سیل و طوفان سالانه 54 میلیارد دلار به آمریكا خسارت می زند

نیویورك- ایرنا- طوفان و سیل در ایالات مختلف آمریكا در حالی همچنان گزارش می شود كه برآوردهای مراكز رسمی این كشور گویای آن است كه خسارات ناشی از این حوادث سالانه به بیش از 54 میلیارد دلار می رسد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، طوفان و سیل روزهای چهارشنبه و پنج شنبه تگزاس و لویزیانا را در نوردید و انتظار می رود برای روز جمعه هم ادامه داشته باشد در حالی كه تاكنون حداقل پنج كشته برجای گذاشته است.
وقوع چندین طوفان بارانی در منطقه آتلانتیك میانی محتمل است و وزش باد شدید و همزمان طوفان در بخش های شرقی كارولینای شمالی و ویرجینیا وجود خواهد داشت.
دو نفر در صبح پنج شنبه در منطقه راستون در شمال مركز لویزیانا كشته شدند، پس از آنكه طوفان بخش های شهر و محوطه دانشگاه تكنولوژی لویزیانا را در نوردید.
كلانتر این منطقه اظهار می كند در طول 34 سال گذشته چنین شرایط بدی را ندیده است. شهردار راستون هم با تایید این مطلب گفت این خیلی بد است، واقعا شرایط بدی است. ما به طور مستقیم مورد اصابت این حادثه قرار گرفتیم.
این در حالی است كه فرماندار لویزیانا عصر پنج شنبه اعلام كرد تا پایان یافتن طوفان، وضعیت فوق العاده برقرار خواهد بود.
بخش هواشناسی ملی آمریكا اعلام كرده است سرعت این طوفان بیش از 136 مایل در ساعت (218 كلیومتر در ساعت) خواهد بود. انتظار می رود این گردباد و طوفان، مسیر 209 كیلومتری را از شرق تگزاس تا مرزهای لویزایانا-آركانزاس درنوردد.
این طوفان باعث جاری شدن سیل در تگزاس در روز چهارشنبه شد و حدود 120 كیلومتر آن سوتر، در جنوب غربی فورت ورس، یك زن و دو كودك به دلیل گرفتار شدن ماشین آنها در سیل، كشته شدند. همچنین یك زن 35 ساله و پسر 14 ساله او بر اثر افتادن درخت بر منزلشان، جان خود را از دست دادند.
از شهروندان خواسته شده است به سرعت از خیابان ها و جاده ها خارج شوند و اداره پلیس اعلام كرده است مناطق متعددی در راستون و اطراف آن آسیب های جدی دیده اند و برق نزدیك به 16 هزار مشترك، قطع شده است.
در شهر سن آگوستین كابل های فشار قوی حدود 30 تا 40 تیر برق به هم پیچیده شده و درختان زیادی به داخل خیابان ها افتاده اند. حداقل پنج گردباد و طوفان در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه در این شهر گزارش شده است.
در ماه مارس هم بخش های میانی آمریكا در معرض طوفان و سیل قرار گرفتند، جایی كه ایالت های نبراسكا و لوا به محاصره سیلاب ها درآمدند. خسارات ناشی از سیل حدود 4 میلیارد دلار برآورد می شود اما ادعا می كنند كه این خسارات در حدود یك میلیارد دلار است.
بر اساس گزارش های رسمی آمریكا در حادثه طوفان كه بخشهایی از جنوب شرقی آمریكا را در سوم و چهارم ماه مارس متاثر ساخت، خسارت های جبران ناپذیری را به چندین منطقه در آلاباما، جورجیا، فلوریدا و كارولینای جنوبی وارد كرده است.
حداقل 23 نفر كشته شدند و نزدیك به 190 میلیون دلار خسارت مادی ایجاد شد كه شركت های بیمه به سختی 140 میلیون دلار هزینه آن را پوشش می دهند.
در آخرین گزارش دفتر بودجه كنگره آمریكا، میزان برآورد خسارات ناشی از گردبادهای شدید، طوفان و بارش شدید، در هر سال نزدیك به 54 میلیارد دلار به اقتصاد ضرر وارد می كند.
از این میزان، مبلغی حدود 34 میلیون دلار مربوط به واحدهای مسكونی شامل تعمیر منازل و تحصیل منازل موقت، 9 میلیون دلار مربوط به واحدهای تجاری شامل بازسازی واحدها و خسارات ناشی از تعطیلی كسب و كار و 12 میلیون دلار به بخش های عمومی شامل خسارت به دارایی های عمومی، هزینه بازسازی فعالیت ها همچون برطرف كردن آثار خرابی ها است.
این گزارش پیش بینی می كند با توجه به شرایط فعلی، سهم دولت فدرال و همچنین مالیات دهندگان برای جبران این خسارات، نزدیك به 17 میلیارد دلار در سال خواهد بود. از این رو، این هزینه ها فشار بیشتری را بر برنامه های ملی بیمه مقابله با سیل وارد می كند.
پرداخت بیمه ها هم یكسان نیست و به شرایط بیمه منازل و واحدهای تجاری وابسته است.اینكه آیا در بیمه، شرایط طوفان و خسارات ناشی از باد هم آمده باشد یا نه، متفاوت خواهد بود.
بر این اساس، بخش خصوصی نزدیك به سه چهارم خسارات ناشی از بادهای سهمگین و دولت هم یك سوم خسارات ناشی از سیل را در سال برای واحدهای مسكونی می پردازد.
این رقم برای بخش های تجاری اینگونه است كه بیمه های ملی تقریبا 40 درصد خسارات را در سال می پردازند كه سه درصد آن بابت بادهای سهمگین و سه دهم درصد بابت خسارات ناشی از سیل است.
در این گزارش سهم پرداختی های بیمه های خصوصی به واحدهای تجاری مشخص نشده است.
اروپام*1429