۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۷
کد خبر 83292362
۰ نفر
شریعتمداری: نظام مزدی باید اصلاح شود

تهران- ایرنا- وزیرتعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: در سال رونق تولید باید اصل نظام مزدی اصلاح شده و به سمت ایجاد رابطه بین مزد و تلاش برود.

به گزارش روز جمعه خبرنگار اقتصادی ایرنا «محمد شریعتمداری» درسخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه این هفته تهران افزود: اصلاح نظام مزدی باید به سمت مزد و ایجاد سود در واحدهای تولیدی برود.
وی ادامه داد: اگر كارگر در سود واحدهای تولیدی درحد كار آفرینیی كه می كند مشاركت داشته باشد، آنگاه با علاقه بیشتری كار خواهد كرد.
وزیرتعاون، كار ورفاه اجتماعی خاطرنشان كرد: فقر و دستمزد پایین عامل پریشان خاطری كارگران است، هم طراوت را از كار و تولید می گیرد و هم باعث برخی حوادث ناشی از كار می شود.
وی گفت: اگر سال رونق تولید را بخواهیم جدی بگیریم و تلاش كنیم برای حل مشكلات تولید، بایستی به معیشت كارگران توجه شود بیش از آن چیزی كه تاكنون شده است.
شریعتمداری گفت: مالكیت كارگران در واحدهای تولیدی به‌جای خصوصی‌سازی به شكلی كه اكنون درحال انجام آن با استفاده از مكانیزم تعاونی‌ها هستیم یكی از برنامه‌های جدی برای سال 1398 است كه به آن پرداخته می‌شود.
وی افزود: خصوصی‌سازی به معنی واگذاری كارخانه‌های تولیدی فقط به افرادی كه آن‌ها را تبدیل به آهن‌پاره كرده و به فروش برسانند و از زمین آن استفاده كنند به هر ترتیب باید متوقف شده و حركت به این سمت اتفاق افتاده است تا بتوان از طریق تعاونی‌های تولیدی بخشی از سهام كارخانه‌های تولیدی را در خصوصی‌سازی‌ها به خود كارگران واگذار كرد و به این ترتیب كارگران این امكان را خواهند یافت تا با احساس مالكیت در تولید و اصل ثروت مشاركت در تولید را افزایش دهند.

** تأمین مسكن برای كارگران
عضو هیات دولت ادامه داد: باید در مورد مسكن كارگران اقدام‌های جدی صورت گیرد. مسكن مهر در كشور قدم‌های خوبی در حوزه تأمین مسكن ارزان‌قیمت برای مردم برداشت اما مسكن كارگران هنوز تأمین نیست باید امسال در یك برنامه روشن در حوزه مسكن اجتماعی دنبال شود.
شریعتمداری با بیان اینكه زمانی بُن كارگری در اختیار كارگران قرار می‌گرفت، خاطرنشان ساخت: امروز كه ارز نیمایی داریم بایستی بتوان كالاهای موردنیاز و ضروری كارگران را از طریق تعاونی امكان كه یك تعاونی گسترده موردنیاز بخش كارگری كشور است به قیمت تمام‌شده به‌علاوه سود معقول در اختیار كارگران قرار دهیم.
وی تأكید كرد: تعاونی امكان مكلف و موظف است با برقراری ارتباط با نظام توزیع ارز نیمایی در امسال برای ارائه كالا با قیمت‌های مناسب به طبقه كارگری كشور گام‌های جدی‌تری بردارد.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی ادامه داد: به هیچ وجه از كم شدن مجموعه فعالیت‌های این تعاونی در ارائه كالا به قیمت مناسب و در اختیار كارگران ما راضی نیستیم.

