۷ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۱
کد خبر: 83293382
۰ نفر
رئیس سازمان تجاری سازی: ظرفیت مشاغل خانگی مغفول مانده است

بیرجند - ایرنا - رئیس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی گفت: مردم هنوز ظرفیت اشتغال زایی و درآمد مشاغل خانگی را باور ندارند در حالیكه در خانه هم می توان شاغل بود و شغل پایدار داشت.

به گزارش ایرنا، محمدصادق بیجندی روز شنبه در نشست بررسی روند اجرای الگوی توسعه مشاغل خانگی خراسان جنوبی افزود: برخی محصولات خانگی به برند تبدیل شده و جایگاه خوبی در بازارهای داخلی و خارجی پیدا كرده است.
وی اظهار داشت: به عنوان مثال در خراسان جنوبی هنر« توبافی» و پارچه بافی رونق گرفته و درآمد خوبی در این زمینه برای فعالان آن ایجاد شده است.
رئیس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی یادآور شد: همچنین محصولات خیریه حضرت رسول (ص) بیرجند با نشان وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی به عنوان الگوی توسعه مشاغل خانگی خراسان جنوبی در اختیار تمام وزارتخانه های كشور قرار گرفته و برندسازی شده است.
رئیس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی هم از شناسایی 28 شغل مزیت دار در استان خبر داد و گفت: تاكنون 799 نفر در این رشته ثبت نام كردند كه 80 درصد آنان را بانوان تشكیل می دهند.
جلال الدین صادقی با بیان اینكه 400 نفر آموزش ‌های مرتبط با توانمندسازی را فراگرفتند افزود: در استخراج شغل های مزیت دار خراسان جنوبی، اسناد بالا دستی استان را مطالعه و نظرات كاركنان و خبرگان دستگاه‌ های اجرایی متولی مشاغل خانگی در استان را دریافت كرده ایم.
وی بیان كرد: همچنین نظرات فعالان بازار در حوزه مشاغل خانگی به صورت مستقل و پشتیبان دریافت شد و در نهایت این مشاغل با بهره گیری از دو مدل علمی رتبه بندی شدند.
رئیس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی با بیان اینكه اشتغال امروزه دغدغه اصلی كشور است عنوان كرد: اگر طرح ملی توسعه مشاغل خانگی جهاد دانشگاهی به خوبی پیش رود خواهد توانست دغدغه‌ ها را كاهش دهد.
وی یادآور شد: نتیجه بررسی‌ ها نشان داده است كه توجه نكردن به مقوله آموزش و توانمندسازی متقاضیان یكی از علل موفقیت نشدن در كسب و كارهای خانگی تلقی می‌ شود.
صادقی گفت: مردم هنوز نقش مشاغل خانگی را باور ندارند كه نیاز به فرهنگ سازی در یك دوره زمانی دارد.
«طرح ملی الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی» با همكاری وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و سازمان تجاری ‌سازی فناوری و اشتغال دانش ‌آموختگان جهاد دانشگاهی در 9 استان كشور در دست اجرا است.
7557 * 6054