ابتكار: مشاركت سازمانهای مردم نهاد در دولت تدبیر و امید افزایش یافت

مشهد- ایرنا- معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری گفت: با نگاهی كه رئیس جمهوری به جامعه مدنی، بسط آزادیهای مشروع و ایجاد فضا برای حضور نیروهای داوطلب دارد، مشاركت سازمانهای مردم نهاد در همه امور در طول فعالیت دولتهای یازدهم و دوازدهم افزایش یافته است.

معصومه ابتكار روز شنبه در چهارمین نشست تخصصی از سری نشستهای آموزشی تقویت رویكردهای مشاركتی تشكلهای اجتماعی زنان و خانواده استانهای خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و گلستان در مشهد افزود: این نگاه و توجه حجت الاسلام و المسلمین روحانی به سازمانهای مردم نهاد هم در سطح سیاستگذاری و هم در سطح برنامه ریزی است.
وی ادامه داد: در دولت دوازدهم به سازمانهای مردم نهاد برای دخالت در سیاستها و اصلاح آنها كه عمدتا از طریق كارگروههای شورای برنامه ریزی در استانها اتفاق افتاد فرصت داده شد به طوری كه آنها در این شوراها حق رای پیدا كردند.
معاون رئیس جمهوری گفت: همچنین در این دولت حضور سازمانهای مردم نهاد در برنامه ریزیهای كلان در قالب تدوین برنامه های منطقه ای و محلی نیز دیده شد به طوری كه هم اینك سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده در 31 استان با حضور تشكلها و بخشهای دولتی و بخشهای ذینفع نهایی شده است.
وی افزود: این سند به زودی در همه شوراهای برنامه ریزی استانها به تصویب می رسد و نقش تشكلها در تدوین و برنامه ریزی این سند خیلی پررنگ بوده كه امید است در اجرا نیز پررنگ باشد.
ابتكار ادامه داد: مرحله بعد كه سازمانهای مردم نهاد و نیروهای داوطلبانه می توانند در آن نقش داشته باشند جلب مشاركت و ایجاد بسیج اجتماعی است كه نمونه بارز آن را در همین سیل اخیر دیدیم كه چگونه نیروهای مردمی و سازمانهای مردم نهاد افتخارآفرینی كردند و رهبر معظم انقلاب نیز بر این مهم صحه گذاشتند.
وی گفت: در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، طرحهایی با محوریت سازمانهای مردم نهاد در دست اجراست كه اجرای این طرحها با تمركز بیشتر در مناطق سیل زده در دستور كار قرار گرفته است. بطور مثال طرح ارتقای تاب آوری اجتماعی به منظور بازسازی روانی و همكاری تسهیلگران سازمانهای مردم نهاد با رویكرد تخصصی در مناطق سیل زده در حال اجرا است.
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری افزود: تاكنون مرحله نخست طرح ملی گفت و گوی خانواده در 31 استان با كمك انجمن جامعه شناسی ایران اجرا شده است كه این طرح نیز در استانهای سیل زده با قوت بیشتر و با همكاری سازمانهای مردم نهاد اجرا می شود تا به تحكیم خانواده، كاهش آسیبها و به خصوص بهبود شرایط ارتباطی در بین خانواده كمك كند.
وی ادامه داد: طرح توان افزایی اقتصادی زنان كه كمك به جوامع به ویژه زنان سرپرست خانوار است هم اینك با همكاری وزارت كار و جهاد دانشگاهی در حال اجراست و این طرح هم جزء هدفگذاریهای خاص معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در استانهای سیلزده است.
ابتكار گفت: تدوین یا تهیه یك طرح یا اقدام مشترك برای توان افزایی سازمانهای مردم نهاد و كمك به نگاه تخصصی به آنها، از برنامه های دیگر این معاونت است و نشست امروز نیز در این راستا با حضور سازمانهای مردم نهاد چهار استان برگزار شده است.
وی بر برگزاری نشستهای آموزشی تقویت رویكردهای مشاركتی تشكلهای اجتماعی زنان و خانواده در شرایطی كه كشور به شدت در معرض تهدیدها و تحریمهای اقتصادی قرار دارد تاكید و بیان كرد: در این شرایط لازم است سازمانهای مردم نهاد با انسجام بیشتر، نگاهی تخصصی تر و عملگرایانه تر عمل كنند و از تجربیات موفق سایر نقاط كشور بهره گیرند.
معاون رئیس جمهوری با بیان این كه نهادهای مدنی در دیده بانی هم نقش موثری دارند افزود: دولت تلاش كرده است كه نقش دیده بانی سازمانهای مردم نهاد را هم به رسمیت بشناسد تا سازمانهای مردم نهاد تخصصی كه در میدان عمل هستند با ارائه پیشنهادها، انتقادها، ابتكارات و خلاقیتهای خود بتوانند مشكلات را حل كرد.
وی ادامه داد: در شرایط كنونی دولت با همدلی و همكاری بخش غیردولتی، بخش خصوصی، بخش تعاون، بخش مدنی و سازمانهای مردم نهاد تلاش می كند كه موثر واقع شود.
ابتكار با تاكید بر توان افزایی سازمانهای مردم نهاد اضافه كرد: مدیریت سازمانهای مردم نهاد متفاوت از مدیریت دولتی است لذا نگاه تخصصی در سازمانهای مردم نهاد و مدیریت نیروی داوطلب خیلی اهمیت دارد.
وی گفت: ساختارها و فرآیندهای سازمانهای مردم نهاد به دلیل این كه گرفتار بوروكراسی اداری نیستند در عمل به موفقیت رسیده اند و اگر قرار باشد سازمانهای مردم نهاد نیز درگیر فرآیندهای پیچیده بوروكراسی اداری شوند یا ساختارهای پیچیده برای خود تعریف كنند بهره وری شان كاهش می یابد.
معاون رئیس جمهوری افزود: در تمام دنیا سازمانهای مردم نهاد به دلیل برخورداری از انگیزه های بالای معنوی و مدیریت نیروی داوطلب و این كه سازمانهایی آموزش پذیر و آموزش دهنده هستند با بهره وری و اثربخشی بسیار بالا در جوامع موثر واقع می شوند.
وی اتخاذ نگاه تخصصی در هر موضوع، هم افزایی سازمانهای مردم نهاد با تشكلهای همكار و همسو در انتقال تجربیات، همكاری و هم افزایی بین خود سازمانهای مردم نهاد، شبكه سازی، ارتباط گرفتن سازنده و رقابت مفید را مورد تاكید قرار داد.
ابتكار گفت: نظارتهای داخلی در سازمانهای مردم نهاد بسیار حائز اهمیت است لذا آنها باید با استفاده از ساختارهای نظارتی داخلی خود سعی كنند مراقب باشند تا مورد استفاده افراد سودجو قرار نگیرند و بتوانند سلامت كار، توان افزایی و شفافیت خود را حفظ كنند.
ابتكار با اشاره به نتایج موفقی كه در قالب طرح مثلث توسعه اقتصادی در روستای قلعه گنج كرمان به دست آمد افزود: این موفقیت از طریق یكی از سازمانهای مردم نهاد كه تشكلی خیریه ای بود حاصل شد.
1922/7489