۷ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۲
کد خبر: 83293142
۰ نفر
آیا رشد شاخص بورس تا پایان هفته ادامه دار است؟

تهران- ایرنا- شاخص كل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه (4 اردیبهشت ماه) به عدد 203 هزار و 778 واحد رسید كه در مقایسه با هفته پایانی فروردین ماه با رشد دو درصدی همراه شد.

«حمیدرضا صفري» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به وضعیت معاملات بازار سرمایه در هفته اي كه گذشت اشاره و بیان كرد: هفته گذشته به دلیل یك روز تعطیلي، هفته كاملي نبود اما مساله اي كه وجود داشت انتشار خبر مهم لغو معافیت هاي تحریم نفتي بود كه آمریكا به دیگر كشورها براي خرید نفت از ایران ابلاغ كرد.
وي ادامه داد: چنین انتظاري وجود نداشت كه آمریكا بخواهد یكباره تمام معافیت ها را لغو كند، این امر باعث ایجاد یك شوك به بازار شد و همه نگران واكنش ایران در مقابل عملكرد تحریم آمریكا بودند كه برخلاف تصورات واكنش ایران تند نبود.

** حساسیت سرمایه گذاری در بورس
صفري بازار سرمایه را به عنوان یك بازار بسیار حساس معرفي كرد و گفت: در بازار سرمایه هر واكنش جدي را مي توان یك ریسك تلقي كرد كه زمینه افت قیمت ها به خصوص قیمت هایي كه رشد قیمت را تجربه كردند و نسبت به دیگر سهام، سود خوبي را در اختیار سرمایه گذاران قرار دادند را فراهم مي كند، بنابراین انتشار خبر منفي در كشور باعث انتخاب گزینه فروش از سوي سهامداران مي شود.

** جذابیت بورس نسبت به دیگر بازارها
این كارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: بورس هفته گذشته یك روز واكنش منفي زیادي را از خود نشان داد اما با توجه به انتشار گزارش فروردین ماه شركت ها، نزدیك بودن به برگزاري مجامع و نیز تقسیم سود میان سهامداران، سرمایه گذاري در این بازار از جذابیت بیشتري نسبت به دیگر بازارها برخوردار است.
به گفته صفری، اتفاق دیگری كه هفته گذشته در بورس افتاد كاهش روند افت سهام شركت ها و نیز حمایت سهامداران از این بازار بود.
وي قیمت هاي جهاني در هفته گذشته را مناسب اعلام كرد و افزود: قیمت نفت هفته گذشته در محدوده قیمتي ٧٤ دلار بود كه این اتفاق براي بازار سرمایه مثبت ارزیابي مي شود.

** صنایع برتر در بازار هفته گذشته
صفری افزود: بازگشایي یك سري از نمادها مانند بانك تجارت و بانك صادرات در بازار هفته گذشته باعث اتفاق مثبت و رشد ١١ درصدي بازار سرمایه شد.
این كارشناس بازار سرمایه به وضعیت سهام گروه خودرو در بازار هفته گذشته اشاره و بیان كرد: سهام ایران خودرو در گروه خودرویي ها به واسطه خبر معافیت تجدید ارزیابي دارایي ها مورد توجه قرار گرفت و با رشد قیمت همراه شد، همچنین سایر گروه ها مانند معدني ها و فلزات نوسان محدودي را تجربه كردند.
وي معتقد است كه گروه دارو به واسطه انتشار گزارش های عملكرد سال ٩٧ كه مثبت بودند با استقبال همراه شدند و قیمت سهام آنها با افزایش خوبي همراه شد.
صفري خاطرنشان كرد: هفته گذشته خبري مبني بر افزایش نرخ جدید صنایع لاستیكي براي خرداد ماه منتشر شد كه این موضوع زمینه افزایش قیمت سهام این گروه را فراهم كرد.

** ورود شاخص بورس به محدوده 220 هزار واحد
صفري اظهار داشت: شاخص كل در بازار سرمایه از محدوده ١٩٨ هزار واحدي عبور كرد و در صورتي كه قیمت هاي جهاني با همین روند پیش رود و حتي افزایشي هم باشد بازار مي تواند به روند رو به رشد خود ادامه دهد.
این كارشناس بازار سرمایه گفت: اگر خبرهاي سیاسي جدیدي مخابره نشود تحلیلگران بازار سرمایه در انتظار رسیدن شاخص به كانال ٢٢٠ واحد هستند و بازار با شیب ملایم به آن محدوده خواهد رسید.
وي وضعیت معاملات بازار سرمایه، مسكن، ارز، طلا و سكه را مورد مقایسه قرار داد و افزود: طبق آمار منتشر شده در ماه گذشته، حجم معاملات مسكن به شدت كاهش داشت، از سوي دیگر نوسانات بازار ارز كنترل شده و نوسان خاصي را تجربه نكرده و با توجه به اینكه بازار طلا و سكه وابستگي بسیار زیادي را به قیمت ارز دارند به همین دلیل با نوسان چنداني همراه نبود.
صفري در پایان گفت: بازار بورس تنها گزینه پیش روي سرمایه گذاران است كه با رقم هاي پایین هم مي توان در این بازار سرمایه گذاري كرد در حالي كه بازار مسكن، طلا، سكه و دلار نیازمند حجم زیادي از سرمایه است.

