ملخ صحرایی مرده برای خوراك دام و طیور استفاده نشود

تهران- ایرنا- رئیس سازمان حفظ نباتات كشور هشدار داد: مردم از برداشت ملخ صحرایی مرده برای مصرف خوراك دام خودداری كنند.

«محمدرضا درگاهی» روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: برداشت و مصرف ملخ صحرایی زنده هیچ منع مصرفی برای خوراك دام و طیور ندارد اما درصورتی‌كه براثر سم‌پاشی‌ها از بین رفته باشد مصرف آن خطرناك است.
وی اظهار داشت: ملخ مرده در اثر سم‌پاشی می‌تواند سم را به بدن دام یا طیور منتقل كند.
رئیس سازمان حفظ نباتات تصریح كرد: برخی مردم مناطق استان‌های جنوبی كشور خواستار برداشت ملخ صحرایی برای خوراك دام و طیور خود هستند كه تنها می‌توانند از ملخ زنده برداشت كنند.
به گزارش ایرنا، با هجوم ملخ صحرایی به 6 استان جنوبی كشورمان، مردم برخی مناطق از این محصول برای خوراك دام و طیور و حتی برای خودمصرفی استفاده می‌كنند.
سازمان خواربار كشاورزی ملل متحد فائو و كنسولگری ملخ از بهمن‌ماه سال 97 به دلیل افزایش بارندگی‌ها در ایران و ایجاد شرایط آب و هوایی مساعد برای آفات نسبت به حمله‌های گسترده ملخ از شبه‌جزیره عربستان به سمت ایران هشدار دادند تا تدابیر لازم از سوی دستگاه‌های متولی دیده شود.
تا جایی كه از هشتم بهمن‌ماه سال 97 اولین دسته‌جات ملخ صحرایی در بندر نخیلو استان هرمزگان گزارش شد و تاكنون این ملخ در بیش از 95 ریزش در گروه‌های بین 60 تا 300 تایی به استان جنوبی ایران از جمله هرمزگان، بوشهر، خوزستان، كرمان، سیستان و بلوچستان، فارس و جزایر قشم و كیش هجوم آورده‌اند تا جایی كه این استان‌ها به‌طور جدی با این آفت درگیر شده‌اند.
هجوم ملخ‌های صحرایی به ایران در بیش از پنج دهه اخیر بی‌سابقه بوده است تا جایی كه در سال 1340 با حمله ملخ‌ها در سطحی بیش از دو میلیون و 500 هزار هكتار زمین كشاورزی مبارزه انجام شده بود.
بر اساس آخرین گزارش‌ها عملیات مقابله با ملخ صحرایی در سطح 51 هزار هكتار مناطق آلوده 6 استان كشور انجام شده است.
قرار است نماینده سازمان فائو برای بررسی بیشتر علل هجوم گسترده ملخ صحرایی به‌زودی به ایران سفر كند.
اقتصام**9186**9189** 1055