۷ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۰۲
کد خبر: 83293324
۰ نفر
تداوم سیلاب با ذوب برف

استانها - ایرنا - احتمال وقوع سیلاب ناشی از افزایش دما در اردیبهشت ماه دور از انتظار نیست چرا كه این افزایش دما باعث ذوب شدن برف در نقاط كوهستانی و بالادست شده و سبب افزایش حجم آب رودخانه ها و بروز سیلاب را به دنبال خواهد داشت .

به گزارش ایرنا، در حالیكه آبگرفتگی و طغیان رودخانه‌ها بر اثر بارندگی های شدید اخیر در برخی نقاط كشور ادامه دارد، سازمان هواشناسی پیش بینی كرد كه بارندگی های پراكنده تا چهارشنبه هفته جاری ادامه دارد .
افزایش دما در روزهای آینده نیز باعث خواهد شد تا برف های زمستانی باقی مانده در ارتفاعات ذوب شود و روان آب ها به سمت پایین دست ها جاری و باعث افزایش حجم آب رودخانه ها شود كه می تواند بصورت سیلاب خود را نمایان كند .
همچنین با توجه به ظرفیت انباشت رودخانه ها و سدهای كشور و اشباع زمین از جذب آب، بارش مجدد باران در نیمه دوم اردیبهشت ماه و حركت روان آب های جدید می تواند موجب بروز مشكلات متعددی برای مناطق سیل زده شود كه باید از هم اكنون نسبت به كنترل آب سدها و دیگر تمهیدات، اقدامات لازم انجام شود.
بارش های شدید اخیر نیز همچنین می تواند احتمال وقوع مجدد رانش زمین را در برخی روستاهای بالادست بوجود آورد كه باید هشدار های لازم در این خصوص جدی گرفته شود .
عموم مردم باید اخطارها و هشدارهای دستگاه های اجرایی و هواشناسی را مبنی بر حجم گسترده بارندگی ها ، احتمال وقوع سیلاب و مشكلات بوجود آمده را جدی بگیرند تا از وقوع حوادث تلخ و ناخوشایند جلوگیری شود.
گروه خبری استانهای ایرنا در زیر به برخی موارد در خصوص سیلاب ناشی از طغیان مجدد رودخانه ها و اطلاعیه های هواشناسی و هشدارهای لازم در خصوص سیلاب احتمالی اشاره دارد و در یك بسته خبری فشرده به اطلاع خوانندگان می رساند.

ادامه بارش‌های پراكنده در كشور تا روز چهارشنبه
طبق پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی بارش‌های پراكنده تا روز چهارشنبه این هفته به‌صورت متناوب در نقاط مختلف كشور ادامه دارد.
امروز بعدازظهر (7 اردیبهشت) برای مناطقی از جنوب غرب، ارتفاعات البرز مركزی و ارتفاعات شمال غرب افزایش ابر و بارش پراكنده پیش‌بینی شده است.
فردا برخی مناطق جنوب غرب، جنوب دامنه‌های زاگرس مركزی بارش پراكنده همراه با رعدوبرق و وزش باد شدید خواهند داشت كه شدت بارش‌ها در استان‌های كهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری خواهد بود.
فردا شب و روز دوشنبه در مركز، شرق و شمال شرق كشور بارش‌های پراكنده رخ می‌دهد و بعدازظهر دوشنبه تا چهارشنبه به‌طور متناوب برای استان‌های شمال غرب و دامنه‌های البرز بارش گاهی همراه با رعدوبرق و وزش باد شدید پیش‌بینی شده است
مدیركل هواشناسی خوزستان نیز در این خصوص گفت : براساس مدل های هواشناسی برای 24 ساعت آینده در استان بارش های پراكنده در برخی نقاط پیش بینی می شود .
محمد سبزه زاری روی با تشریح آخرین وضعیت آب و هوایی استان در ساعات آینده اظهار داشت : از اواسط تا اواخر وقت روز شنبه تا اواخر روز یكشنبه با عبور موج ناپایدار ضعیفی از روی استان طی ساعاتی، افزایش ابر و بارش های پراكنده به ویژه در نیمه شرقی و جنوبی و شمال شرقی استان پیش بینی می شود.