** حركت شاخص بورس خلاف جهت پیش بینی ها
در ادامه «سیدرضا فاطمي» كارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینكه ورود نقدینگي به بازار سرمایه اثر مثبتي را بر این بازار گذاشت، گفت: طبق پیش بیني ها قرار بود كه بازار در روز چهارشنبه منفي باشد اما شاخص به دلیل بالا بودن حجم خرید، خلاف پیش بیني ها حركت كرد و روند خوبي را در آخرین روز هفته گذشته از خود نشان داد.
وي اظهار داشت: براساس پیش بیني هاي انجام شده روند بازار در هفته جاري مثبت خواهد بود و نقدینگي هاي وارد شده به بازار سرمایه سود خوبي را در اختیار سهامداران خواهد گذاشت.
فاطمي خاطرنشان كرد: یك سري از سیاست ها در بازار وجود دارد كه بعد از چند روز رشد متوالي در بازار شاهد روند نزولي شاخص به مدت موقت خواهیم بود.
این كارشناس بازار سرمایه معتقد است كه بازار در هفته جاري بیشتر بر سهام صنایع پالایشي كه گزارش های خوبي را از خود ارائه داده است تمركز خواهد داشت.

** نقدشوندگی مهمترین شاخص سرمایه گذاری
وي با اعلام اینكه افزایش سرمایه گذاري در بازار نیازمند سه شاخص ریسك پایین سرمایه گذاري، سودآوري بالا و نقدشوندگي است، گفت: در این میان نقدشوندگي جزو مهمترین شاخص های سرمایه گذاري در بازار سرمایه تلقي مي شود.
این كارشناس بازار سرمایه در پایان خاطرنشان كرد: سرمایه گذاران مبتدي باید به سمت صندوق سرمایه گذاري با درآمد ثابت بروند كه سود آن از سود بانكي بالاتر است و با توجه به بالا بودن قدرت نقدشوندگی هر زماني كه بخواهند مي توانند سرمایه خود را از این صندوق ها خارج كنند.

** ورود نقدینگی عامل رشد شاخص بورس
«مهدي ساساني» كارشناس بازار سرمایه نیز در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: بازار سرمایه با توجه به اتفاقاتي كه در ابتداي سال ٩٨ رخ داد توانست دوباره روند صعودي خود را در پیش بگیرد و ورود نقدینگي به بازار سرمایه منجر به رشد سهام بسیاري از گروه ها در بازار سرمایه شد.
وي ادامه داد: بعد از یك ماه رشد پیاپی در بازار برخي از گروه ها به محدوده هایي رسیدند كه باید تعادلي بین خریدار و فروشنده ایجاد مي شد، اخبار سیاسي هم مزید بر علت شد كه تا حدودي حجم عرضه در بازار افزایش یابد اما جریان نقدینگي در بازار به حدي زیاد بود كه اجازه اصلاح عمیق به بازار را نداد.

** ورود بازار مسكن به دوران ركود
این كارشناس بازار سرمایه با تاكید بر اینكه به جز بورس، بازار دیگري كه بتواند در مقطع فعلي پویایي و ارزش سرمایه گذاري را داشته باشد دیده نمي شود، افزود: اكنون تحركات خاصي در بازار طلا و سكه وجود ندارد و مسكن هم وارد دوران ركود شده است.
به گفته وي، با توجه به جریان نقدینگي در بازار، روند منفي شاخص بورس كه هفته گذشته رخ داد مقطعي و كوتاه مدت است و مي توان به رشد دوباره بازار امیدوار بود.
به اعتقاد ساساني، لغو معافیت خرید نفت توسط ترامپ باعث ایجاد تنش و روند نزولي شاخص در بازار شد كه زیاد شدید نبود.
وی وضعیت بازار ارز در هفته جاري را پیش بیني كرد و افزود: از اواسط هفته جاري شاخص درباره به مدار صعودي باز مي گردد و بازار روند افزایشي را در پیش خواهد گرفت.

**جذابیت در اكثر سهم ها
این كارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: با توجه به پیش رو بودن فصل مجامع و نیز سود خوبي كه بین سهامداران تقسیم مي شود بنابراین جذابیت در اكثر سهم ها بالا است.
ساساني با بیان اینكه جریان پولي بیشتر به سمت سهم هایي خواهد رفت كه اخیرا رشد چنداني را نكرده اند، گفت: بخشي از این پول ها به سمت گروه سیمان، صنعت ساختمان و در نهایت به سمت گروه صنایع غذایي خواهد رفت، این چرخش ادامه دار خواهد بود و بعد از یك دوره استراحت كوتاه مدت احتمال وجود اقبال در گروه بانكي ها و نیز بیمه اي بیشتر خواهد بود.
وی یادآور شد: با توجه به دلایلي كه وجود دارد اكنون بازار بورس در بین بازارهاي طلا، ارز و مسكن بیشترین بازدهي را دارد.
وي در پایان اعلام كرد: سكه و دلار حدود ٣٥٠ تا ٤٠٠ درصد رشد كرد اما بورس چنین رشدي را تجربه نكرد بنابراین براي اینكه بورس خود را همسو با رشد دلار و سكه كند باز هم شاهد رشد این بازار خواهیم بود.
اقتصام/ 9206**2022