پيشرفت فوتبال زنان نيازمند تقويت زيرساخت هاست

تهران- ايرنا- سرمربي تيم فوتبال دختران نوجوان گفت: پيشرفت فوتبال زنان نيازمند تقويت زيرساخت ها است و بايد بستر رشد و ترقي براي ملي پوشان فراهم شود.

به گزارش روز جمعه ايرنا، تيم فوتبال دختران نوجوان ايران در اسفند ماه 97 در دور دوم بازي هاي قهرماني زير 16 سال آسيا حضور يافت كه 2 بازي را به استراليا و لائوس واگذار كرد و در ديدار سوم با ويتنام به تساوي رسيد. بنابراين ملي پوشان نتوانستند به دور بعد صعود كنند و تنها با كسب تجربه اين بازي ها، بايد خود را براي رقابت هاي بين المللي ديگر آماده كنند.
فوتبال دختران زير 16 سال بايد تا رسيدن به موفقيت راه درازي را طي كند. اين مسير طولاني جز با تقويت زيرساخت ها و برنامه هاي استعداديابي ميسر نمي شود. موضوعي كه «شادي مهيّني» سرمربي تيم فوتبال دختران زير 19 سال در گفت وگو با ايرنا به آن اشاره كرد و اظهار داشت: پيدا كردن جايگاه واقعي فوتبال زنان در آسيا و جهان زمان مي برد زيرا زيرساخت ها و قدمت فوتبال زنان ايران مثل كشورهاي آسيايي نيست. بنابراين انتظار قرار گرفتن در جمع چهار تيم اول آسيا را نداريم. هرگز نمي توانيم تيم خود را با تايلند يا ويتنام مقايسه كنيم اما يك جهش رشدي را در اين مسابقات داشتيم و نتايجي كه گرفتيم قابل قياس با سالهاي قبل نيست.
وي افزود: هرساله تيم هاي فوتبال ايران در مسابقات آسيايي حضور مي يافتند و بين 13 يا 8 گل مي خوردند اما اكنون روند بازي ها تا ميزان قابل توجهي تغيير كرده است. در دور دوم رقابت هاي هاي قهرماني زير 16 سال آسيا مي توانستيم در ديدار با ويتنام چهار گل بزنيم اما پنالتي از دست داديم. اكنون نيز در واقع بستر رشد و ترقي فوتباليست ها را فراهم كرديم تا از اين به بعد شاهد پيشرفت ملي پوشان باشيم.
مهيّني ادامه داد: پس از آنكه از اين مسابقات بازگشتيم، برنامه هاي جديدي را براي مسابقات سال 98 ارائه كرديم. با توجه به اينكه دور مقدماتي مسابقات قهرماني آسيا در آبان ماه 99 برگزار مي شود، برنامه هاي بسياري را در راستاي موفقيت در اين رقابت ها تحقق بخشيديم.
سرمربي تيم فوتبال دختران نوجوان برگزاري مسابقات زير 16 سال را از نخستين برنامه هاي سال 98 عنوان كرد و گفت: برگزاري برنامه هاي استعداديابي و فستيوال سالانه را به سازمان ليگ پيشنهاد داديم تا بتوانيم فراخواني براي آن داشته باشيم. فستيوال سالانه به شكل استاني، كشوري و ملي برپا مي شود.
وي با اشاره به اينكه در سال 96 كارگروه توسعه فوتبال براي زنان بنيانگذاري شد، افزود: 2 دوره استعداديابي را در استانها و در 9 منطقه برگزار و 30 بازيكن به تيم ملي معرفي كرديم. از اين تعداد 11 بازيكن به مرحله اول اعزام شدند. در دور دوم اين مسابقات 10 نفر ديگر به تيم ملي اضافه كرديم. اكنون 6 بازيكن زير 16 سال در تيم زير 19 سال قرار گرفتند و حضور آنان در تيم جوانان و مسابقات دور دوم مقدماتي آسيا پيشرفت بزرگي محسوب مي شود.
مهيّني يادآور شد: تيم نوجوانان هنوز 2 سال ديگر جا دارند تا به تيم 19 سال اضافه شوند اما بازيكناني كه اكنون در تيم زير 16 سال بازي مي كنند، ديگر سِن شان به اين رده نمي خورد و همه بايد يك سال تلاش كنند تا به تيم جوانان برسند. بنابراين بايد بازيكن هايي را پرورش داده و استعداديابي كنيم تا با برگزاري مسابقات به تيم نوجوانان دعوت كنيم.
وي با بيان اينكه به تيم ملي فوتبال ايران 2 مشاور فني اضافه شد، خاطرنشان كرد: حسين عبدي و محمد حبيبي مشاوران فني هستند كه تيم را در مسابقات همراهي مي كنند. قطعا تغييرات جديدي در تيم داريم. با توجه به زحمات بازيكنان و كادر فني مي توان مشاهده كرد كه تيم ملي بزرگسالان نتايج فوق العاده اي را در بازي هاي آسيايي گرفتند و بازي زيبايي را به نمايش گذاشتند.
مهيني خاطرنشان كرد: فدراسيون فوتبال تاكنون اردوهاي مداوم و برنامه هاي استعداديابي را به خوبي برگزار كرده است. همچنين سال گذشته بازي هاي ليگ رصد و بهترين ها به تيم ملي دعوت شدند. سرمايه گذاري بلند مدت فدراسيون براي حفظ تيم ها، مي تواند تيم هاي ايران را در آينده نه چندان دور به جايگاه هشت تيم برتر آسيا برساند.
ورزشي**9128**9129**1485