رییس جهاد كشاورزی آذربایجان شرقی: سرمازدگی 1125 میلیارد تومان خسارت زد

تبریز - ایرنا - رییس سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به افت دمای هوا تا هفت درجه سانتیگراد زیرصفر در روزهای گذشته به دلیل بارش برف و سرمای هوا، مجموع خسارت ناشی از سرمازدگی به كشاورزان استان را یك هزار و 125 میلیارد تومان اعلام كرد.

اكبر فتحی روز جمعه در جمع خبرنگاران گفت: خسارت سرمای دیررس بهاره برای كشاورزان آذربایجان شرقی در بخش زراعی 220 میلیارد تومان و باغ ها 905 میلیارد تومان برآورد شده است.
وی افزود: اقداماتی كه در همه كشورهای توسعه یافته برای مبارزه با سرمازدگی انجام می شود، در بیشتر باغ های استان ما هم انجام می‌شود؛ به ویژه در باغ‌های میانه و اهر هم اكنون این اقدامات در حال عملیاتی شدن است.
رییس جهاد كشاورزی آذربایجان شرقی ادامه داد: آخرین اخبارهواشناسی از راه های مختلف به كشاورزان رسانده ایم و كارشناسان پهنه سازمان نیز از طریق سامانه در جریان قرار گرفته اند و آنها نیز خانه به خانه به اطلاع كشاورزان رسانده اند؛ علاوه بر آن سازمان جهاد كشاورزی نیز از طریق سامانه خود اطلاع رسانی در خصوص سرمازدگی را انجام داده است.
وی با بیان اینكه كم‌ ترین خسارت سرمازدگی در بخش زراعت و بیشترین خسارت در باغ های آذربایجان شرقی اتفاق افتاده است گفت: اگر باغ ها در محل‌ها و شیب‌های مناسب ایجاد و به سامانه نوین آبیاری مجهز شوند، از سرمازدگی دیررس بهاری مصون خواهند بود.
وی استفاده از ارقام مناسب و مقاوم را از دیگر راهكارهای كاهش خسارت‌ها دانست و افزود: امسال تسهیلاتی در زمینه باغبانی پرداخت می‌شود و در موضوع اصلاح داخل باغها و توسعه باغات جدید، اعتباراتی پیش بینی شده است.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان شرقی تشریح كرد: در هنگام سرمازدگی استفاده از بخاری‌های باغی، سوزاندن بقایای گیاهی، محلول پاشی و پوشش نایلونی در استان ما انجام می شود؛ حال اگر سرمازدگی از نوع تشعشعی باشد این اقدامات كارساز خواهد بود، اما در سرمازدگی جبهه‌ ای كه ماندگاری بیشتری دارد، كارآیی این اقدامات پایین می‌آید.
وی با اشاره به اینكه پرداخت حق بیمه كشاورزی مدرن با غیرمدرن متفاوت است، تاكید كرد: یكی از كاركردهای بیمه، كاهش ریسك فعالیت‌های كشاورزی و دامداری است؛ به عنوان مثال در آنفلوآنزای مرغی، با تزریق واكسن، مصونیت ایجاد می‌شود اما درست این است كه این دامدار باید حق بیمه كمتری پرداخت كند چرا كه واكسیناسیون انجام داده است.
فتحی اضافه كرد: از 120 هزار هكتار سطح زیر كشت باغ ها در آذربایجان شرقی، تنها 30 درصد تحت پوشش بیمه قرار دارند و لازم است كشاورزان به بیمه كردن محصولات زراعی و باغی خود در زمان مقرر اقدام كنند؛ از طرف دیگر صندوق بیمه محصولات كشاورزی باید به تعهدات خود به موقع عمل كند تا كشاورزان با اطمینان خاطر محصولات خود را بیمه كنند.
سال گذشته نیز سرمازدگی 1600 میلیارد تومان به كشاورزان آذربایجان شرقی خسارت وارد كرد كه از این رقم حدود 190 میلیارد تومان توسط صندوق بیمه محصولات كشاورزی جبران شد.
518