صاحب نظران آذری: سیاست های آمریكا علیه ایران منجر به شكست است

باكو – ایرنا – جمعی از صاحب نظران و كارشناسان سیاسی جمهوری آذربایجان روز جمعه در نشست ' ایران در سیاست خارجی جمهوری آذربایجان و دیگر كشورهای منطقه خزر' اظهار كردند كه آمریكا با تحریم ایران نمی تواند به اهداف خود دست یابد و این سیاست منجر به شكست است.

به گزارش ایرنا در این نشست كه از سوی مركز مطالعاتی ' اتنوگلبوس ' برگزار شد، تصمیم اخیر دولت آمریكا برای لغو معافیت خرید نفت از ایران، جایگاه ایران در منطقه و چشم انداز روابط كشورهای حوزه خزر با جمهوری اسلامی ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
«صالح دوستعلی اف» كارشناس انستیتوی شرق شناسی فرهنگستان علوم جمهوری آذربایجان با اشاره به جایگاه ویژه ایران در منطقه گفت: تحریم های آمریكا علیه ایران برای واشنگتن نتایجی نداشته است.
وی افزود: ایران در شرایط تحریم های طولانی توانست به خود كفایی هایی دست یابد و در حال حاضر در حوزه های مختلف از كشورهای پیشروی جهان است.
«علی اسگندراف» رهبر مركز مطالعاتی ' وكتور ' نیز بر این باور است كه نباید نگران تحریم های آمریكا شد .
وی با اشاره به این كه سیاست های كاخ سفید در سطح بین المللی بیش از پیش دچار شكست می شود گفت، این شكست ها در سوریه، عراق، اوكراین و دیگر مناطق جهان قابل مشاهده است.
وی افزود، دولت ترامپ در جلوگیری از صادرات نفت ایران نیز نمی تواند موفق شود.
وی تصریح كرد، این در حالی است كه تعداد كشورهای ناراضی از تحریم های آمریكا علیه ایران، بیش از پیش افزایش می یابد.
«رامیل رستم اف» كارشناس فرهنگستان علوم ملی جمهوری آذربایجان نیز از ایران به عنوان یكی از كشورهای قدرتمند منطقه و جهان یاد كرد و گفت، ایران مشتركات تاریخی، فرهنگی، دینی و معنوی با جمهوری آذربایجان و دیگر كشورهای منطقه دارد.
وی افزود: اشتراكات ایران و جمهوری آذربایجان و نیز علاقه مندی دو كشور برای تقویت همكاری ها، ایجاب می كند كه روابط سیاسی و اقتصادی دو جانبه هر چه بیشتر تقویت شود.
در این نشست همچنین اعلام شد كه برخلاف اقدامات واشنگتن علیه تهران، باكو بارها اعلام كرده است كه هرگز به كسی اجازه استفاده از خاك این كشورعلیه ایران نخواهد داد.
«حسن گلی» نماینده سفارت كشورمان نیز ضمن تشكر از دست اندركاران برگزاری این نشست به تشریح توانمندی های جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مختلف علمی، پزشكی ، اقتصادی و نظامی پرداخته و اظهار كرد: همه این توانمندی ها كه در مجموع به قدرتمند شدن ایران اسلامی منجر شده در شرایط تحریم به دست آمده و ایران توانسته است با اتكاء به ظرفیت های داخلی خود از تحریم های ظالمانه به عنوان فرصتی برای توسعه و پیشرفت همه جانبه استفاده كند.
وی با بیان اینكه البته این تحریم ها برخی مشكلات و محدودیت هایی را برای مردم ما ایجاد كرده است به اقدام غیر انسانی و مغایر با حقوق بین الملل آمریكا در ایجاد موانع در مسیر كمكهای بین المللی به سیل زدگان اخیر اشاره و بیان كرد: این اقدام یكبار دیگر ماهیت ضد انسانی آنها و دروغ بودن شعارهای حقوق بشری آنان را به نمایش گذاشت.
گلی تصریح كرد: تجربه 40 سال گذشته ایران به خوبی نشان داده است كه امكان تحریم كامل كشوری همچون جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد و اكنون نیز ادعای آمریكا مبنی بر به صفر رساندن نفت ایران اقدامی غیر ممكن است چرا كه برخی كشورها به طور اساسی برای تداوم حركت صنعتی و اقتصادی خود نیازمند نفت ایران هستند.
وی به روابط خوب و رو به رشد ایران و جمهوری آذربایجان اشاره كرد و بر آمادگی سفارت كشورمان در جمهوری آذربایجان به منظور برگزاری نشست های علمی با اساتید دانشگاه و فعالان سیاسی – اجتماعی جمهوری آذربایجان تاكید كرد.
خاورم ** 337**شبس**1613