۷ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۲
کد خبر: 83293249
۰ نفر
گل «رز جاودان» تولید بومی می شود

خمین - ایرنا - معاون پژوهشی پژوهشكده ملی گل وگیاه زینتی محلات گفت: محققان این پژوهشكده برای نخستین بار به فرآیند تولید مقدماتی گل رز جاودان دست یافتند.

«محمد علی خلج» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: پروتكل تولید گل رز توسط محققان بومی به دست آمده و امكان تجاری سازی آن نیز در كشور فراهم شده است.
وی اظهار داشت: این فرآیند به صورت صد درصد داخلی و بدون نیاز به مواد اولیه وارداتی قابل تجاری سازی است و می تواند زمینه جدیدی برای كاهش ضایعات، فرآوری و صادرات گل رز ایجاد كند.
معاون پژوهشی پژوهشكده ملی گل و گیاه زینتی محلات گفت: در فرایند تولید این گل، امكان رنگ بری و تغییر رنگ گل یا افزودن رایحه نیز وجود دارد.
خلج بیان كرد: این روش ارزش افزوده بسیار بالایی برای گل رز ایجاد می كند و به ویژه در زمان هایی كه تقاضای بازار و قیمت گل رز شاخه بریده به دلیل برخی مناسبت ها كاهش می یابد روش بسیار مناسبی برای فراوری گل و جلوگیری از ضایعات آن است.
وی ادامه داد: تولید این نوع گل، امكان استفاده از گل های حاصل از سرشاخه زنی رز فضای باز یا گلدانی را فراهم می كند.
معاون پژوهشی پژوهشكده ملی گل وگیاه زینتی محلات عنوان كرد: نگهداری صحیح از این نوع گل ها فقط باید به دور از گرد و غبار، نور مسقیم آفتاب و آب یا رطوبت اشباع باشد و با رعایت این نكات گل عمری بیش از سه سال خواهد داشت.
خلج افزود: گل های رز از محبوب ترین گل ها درجهان محسوب می شوند اما حداكثر یك هفته دوام دارند و بعد پژمرده می شوند، در سال های اخیر با رفع این مشكل رزهایی با نام گل‌های رز جاویدان در بازارهای جهانی ارائه شده كه دو تا سه سال ماندگاری دارند.
وی بیان كرد: درحال حاضر قیمت هر شاخه از آنها حدود 15 هزار ریال و در بازار خرده فروشی و ایام خاص گاهی تا 2 برابر می رسد و این گل ها از نظر ظاهری و نرمی و لطافت بافت گل، كاملا شبیه به گل تازه می باشند.
وی افزود: مرغوبترین این گل‌ها از اكوادور وارد شده و این كشور بزرگترین تولید كننده رز جاویدان است و 90 درصد نیاز كشورهای جهان از جمله سراسر اروپا، ایالات متحده، ژاپن، ایران و بسیاری از كشورهای دیگر را تامین می‌كند.
پژوهشكده ملی تحقیقات گل و گیاهان زینتی محلات شامل بخش های اصلاح، تكثیر و پرورش، گیاه پزشكی، تحقیقات خاك و آب، بیوتكنولوژی، عرضه، نگهداری و محیط های تولید، تحقیقات اقتصادی و بازاریابی در سال 1375 راه اندازی شده است.
7277/3075