طرح انتقال گاز ايران براي غلبه بربحران انرژي پاكستان تكميل شود

اسلام آباد - ايرنا - شماري از تحليلگران و كارشناسان پاكستاني با استقبال از پيشنھاد جمهوري اسلامي ايران براي كمك به غلبه بر بحران انرژي در پاكستان، از دولت «عمران خان» خواستند تا اقدامات موثر و فوري را براي تكميل طرح انتقال گاز از ايران انجام دهند.

به گزارش ايرنا، «محمد آصف نور» در يادداشتي كه امروز (جمعه) در روزنامه انگليسي زبان «ديلي تايمز» پاكستان منتشر شد، افزود: سفر اخير نخست وزير پاكستان به ايران باعث تقويت فضاي اعتماد ميان دو كشور در زمينه پيشبرد طرح مشترك گازي (موسوم به طرح گاز آي پي) شد.
وي با تاريخي دانستن سفر عمران خان به مشهد و تهران، افزود: دولت اسلام آباد مانند ديگر كشورهاي مستقل جهان گزينه هاي مهمي را براي احياي دوستي هاي قديمي و اتحاد دارد و از همه مهم تر، عمران خان پس از انتخاب به عنوان نخست وزير در پاكستان، فرآيند تقويت روابط پايدار و مسالمت آميز با كشورهاي همسايه، منطقه و ديگر نقاط جهان را آغاز كرد.
اين تحليلگر پاكستاني اظهار داشت: يكي از اقداماتي كه با سفر عمران خان باعث تقويت اعتماد دوجانبه شد توافق ايران و پاكستان براي پيشبرد طرح انتقال گاز از ايران است.
وي تاكيد كرد: ايران و پاكستان نه تنها كشورهاي دوست و همسايه يكديگر هستند بلكه آنان دو كشور اصلي جهان اسلام هستند كه همكاري مشترك باعث رفاه و توسعه امت اسلامي مي شود.
«ملك محمد آصف» يكي ديگر از كارشناسان امور سياسي پاكستان در مقاله اي كه در روزنامه انگليسي زبان «نيشن» منتشر شد، گفت: ما نه تنها براي پايداري صلح و ثبات در منطقه نيازمند ايران هستيم بله بايد از پيشنهاد رئيس جمهوري ايران براي كمك به غلبه بر بحران انرژي در پاكستان، استفاده كنيم.
وي افزود: پاكستان بايد با استفاده از ظرفيت بالقوه انرژي ايران به ويژه تكميل طرح خط لوله آي پي (خط لوله انتقال گاز ايران به پاكستان) در مسير غلبه بر بحران انرژي در اين كشور گام بردارد.
اين كارشناس پاكستاني تاكيد كرد: ايران قادر است نيازهاي پاكستان در بخش گاز، نفت و برق را تامين كند.
«علي احمد دهلون» يكي ديگر از تحليلگران پاكستاني امروز در يادداشتي با عنوان روابط ايران و پاكستان- اميد و سفر جديد، كه در روزنامه اردو زبان «اكسپرس» منتشر شد، نوشت: متاسفانه غربي ها به دنبال تخريب روابط برادرانه و ديرينه ايران و پاكستان است.
وي اظهار داشت: متاسفانه فشارهاي برخي كه هزاران كيلومتر آن طرف اقيانوس اطلس هستند باعث شده كه هيچ پيشرفتي در خصوص طرح انتقال گاز از ايران به پاكستان انجام نشود.
اين تحليلگر پاكستاني با اشاره به روابط نزديك ايران با كشورهاي آسياي ميانه و هند و همكاري هاي آنان در بخش هاي مختلف اقتصادي، تجاري و دريايي، گفت: پيشنهاد دكتر روحاني مبني بر آمادگي براي تامين نيازهاي انرژي پاكستان مايه خُرسندي است بنابراين ما معتقديم كه تقويت بيش از پيش روابط ايران و پاكستان روح تازه اي در كالبد منطقه مي دمد.
سخنگوي وزارت امور خارجه پاكستان روز گذشته بار ديگر تعهد اين كشور را براي همكاري نزديك با جمهوري اسلامي ايران در مورد اجراي طرح خط لوله انتقال گاز از ايران موسوم به پروژه «آي پي» اعلام كرد.
«محمد فيصل» در نشست خبري هفتگي خود در اسلام آباد گفت: در جريان سفر اخير «عمران خان» نخست وزير اين كشور به ايران، دو طرف درخصوص طرح خط لوله آي پي نيز رايزني كردند.
نخست وزير پاكستان يكشنبه گذشته سفر رسمي خود را از مشهد مقدس آغاز كرد و سپس روز دوشنبه در تهران با حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي و حجت الاسلام حسن روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران ديدار كرد.
عمران خان در نشست هيات هاي عاليرتبه ايران و پاكستان با حضور روحاني گفت: پاكستان به دنبال يافتن مكانيسمي براي ارتقاء مناسبات اقتصادي با جمهوري اسلامي ايران در حوزه‌هاي مختلف بويژه نفت و گاز است.
روحاني نيز در اين نشست با تأكيد بر ضرورت ارتقاء و تقويت سطح همكاري‌هاي تجاري و اقتصادي بين تهران و اسلام‌آباد، اظهار كرد: مرزهاي دو كشور بايد مرزهاي تجارت، ثبات و توسعه باشد و تهران آمادگي دارد همكاري‌هاي خود را با پاكستان در زمينه‌هاي مختلف اقتصادي از جمله نفت و گاز، برق، پتروشيمي، گردشگري، علمي، دانشگاهي و بهداشت و درمان بيش از پيش گسترش دهد.
وي همچنين طي نشست مطبوعاتي مشترك با نخست وزير پاكستان گفت: ايران آماده است نيازهاي نفتي پاكستان را تامين كرده و اقدامات لازم را در مورد تكميل خط لوله گاز- كه البته قبلا از سوي طرف ايراني انجام شده است – را انجام دهد.
آساق*272*274**2040