** نهضت مهارت‌افزایی شكل بگیرد
شریعتمداری گفت: در سال رونق تولید باید توجه جدی به مهارت‌افزایی داشته باشیم، یكی از نیازمندی‌های امروز جامعه كارگری بالا بردن مهارت كارگران است.
وی با بیان اینكه یكی از اشكالات جامعه جوان ما كه از تحصیلات دانش‌آموزی یا دانشگاهی خارج می‌شوند نداشتن مهارت و توجه به مهارت‌افزایی است گفت: اگر زمانی نیازمند نهضت سوادآموزی بودیم امروز نیازمند نهضت مهارت‌افزایی هستیم.
عضو هیات دولت ادامه داد: دولت با تهیه و تقدیم یك قانون مناسب به مجلس این كار را آغاز كرد به‌گونه‌ای كه شورای عالی فنی و حرفه‌ای به ریاست معاون اول رئیس‌جمهوری شكل گرفت.
شریعتمداری خاطرنشان ساخت: تقاضا شده است در جلسات مختلف با شورای هماهنگی سران سه قوه كه 50 میلیون یورو منابع ارزی در اختیار واحدهای آموزش فنی و حرفه‌ای برای افزایش مهارت كارگران شاغل و هم جوانان جویای كار قرار داده شود تا مهارت‌افزایی به‌عنوان یك مفهوم مهم مورد توجه جدی قرار گیرد.
وی گفت: در سال رونق تولید باید مبارزه با فساد را جدی بگیریم، فساد مانند نمِ (رطوبت) شالوده حكومت‌هاست و اگر توجه نشود بر سر ما خراب خواهد شد.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی افزود: حتماً باید در این سال و در همه فعالیت‌های اقتصادی فسادستیزی را در دستور كار قرار دهیم و این محقق نمی‌شود مگر با جوان‌گرایی نخبه‌گرایانه. باید از جوانان نخبه در عرصه كار، تولید و فعالیت‌های اجرایی دولت در سطوح مختلف استفاده جدی شود.
وی افزود: اگر به این موضوع معتقدیم باید به لوازم آن تن دهیم. استفاده از جوان نخبه یعنی استفاده از جوان تحصیل‌كرده دانشگاهی با تجربیات متوسط و اینكه یك پیرمرد مو رنگ كرده را به‌جای او بنشانیم درست نیست.

** تأكید بر شفافیت در همه امور
شریعتمداری گفت: شفافیت در همه عرصه‌ها ضروری است، آنچه مردم باید بدانند به‌جز مسائل امنیتی باید كامل باشد و همه در جریان امور باشند این‌گونه رونق تولید شكل گرفته و امید و سرمایه اجتماعی در جامه رشد می‌یابد.
وی افزود: نباید به هیچ دلیل، هیچ بهانه‌ای برای جلوگیری از توسعه شفافیت در همه فعالیت‌های اقتصادی كشور پذیرفت و باید به سمت شفافیت جدی رفت.

** اجازه رهبر معظم انقلاب برای برداشت از صندوق ذخیره ارزی اخذ شد
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی به موضوع اشتغال پایدار و برنامه‌های دولت در این زمینه اشاره كرد و گفت: در تخصیص منابع اعتباری اشتغال پایدار روستایی با كسب اجازه از محضر رهبر معظم انقلاب برداشت 1.5 میلیارد دلار از منابع صندوق ذخیره ارزی كه 750 میلیون دلار به میزان هفت هزار میلیارد تومان در اكثر روستا و بخش‌های زیر 10 هزار نفر برای فعالیت‌های تولیدی به مردم تقدیم شد.
وی گفت: 12 هزار و 800 میلیارد تومان آن نیز در امسال انشاء‌الله تخصیص داده خواهد شد تا كار و اشتغال در مراكز مهم توسعه كشور كه روستاها و بخش‌های زیر 10 هزار نفر هستند با نرخ ارزان وام به وجود آید.

