سریال «نون.خ» فرهنگ غنی مردم كُرد را به هم میهنان معرفی كرد

كرمانشاه- ایرنا- بازیگر كنگاوری سریال «نون.خ» گفت: این سریال فرهنگ غنی و آداب و رسوم كهن مردم با اصالت كُرد غرب كشور را به هم میهنان معرفی كرد.

به گزارش ایرنا، «پرویز كولیوند»، اهل كنگاور از دهه 60 هجری شمسی فعالیت خود را به همراه دوستانش به صورت آماتور در رشته تئاتر آغاز كرد.
او به همراه دیگر هنرمندان كنگاور در دوران دفاع مقدس، پیش از عملیات ها، برای ایجاد شور و نشاط در بین رزمنده ها به اجرای تئاترهای جذاب با چاشنی طنز می پرداختند.
كولیوند در سال 73 توانست با اولین كار حرفه ایش، جایزه بهترین بازیگر را در جشنواره استانی تئاتر همدان دریافت كند. او همچنین در سال 78 در جشنواره تئاتر استانی كرمانشاه، توانست با كار «سلطان و سیاه» نوشته علی نصیریان به طور همزمان سه نقش را بازی كند كه عنوان بازیگر برتر جشنواره را كسب كرد. 'امیر منفجر می شود'(كسب عنوان بازیگر دوم در جشنوره كشوری كرمان)، 'قلیان قجری'، 'سلطان خانی' و 'اشتباهی شد' از دیگر اجراهای درخشان وی به حساب می آیند.
كولیوند پس از سالها تلاش و سختی صحنه تئاتر، در یك سریال پرطرفدار ملی ایفای نقش كرد.
وی در نقش بیگ زاده در سریال نون.خ در نوروز 98، توانست نظرها را به خود جلب كند. با او در باره این نقش و حضورش در این سریال به گفت و گو نشستیم.

**نحوه آشنایی شما با سعید آقا‌خانی كارگردان سریال نون. خ و حضور در آن سریال چگونه بود؟
یك روز آقای سعید زندی از دوستان بنده در كرمانشاه، با من تماس گرفتند كه مصطفی تنابنده(دستیار كارگردان نون.خ) و سیروس میمنت(بازیگر) كه خودش اهل كرمانشاه است برای انتخاب بازیگر به استان سفر كرده اند كه تا ساعت 3 بعد از ظهر در كرمانشاه حضور دارند و باید خودت را برای انجام تست بازیگری به كرمانشاه برسانی، این درحالی بود كه ساعت 2 به بنده اطلاع داده بودند و با توجه به اینكه فاصله كنگاور – كرمانشاه حداقل یك ساعت زمان می برد ولی عشقی كه در سر داشتم به راه افتادم كه لحظه خداحافظی در حیاط صدا و سیما مركز كرمانشاه، آقای تنابنده را دیدم و پس از صحبت كوتاهی با ایشان به عنوان یكی از بازیگران انتخاب شدم و تعجب همه را برانگیخت و این در حالی بود كه از كلیه بازیگران در جلو دوربین تست گرفته بودند.
پس از مدتی با بنده تماس گرفتند كه به همراه 6 بازیگر كرمانشاهی برای تست نهایی به تهران بروم كه پس از تست نهایی آقای سعید آقاخانی چهار بازیگر از كرمانشاه انتخاب شدند.

**این سریال در چه تاریخی و در كدام روستاهای كردنشین ضبط شد؟
بخشی از فیلمبرداری سریال نون خ در تهران و بخشی در كردستان فیلمبرداری شد. صحنه های زیبایی كه از روستا در سریال می بینید برای فیلمبرداری در روستای كیگا واقع در تهران هفت كیلومتری امامزاده داوود ضبط شد. فیلمبرداری سریال از اواخر آذرماه كلید خورد. در اسفند ماه بارش باران و برف فیلمبرداری و رسیدن سریال به نوروز دچار اختلال كرد ولی در نهایت با شروع زودهنگام تدوین، سریال به شب عید رسید و ضبط برنامه ما تا پنجم فروردین ماه 98 به طول انجامید.

**جالب ترین سكانس نون. خ به نظر شما كدام سكانس بود؟
جالبترین موضوع سریال حمایت و پشتیبانی مردمان كُرد از یكدیگر است كه سعید آقاخانی در چند سكانس این موضوع را به مردم ایران اسلامی نشان داد و بهترین سكانس به نظرم لحظه ای بود كه نورالدین خانزاده در كلانتری به دروغ عامل تمام خلاف ها و جرائم كشور از جمله حضور اسامه بل لادن در منزل ایشان، قاچاق های كلان كشور، ریختن روغن پالم در تخمه ها و... را خود می داند كه آن لحظه همه كُردها ادعا كرداند كه مجرم هستند، با وجود اینكه تمام آن ادعاها كذب محض بود.

**عكس العمل مردم نسبت به این سریال و خود شما به عنوان هنرمند كنگاوری چگونه بوده است؟
آنچه كه من از نظرات بینندگان و همشهریان دریافت كردم، خیلی مثبت بوده و خدا را شكر مردم كار را دوست داشته اند و به عنوان پرطرفدارترین سریال نوروز 98 از نگاه مردم انتخاب شد. حدود 20 بازیگر بومی با هم كار كردیم و قصه شیرینی داشت و جذاب و دقیق سراغ اقوام و فرهنگ و آداب و رسوممان رفتیم.

**تجربه و حس بازی در كنار بازیگران مطرحی چون سعید آقاخانی و علی صادقی چگونه است؟
سعید آقاخانی در عین حال كه كارگردانی بسیار جدیست ولی درعین حال فردی مهربان و خوش اخلاق است، حتی از شخصیت نورالدین خانزاده در نون.خ هم مهربان تر است. چیزی كه این پروژه را با دیگر پروژه ها متمایز كرده بود وفاق و همدلی بین كلیه بازیگران و عوامل پشت صحنه بود. 10-12 موتورسیكلت در این سریال استفاده شد و باتوجه به بافت پلكانی روستا و مستهلك بودن موتورها دائما دچار خرابی می شدند. بنده به واسطه تجربه ی شاگردی عموهایم در تعمیرگاه موتورسیكلت، توان تعمیر آنها را داشتم و به بهانه ی اینكه صرفا یك بازیگر هستم بی خیال تعمیر موتورها نمی شدم و این اخلاق در بین كلیه بچه ها وجود داشت. محبت و همدلی بین كلیه عوامل به طور قطع به خاطر حضور سعید آقاخانی بود.
گفت وگواز مجید رحمتی
8066/7447