معاون وزیر بهداشت: طرح مراقبت در منزل، اقتصادی و آرامش بخش است

شیراز - ایرنا - معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با بیان اینكه یك هزار مركز مراقبت در منزل در كشور وجود دارد گفت: اجرای این طرح برای شخص بیمار ، آرامش به همراه می آورد و از نظر معیارهای اقتصادی نیز یكی از روش های كارآمد است.

دكتر مریم حضرتی، شنبه در حاشیه كنگره مداخلات قلبی در مصاحبه با خبرنگار ایرنا ادامه داد: اگر طرح مراقبت در منزل به طور كامل اجرایی شود، میزان عفونت های بیمارستانی و رفت و آمدها كاهش می یابد و نیازی به حضور همراه بیمار در بیمارستان نیست.
وی گفت: اثربخشی طرح مراقبت در منزل پیش از این در دنیا ثابت شده و این طرح در كشورهای توسعه یافته و صنعتی ارائه شده و حتی كشورهای همسایه نیز آن را اجرا كرده اند.
حضرتی بیان كرد: مهم ترین نیاز برای ارائه خدمات بستری در منزل به مدت طولانی، پوشش بیمه ای مراقبت در منزل است كه با پیگیری های انجام شده این موضوع تا حدودی محقق شده است.
وی گفت: برای ارایه خدمات در منزل، 700 مركز فعال پوشش بیمه ای دارند و این پوشش شامل پنج بیماری می شود كه در شورای عالی بیمه سلامت پذیرفته شده و در استان های كرمان، همدان، تهران و یزد اعمال می شود.
معاون پرستاری وزیر بهداشت ابراز امیدواری كرد تا در آینده نزدیك همه مردمی كه نیازمند دریافت خدمات درمانی در منزل هستند، در همه استان ها از پوشش بیمه ای برخوردار شوند.
** سالمندان ایران دارند زیاد می شوند
معاون وزیر بهداشت با بیان اینكه رشد جمعیت در ایران به سمت سالمندی پیش می رود و 9 درصد از جمعیت كشور را سالمندان تشكیل می دهد ادامه داد: تا 30 سال آینده، جمعیت كشور با سونامی سالمندی مواجه می شود، به طوری كه مطابق آمار در سال 2030 میلادی از هر چهار نفر، یك نفر بالای 60 سال وجود دارد.
حضرتی افزود: سرعت رشد جمعیت سالمندی در ایران به اندازه ای بالا و رو به رشد است كه باید اقدامات لازم برای پیشگیری از بیماری های مردم را آغاز و برنامه ریزی كرد؛ پیش بینی می شود رشد جمعیت سالمندی كشور در 30 سال آینده به 22 تا 25 درصد برسد و این امر نیاز به مراقبت را در جامعه افزایش می دهد.
وی با اشاره به اهمیت مراقبت و ضرورت رشته پرستاری در 10 سال آینده، یكی از دلایل اصلی جذب پرستاران در ایران و دیگر كشورها را همین امر دانست و با تاكید بر نقش پرستاران در پیشگیری از بیماری های غیرواگیر كه در راس آن، بیماری های قلبی عروقی است، اعلام كرد: در برنامه ریزی معاونت پرستاری وزارت بهداشت در مراقبت از مردم، سه سطح پیشگیری برنامه ریزی های لازم انجام شده است.
معاون پرستاری وزیر بهداشت ادامه داد: در این سطوح بر حضور پرستاران در آموزش و توانمندسازی مردم تاكید شده كه از مهمترین راه های پیشگیری است؛ همچنین پرستاران ارشد در كلینیك های پرستاری برای آموزش مردم به عنوان یك ضرورت فعالیت دارند و برای نمونه به آموزش مردم در چگونگی استفاده از دارو می پردازند.
او اضافه كرد: پویش فشار خون برای 119 هزار ایرانی، به مدت سه روز با همت پرستاران سراسر كشور انجام شد كه تلاشی در همین زمینه بود، این برنامه بیست و هفتم اردیبهشت نیز از سوی وزارت بهدشت به صورت یك برنامه وسیع در دستور كار قرار گرفته و اجرایی می شود.
كنگره كشوری مداخلات قلبی كه جمعه در شیراز آغاز شد، شنبه نیز در شیراز با حضور متخصصان ادامه دارد.
6113 / 1876