تركیه به دنبال گرفتن معافیت برای ادامه خریدنفت از ایران است

تهران – ایرنا – تركیه اعلام كرد آنكارا به دنبال مجاب كردن آمریكا به منظور تمدید معافیت های تحریمی در زمینه خرید نفت ایران است.

به گزارش جمعه ایرنابه نقل از رویترز،«حامی آكسوی»سخنگوی وزارت خارجه تركیه گفت آنكارا در تلاش است تا آمریكا را متقاعد كند كه به پالایشگاه «توپراش» اجازه بدهد همچنان از ایران نفت خام وارد كند. توپراش بزرگترین واردكننده نفت در تركیه است.
آمریكا هفته جاری اعلام كرد معافیت خرید نفت ایران كه پیشتر به 8 كشور داده بود را تمدید نخواهد كرد. واشنگتن با اعلام تحریم صادرات نفت ایران از ماه می، كشورهایی را كه به خواسته آمریكا عمل نكنند، به اعمال تحریم تهدید كرده است. این تصمیم آمریكا مورد انتقاد كشورهایی مانند چین، هند و تركیه قرار گرفته است.
تحریم علیه صادرات نفت ایران پس از آن اعمال شد كه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا اردیبهشت سال گذشته به طور یكجانبه از برجام خارج شد و تحریم هایی را كه طبق این توافقنامه برداشته شده بود بازگرداند.
واشنگتن مدعی شده بود كه قصد دارد صادرات نفت ایران را به صفر برساند اما از همان ابتدا در اجرای این سیاست شكست خورد و در نهایت در ماه نوامبر مجبور شد هشت كشور شامل چین، هند، ژاپن، كره جنوبی، تایوان، تركیه، ایتالیا و یونان را به مدت 6 ماه از تحریم های نفتی علیه ایران معاف كند. آمریكا اعلام كرده كه این معافیت ها از دوم ماه می (12 اردیبهشت) تمدید نمی شود.
اقدامات ضدایرانی آمریكا با مخالفت ها و اعتراض های شدیدی روبرو شده است. مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه تركیه تصمیم واشنگتن برای تمدید نكردن معافیت خریداران نفت ایران از تحریم های آمریكا را محكوم كرد.
چاووش اغلو در توییتر نوشت: تصمیم آمریكا برای پایان دادن به معافیت های واردات نفت ایران به صلح و ثبات منطقه كمك نمی كند و به ملت ایران ضرر می زند.
وی افزود: تحریم های تحمیلی یك طرفه و دیكته های خارجی درباره كیفیت مدیریت روابط با كشورهای همجوارمان را رد می كنیم.
آمریكا گفته كه امارات و عربستان كمبود نفت ایران در بازار را جبران می كنند اما چاووش اوغلو اظهار داشت: پالایشگاه های ما با نفت عربستان و امارات سازگاری ندارند.
شبك**9423**1708