پلوسی خروج ترامپ ازمعاهده تجارت تسلیحاتی را غلط خواند

تهران- ایرنا- «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریكا و یكی از مهره های بانفوذ در سیاست این كشور، خروج ترامپ از معاهده تجارت تسلیحاتی را محاسبه ای غلط و تصمیمی به ضرر منافع ملی آمریكا توصیف كرد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری اسكای نیوز بامداد شنبه نوشت: پلوسی ضمن انتقاد شدید از سیاست ترامپ در خروج از معاهده تجارت تسلیحاتی، تصمیم او را كاملاً در تضاد با منافع و امنیت ملی آمریكا خواند.
روز گذشته (6 اردیبهشت 98) رئیس جمهوری آمریكا در جمع انجمن سلاح آمریكا اعلام كرد كه واشنگتن امضای خود را از معاهده تجارت تسلیحاتی پس می گیرد. دونالد ترامپ كه همواره با سیاست های دمكرات ها در كنترل تسلیحات مخالفت داشته است، افزود: ما هرگز اجازه نخواهیم داد كه دیوانسالاری خارجی، اصلاح دوم قانون اساسی شما را زیر پا بگذارد.
با اینكه ترامپ سعی در توجیه تصمیم خود به بهانه تعهد به قانون اساسی آمریكا را دارد، پلوسی تصمیم او را خوش خدمتی به تولیدكنندگان داخلی سلاح دانست و افزود: با چنین اقداماتی امنیت ملی آمریكا بیش از هر زمانی دیگر در معرض تهدید قرار خواهد گرفت.
رئیس جمهوری ترامپ تاكنون از توافق های بین المللی همچون توافق آب و هوایی پاریس، توافق هسته ای ایران، توافق موشك های هسته ای میان برد، توافقنامه آسیا-پاسیفیك، پیمان جهانی سازمان ملل برای بهبود مهاجران و پناهندگان خارج شده است.
او همچنین عضویت این كشور را در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و سازمان علمی و فرهنگی یونسكو تعلیق كرد و كمك های داوطلبانه به برخی نهادهای سازمان ملل را نیز متوقف كرد.
به جرأت می توان از نانسی پلوسی به عنوان یكی از قدرتمندترین زنان در صحنه سیاسی آمریكا نام برد. این سیاستمدار آمریكایی كه روزنامه گاردین از آن به عنوان «نماد مخالفت با ترامپ» یاد می كند، در سال 1940 میلادی در ایالت مریلند آمریكا متولد شد و تحصیلات خود را در رشته علوم سیاسی در ترینیتی كالج واشنگتن تكمیل كرد. پلوسی نخستین بار در سال 1987 به عنوان نماینده دمكرات ایالت كالیفرنیا وارد كنگره آمریكا شده و در سال 2002 به نخستین زنی بدل شد كه به ریاست یكی از احزاب اصلی كنگره منصوب می شود.
اما سنت شكنی های پلوسی به عنوان یك مهره زن در عرصه مردسالارانه سیاست آمریكا به همین جا خلاصه نمی شود، این سیاستمدار 79 ساله نخستین زنی بود كه توانست مقام سخنگویی مجلس نمایندگان را به دست آورد، او نخستین بار در سال 2007 به این منصب رسید و امسال در پی تصاحب اكثریت كرسی های این مجلس توسط دمكرات ها، برای سومین دوره متوالی در مقام خود ابقا شد.
شبس**9460**1859