** ضرورت توجه جدی به امنیت سرمایه‌گذاری
شریعتمداری گفت: امیدواریم با تغییرهای جدیدی كه در مجموعه كشور به وجود آمده و با نگاه روشن ریاست قوه قضائیه، امنیت سرمایه‌گذار تأمین شود.
وی افزود: توجه جدی امسال ما در اشتغال پایدار توجه بیشتر به سمت اقتصاد دانش‌بنیان و جوانان صاحب طرح‌های ویژه اقتصادی است و حركت به این سمت را آغاز خواهیم كرد.
وزیر تعاون گفت: حركت به سمت مشاغل خانگی و استفاده از ظرفیت زنان سرپرست خانوار برای تأمین معیشت خانوار نیز در دستور كار قرار دارد.

** دولت برای حفظ فرصت‌های شغلی برنامه دارد
عضو هیات دولت با بیان اینكه امروز دنیای رقابت است و نوعی رقابت اعلام‌نشده بین فرصت‌های شغلی در كشورهای جهان در جریان است، گفت: برای استفاده از فرصت‌های شغلی باید برنامه‌های روشنی داشته باشیم كه البته دولت در این زمینه برنامه‌های روشن و خاصی را از سال‌هایی كه رهبر معظم انقلاب درباره اقتصاد مقاومتی سخن گفته‌اند در پیش گرفته است.
وی گفت: در سال رونق تولید صیانت از اشتغال موجود یكی از مهم‌ترین وظایفی است كه ما باید به آن بپردازیم. صیانت از اشتغال موجود نیازمند اتخاذ سیاست‌های مالیاتی حامی تولید است باید امسال بتوانیم سیاست‌های حامی تولید در حوزه مالیاتی در عرصه سیاست‌گذاری مالیاتی مشاهده كنیم.
شریعتمداری افزود: در سال رونق تولید نیازمند بازنگری تصمیمات شورای پول و اعتبار در تخصیص منابع موردنیاز برای سرمایه در گردش واحدهای تولیدی هستیم و باید شاهد این باشیم سرمایه در گردش و سرمایه ثابت با نرخ‌های مناسب در شورای پول و اعتبار به مورد عمل گذاشته شود و دولت در این زمینه برنامه‌های روشنی اتخاذ كرده است.
وی افزود: در سال رونق تولید نیازمند این هستیم كه مالیات بر ارزش افزوده، حامی تولید شود و دولت در این زمینه برنامه‌هایی را اتخاذ كرده است.
عضو هیات دولت ادامه داد: در سال رونق تولید همچنین نیازمند اتخاذ سیاست‌های جدید تأمین اجتماعی برای حمایت از كارگر و هم حمایت از تولید هستیم هم سازمان تأمین اجتماعی و هم برنامه كارگری كشور در این جهت گام‌های در سال 98 بر خواهد داشت.
شریعتمداری تصریح كرد: در سال رونق تولید، نیازمند بهبود هرچه بیشتر فضای كسب‌وكار هستیم و باید قوانین مانع بر سر راه تولید برداشته شود. در سال‌های گذشته 1400 قانون اصلاح شده و مقررات زائد برداشته شده است كه این كار باید با قدرت بیشتری ادامه پیدا كند.
وی اتخاذ سیاست‌های تجاری مناسب را از دیگر الزامات سال رونق تولید عنوان كرد و گفت: در پی تأكید مقام معظم رهبری در سال گذشته كه مسئولیت وزارت صمت را داشتم 1400 قلم گروه كالایی كه در كشور تولید می‌شد ورودشان ممنوع شد و این سیاست باید ادامه یابد.
وزیر تعاون تاكید كرد: فرصت شغلی ایرانی با خرید كالای ایرانی به وجود می‌آید، با واردات كالایی كه در كشور تولید می‌شود عملاً فرصت شغلی را در اختیار رقیب قرار می‌دهیم ما نباید فرصت‌های شغلی كشور را به بیگانگان تعارف كنیم راه‌حل برای این موضوع پرداختن به ممنوعیت واردات كالاهایی است كه در داخل امكان تولید دارند.
اقتصام**2078**1485