پنج درصد طلاق ها در قم ناشی از آسیب های فضای مجازی است

قم - ایرنا - مدیركل اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری قم با اشاره به مطالعات مشترك پیرامون طلاق توسط دادگستری و بهزیستی گفت: بر اساس این مطالعات، پنج درصد طلاق های ثبت شده در این استان ناشی از آسیب های فضای مجازی بوده است.

به گزارش ایرنا، سعید كاویانی روز شنبه در جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان قم در سالن امام جواد(ع) استانداری افزود: خروجی این مطالعات نشان می دهد كه 59 درصد علل گرایش به طلاق در زوجین استان ناشی از عدم موفقیت در برقراری ارتباط با یكدیگر بوده است.
وی با بیان اینكه طلاق به چهار دسته تواففی، غیرتوافقی، مصلحتی و عاطفی دسته بندی می شود ادامه داد: بر اساس این مطالعات، نگرش بانوان در چهار منطقه قم نسبت به موضوع طلاق مثبت بوده است كه باید در این زمینه مطالعات تخصصی بیشتری صورت گیرد.
وی بخش غالب ازدواج ها در قم را سنتی دانست و گفت: فاصله گرفتن از برنامه های مسجد محوری به عنوان یك آسیب شناسایی شده كه در این رابطه «طرح مصلحین» در استان اجرایی شد.
كاویانی، طرح مصلحین را موفق دانست و اظهار داشت: با اجرای این طرح، یك مصلح موفق شد 25 زوج درخواست كننده طلاق را از تصمیم خود منصرف كند و امروز در قالب این طرح 300 روحانی مشغول به فعالیت هستند.

** عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه نیز در این جلسه گفت: پنج الگوی خانواده پست مدرن، تجدد گرا، در حال گذار، سنتی و ایرانی اسلامی به عنوان الگوهای خانواده های استان مورد مطالعه قرار گرفته و شاخص ها و متغیرهای آنها نیز تعیین شده است.
علی صفا با بیان اینكه خانواده در حال گذار از جمله الگوهایی است كه بیشترین آسیب های اجتماعی را در پی داشته است افزود: فضای جامعه به سمت مدرن شدن در حال تغییر است و در این فضای گفتمانی، هیچ الگویی به جوانان و خانواده ها معرفی نشده است.
وی خانواده ایرانی اسلامی را الگویی مناسب برای گفتمان پست مدرن و تجدد گرا در خانواده ها دانست و گفت: الگوی خانواده ایران اسلامی، به عنوان الگویی دین محور كه به تمام ابعاد زندگی توجه شده است، باید شاخصه های آن تعیین و در جامعه ترویج داده شود.
این پژوهشگر دانشگاهی با اشاره به مطالعات صورت گرفته پیرامون موضوع طلاق در استان گفت: اخلاق نامناسب معاشرتی، مشكلات روابط زناشویی، ناآگاهی در مواجهه با مسائل زندگی مشترك، بی توجهی به نیازهای عاطفی زوجین، اعتیاد، عدم حمایت خانواده ها، ازدواج اجباری، بیكاری، فقر، داشتن روابط نامشروع و ناباروری از جمله مهمترین عوامل طلاق در قم بوده است.
وی گفت: مشكل طلاق با راهكارهای دولتی حل نمی شود بلكه باید از ظرفیت سازمان های مردم نهاد در این زمینه استفاده شود.

** دبیر سمن افق اندیشه قم نیز در این جلسه با اشاره به ابعاد بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ابلاغی رهبر معظم انقلاب گفت: طرحی با عنوان تبیین نقش جوانان در گام دوم انقلاب اسلامی توسط این سازمان مردم نهاد تبیین كه تولیدهای صوتی و تصویری در قالب های مختلف در بستر فضای مجازی منتشر شده است.
حجت الاسلام جواد صالحی با بیان اینكه تمام اعضای سمن افق اندیشه، طلاب علوم دینی هستند اظهار داشت: برگزاری كارگاه هایی با موضوع بیانیه گام دوم و آشنایی جوانان با این بیانیه از جمله اقدام های این سمن برای تبیین آن است.
وی ادامه داد: سمن افق اندیشه در پنج سال فعالیت خود، بیش از 100 طرح اجرا كرده است كه یكی از این طرح ها با عنوان طرح ایران معاصر به مناسبت 40 سالگی انقلاب اجرایی كه بر اساس این طرح یك هزار و 500 محتوای صوتی و تصویری در این زمینه تولید و منتشر شد.
7404/ 1175