۷ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۵
کد خبر: 83293368
۰ نفر
روند امدادرسانی به آق قلا از زبان مسوولان محلی

گرگان - ایرنا - مدیركل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان گفت كه روند امدادرسانی به شهرستان سیل زده آق قلا سرعت گرفته و هیچ یك از نیازهای مردم مورد غفلت نیست.

مجتبی جمالی شنبه در گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: از روز گذشته امكانات و تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با سیلاب آق قلا به این شهرستان گسیل شده است.
وی در خصوص انتظارات و خواسته های مردم از جمله در حوزه بهداشت و اسكان به جلسه ساعتی پیش با دستگاههای مرتبط اشاره كرد و گفت: گروهای پزشكی در آق قلا افزایش می یابد و تخلیه فاضلاب منطقه هم در دستور كار قرار دارد.
وی بیان داشت: در داخل شهر آق قلا هم مكان های اسكان موقت پیش بینی شده است و كمبودی از این بابت وجود ندارد.
مدیركل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان مشكل حادث شده در آق قلا را ناشی از شكسته شدن سیل بند در حومه شهرستان عنوان و خاطرنشان كرد: به همین سبب برخی برنامه ریزی های قبلی دچار مشكل شد اما در عین حال شرایط كنترل می شود.
جمالی به اهالی آق قلا اطمینان داد؛ مادامیكه خواسته ها، نیازها و مشكلات مردم برطرف نشود؛ همه دستگاههای ذیربط پای كار هستند.
همچنین فرماندار آق قلا گفت كه ظرفیت محل های اسكان اضطراری در شهر آق قلا تكمیل و ارایه خدمات به آن ها در حال انجام است.
امانگلدی ضمیر در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از شب گذشته تاكنون یك هزار و 200 نفر از سیل زدگان آق قلا در محل های اسكان اضطراری مستقر شدند.
وی از سیل زدگان آق قلا خواست برای اسكان اضطراری ترجیحا به مناطق روستایی شهرستان از جمله روستای عطا آباد مراجعه و از اسكان انفرادی خودداری كنند.
فرماندار آق قلا گفت: توصیه به اسكان در محل های در نظر گرفته از سوی ستاد مدیریت بحران شهرستان با هدف ساماندهی در كمك رسانی و تامین هرچه بهتر و روان تر نیازهای مردم است.
به گفته ضمیر؛ مكان های اسكان اضطراری سیل زدگان آق قلا در 11 نقطه شامل سالن تختی، دارالقرآن، سالن امام خمینی (ره)، مدرسه استثنایی گل محمدی و نمازخانه فاطمیه در شهر آق قلا و 3 سالن ورزشی در روستاهای كرد، صحنه و پیرواش و سالن ورزشی، حسینیه و نمازخانه در روستای عطا آباد پیش بینی و تدارك دیده شده است.
فرماندار در خصوص وضعیت شهر آق قلا نیز گفت: دست كم 30 درصد شهر به ویژه در مناطق شمال از جمله كل آباد، حكیم آباد و عیدگاه دوباره دچار آبگرفتگی شده است.
ضمیر با بیان اینكه گروه های ارزیاب هلال احمر هم در حال بررسی محله های آق قلا به منظور كمك به خانواده های گرفتار سیل هستند، خاطرنشان كرد: تلاش می كنیم در كوتاه ترین زمان ممكن شرایط شهرستان را به حالت عادی بازگردانیم.
به گزارش ایرنا؛ در پی بارندگی مجدد و طغیان دوباره رودخانه های منطقه بویژه گرگان رود از روز گذشته حركت سیلاب به طرف شهرستان آق قلا سرعت گرفت بطوریكه ارتفاع آب در برخی مناطق از یك متر هم تجاوز كرده است.
این در حالیست كه با گذشت 40 روز از وقوع سیل در استان گلستان به تازگی شهر آق قلا از آب تخلیه شد و پیش از آنكه وضعیت شهر به حالت عادی بازگردد؛ سیلاب دوباره شهر را فراگرفت.
از اواخر سال 97 و در پی بارندگی های رگباری بخش وسیعی از گلستان به زیر آب رفت و بر اساس برخی آمار و بدون احتساب بارش اخیر و آب ناشی از ذوب برف در ارتفاعات استان دست كم 2.2 میلیارد متر مكعب روان آب در سطح منطقه جاری شده است.
بر اثر این سیل شهرستانهای شرقی گلستان اگر چه مدت زمان كمتری درگیر سیل بودند اما تخریب خانه های مسكونی، واحدهای تولیدی و صنفی، زیرساخت های شهری و روستایی، مزارع و باغات در آنها زیاد بود و مناطق غربی و شمالی استان همچون آق قلا و گمیشان هم در كنار تخریب و آسیب ها همچنان با آبگرفتگی، رطوبت شدید، كاهش بهداشت عمومی و مشكلاتی از این دست مواجهند.
سیل استان گلستان تاكنون در مجموع جان 11 نفر را گرفته است.
2729/9433