد حضور معترضان به سیاست های اقتصادی دولت حاكم در پاریس بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دو روز پس از اعلام امانوئل مكرون رئیس جمهوری فرانسه كه بسیاری از فرانسوی ها اظهارات او را به عنوان 'حرف های بیهوده' و بدون تاثیر در زندگی روزمره خود می دانند، معترضان به سیاست های اقتصادی دولت موسوم به 'جلیقه زردها'در بیست و چهارمین هفته اعتراض ها دوباره به خیابان ها آمدند.
براساس این گزارش، بعد از تولوز در هفته بیست و سوم اعتراض ها، این بار چشم ها به «استراسبورگ» واقع در شرق فرانسه دوخته شده است؛ جایی كه در آن رویداد 'ملی وبین المللی' در كمتر از یك ماه دیگر به وقوع خواهد پیوست؛ 26می شهر استراسبورگ شاهد برگزاری انتخابات پارلمان اروپا خواهد بود.
تجمع های امروز در شهرهای پاریس، بوردو، لیون، لیل، تولوز و مارسی پیگیری می شود.
این درحالی است كه به عنوان یك اقدام احتیاطی، تظاهرات از سوی ریاست جمهوری در مراكز شهرهای تولوز، رن و لیل و مناطق خاص از جمله شانزه لیزه، خیابان الیزه، محوطه مجلس ملی، كلیسای نوتردام، اطراف موسسه ها و نهادهای اروپایی - پارلمان اروپا، دادگاه حقوق بشر اروپا و شورای اروپا و در دیگر مناطق خاص ممنوع اعلام شده است.
خبرگزاری فرانسه افزود: در یك ماه مانده به انتخابات پارلمان اروپا، سازمان دهندگان جنبش جلیقه زردها امیدوارند تا معترضان آلمانی و بلژیكی را به سمت كرسی های مجلس نمایندگان اروپا جذب كنند.
اگر چه در شنبه گذشته خیابان های فرانسه شاهد تجمع 27 هزار و 900نفری معترضان با كاهش حدود یكصد هزار نفری نسبت به 17 نوامبر سال 2018(آغاز اعتراض ها) بود وبه درگیری و ضرب و شتم جلیقه زردها از سوی نیروهای پلیس منجر شد، تظاهرات در مقیاس ضعیف تر برقرار است.
در جریان اعتراض های شنبه گذشته كه برای هشداری دوباره به رئیس جمهور امانوئل مكرون ترتیب یافته بود، 178 نفر از معترضان بازداشت شدند.
اعتراض های امروز جلیقه زردها در حالی پیگیری می شود كه به نوشته رویترز، چهره های مشهور جلیقه زردها از جمله «ژاكلین مورو» ، «پریسیلیا لودوسكی» و«اینگرید لوواواسور» روز جمعه در بیانیه ها و توئیت های جداگانه ای تداوم حركت های جنبش اعتراضی فرانسویان را خواستار شده بودند.
بنابه اعلام رسانه های فرانسوی، تجمع اصلی جلیقه زردها در استراسبورگ در روز جاری درساعت 13 به وقت محلی درمنطقه 'پلس دو لتوال' خواهد بود، اما جزئیات بیشتری از آن منتشر نشده است. در عین حال برخی اختلال ها در شبكه اتوبوسرانی و تراموا در جریان اعتراض های امروز انتظار می رود.
اعتراض های مردمی به سیاست های اقتصادی دولت امروز در حالی پیگیری می شود كه امانوئل مكرون رئیس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه گذشته در كنفرانس خبری وعده داد كه ضمن كاهش مالیات ها و افزایش بازنشستگی، تغییراتی هم در خدمات رفاهی بدهد و در عین حال گفت فرانسوی ها باید بیشتر كار كنند.
به اعتقاد رویترز، اگر چه مكرون خواستار بازگشت آرامش شده اما در عین حال پذیرفته كه مردم به سیستم اعتمادی ندارند.
به نوشته این خبرگزاری، مكرون، هسته اولیه خواسته ‌های تظاهركنندگان را خواسته‌های «عادلانه» خواند و به خبرنگاران گفت پای اصلاحاتش خواهد ایستاد.
سخنرانی مكرون بنا بود پانزدهم آوریل انجام شود اما آتش ‌سوزی در نوتردام سبب تاخیر در این سخنرانی شد.
كاهش مالیات ‌ها به میزان پنج میلیارد یورو، بازگرداندن قانونی كه حقوق مستمری بگیران بویژه كسانی كه زیر 2هزار یورو در ماه در آمد دارند، را با توجه به میزان تورم بالا می‌ برد، تمركززدایی بیشتر از دولت، سهولت امكان برقراری رفراندوم و تعطیلی دانشگاه ENAكه بسیاری از روسای جمهوری و مدیران عامل شركت های فرانسوی دانش آموخته این دانشگاه هستند از جمله وعده های مكرون در كنفرانس خبری روز پنجشنبه بود.
طبق آخرین نظرسنجی ها، محبوبیت امانوئل مكرون در فرانسه همچنان زیر 30 درصد در مقابل 60درصد روزهای آغازین ریاست جمهوری اش است.
فیگارو با تكیه بر نتیجه یك نظرسنجی درباره اظهارات روز پنجشنبه امانوئل ماكرون، اقدام وی از نظر فرانسوی ‌ها را متقاعدكننده نخواند و نوشت: در این نظرسنجی، اكثریت گفته ‌اند كه پیشنهادهای او به انتظارات آنان پاسخ نداده است.
در جریان اعتراض های جلیقه زردها كه از 17نوامبر 2018 آغاز شده است، تاكنون 11نفر كشته و دست كم 2هزار تظاهركننده و یك هزارنیروی پلیس زخمی و حدود 10هزار نفر بازداشت شده اند.
اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه كه از لباس زرد افراد در كنار جاده ها گرفته شده است، زمانی آغاز شد كه دولت مكرون بیست و سه هفته پیش پیشنهاد افزایش مالیات سوخت را ارایه كرد.
این اقدام دولت با اعتراضات گسترده ای مواجه شد به صورتی كه دولت مجبور به تعویق 6ماهه این پیشنهاد شد.
این اقدام دولت، جلیقه زردها را آرام نكرد و آنان با ادامه اعتراضات خود، محورهای شعارهای خود را ضد سرمایه داری و فشارهای اقتصادی بر طبقه متوسط و ضعیف جامعه قرار دادند.
اروپام**6984**1590