آق قلا در محاصره مجدد سیل
در پی بارندگی های اخیر، ذوب شدن برف ارتفاعات و طغیان رودخانه های گلستان بویژه گرگان رود؛ بخش هایی از شهرستان آق قلا مجددا در محاصره آب قرار گرفت.
هم اكنون روستاهای شرقی آق قلا بویژه سقریلقر، یلمه خندان و میرزاعلی بر اثر طغیان گرگان رود و انشعابات آن در محاصره آب است.
همچنین با نفوذ و پیش روی آب؛ بخش هایی از این روستاها دچار آبگرفتگی شده و مشكلاتی برای اهالی ایجاد شده است.
بر اساس گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا ، شكسته شدن سیل بندهای اطراف روستای یلمه خندان باعث شده سیلاب ناشی از طغیان گرگان رود دوباره به طرف شهر آق قلا با قدرت تخریبی بیشتری در حركت باشد .
هرچند نیروهای نظامی و مردمی تلاش دارند با ایجاد سیل بند و دیوار مسیر حركت سیلاب را مدیریت كنند اما باتوجه به حجم بالای آب این كار را با مشكلات بسیاری مواجه كرده است .
تخلیه نقاط پرخطر آق قلا از جمعیت آغاز شده و قرار است اهالی منطقه در مكان های اسكان موقت نظیر ورزشگاهها اسكان یابند.
در پی بارندگی های اخیر و ذوب برف در ارتفاعات گلستان، رودخانه های منطقه بویژه گرگان رود مجددا طغیان كرد.

اوضاع در آق قلا تحت كنترل است
فرماندار شهرستان سیل زده آق قلا در شمال استان گلستان گفت كه با وجود طغیان مجدد رودخانه های منطقه ، مشكل آب گرفتگی و یا نگرانی خاص ناشی از آن وجود ندارد و در مجموع اوضاع تحت كنترل است.
امانگلدی ضمیر اظهار كرد: احتمال دارد در روستای سفریلقی به سبب بالا رفتن ارتفاع آب كمی دچار مشكل شویم.
وی اضافه كرد: اسكان اضطراری مردم كه شبكه های اجتماعی به آن می پردازند مربوط به گذشته است؛ چند شب پیش هم در پی باران شدید برخی خانواده ها در كنار منازل خود چادر زدند كه آسیب نبینند و این موضوع عمومیت نداشت.
ضمیر با بیان اینكه ستاد اسكان اضطراری شهرستان آق قلا برای شرایط احتمالی پیش رو تعطیل نشده است، گفت: تاكنون درخواست یا دستوری برای تخلیه منازل در هیچ نقطه از شهرستان آق قلا صادر نشده است.

روند خروج سیل از آق قلا شتاب گرفت
در حالیكه مدیركل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان می گوید كه با اقدامات فنی مهندسی و بهره گیری از توان حداكثری تجهیزات دستگاه ها؛ تخلیه سیلاب از محله های آب گرفته در شهر آق قلا سرعت گرفته است از سطح شهر خبر می رسد ارتفاع آب در برخی مناطق روند افزایشی دارد.
مجتبی جمالی اظهار داشت: در محله هایی همچون شمال محله 'كل آباد' شكافی در محور كمربندی آق قلا ایجاد شده تا آب زودتر به زمین های غربی شهر هدایت شود.
به گفته وی، كانال موجود در بخش درونی محله كل آباد به طول 600 متر بازهم تعریض شده كه به تخلیه آب ورودی به این محله كمك بیشتری كرد.
جمالی افزود: حجم بالای روان آبهای ناشی از سرریز سد وشمگیر، بند باغ صالحان و سد گلستان سبب شد بامداد جمعه به دیواره های كیسه ای حوالی 'یلمه خندان' آق قلا فشار وارد و در دو نقطه شكاف ایجاد شود كه با بسیج همه امكانات در حال ترمیم است.
وی گفت: سر ریز سد وشمگیر در آق قلا از 133 به كمتر از 95 متر مكعب در ثانیه رسیده است و هر چند ساعت حدود 4 تا 5 مترمكعب نیز كاهش دارد.
جمالی در خصوص وضعیت ساكنان محله های گرفتار سیلاب نیز افزود: از شب گذشته بیش از یك هزار نفر در مراكز اسكان موقت شهرستان آق قلا حضور و از خدمات شورای مدیریت بحران بهره مند شدند.
وی زمان دقیقی را برای عادی شدن شرایط در آق قلا به دلیل پرحجم بودن فعالیت ها معلوم نكرد.
1484